Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorów: Polacy z nożem na gardle pokonali Rosjan

ME juniorów: Polacy z nożem na gardle pokonali Rosjan

Mimo nie najlepszego początku reprezentacja Polski zdołała zapisać na swoim koncie zwycięstwo w niedzielnym starciu z Rosją. Walczący w mistrzostwach Europy biało-czerwoni juniorzy przegrali w końcówkach dwa pierwsze sety, ale w kolejnych partiach schodzili z boiska już z wygranymi, kończąc zwycięstwem cały mecz. W poniedziałek Polacy zagrają z Francją.

Polacy dobrze rozpoczęli swój drugi mecz na mistrzostwach Europy (3:0). Podopieczni trenera Mariusza Sordyla grając w tym fragmencie seta dobrze w każdym elemencie, nie pozwalali rywalom na odrobienie strat (8:5), a nawet jeszcze swoją przewagę nieco powiększyli (10:5). Rosjanie jednak poderwali się do walki i w jednym ustawieniu odrobili wszystkie straty, a nawet wyszli na prowadzenie 11:10. Przez pewien czas wynik oscylował wokół remisu, ale wkrótce to polscy juniorzy odskoczyli na 16:14. Rosjanie jednak natychmiast wyrównali. W końcówce podopieczni Mariusza Sordyla prowadzili 21:19 i 23:20. Nie wykorzystali jednak ogromnej szansy na wygranie seta. Sborna zdołała wyrównać na 23:23. Doszło do gry na przewagi, w której lepsi okazali się Rosjanie. Podobnie jak w sobotę, biało-czerwoni mieli problemy ze skutecznością ataku, zanotowali w tym secie 43 proc. efektywność ataku, przy 54 proc. rywali.

W drugim secie Rosjanie szybko odskoczyli na dwa punkty. Sborna z piłki na piłkę przejmowała kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami (6:2, 8:3). Biało-czerwoni nie byli w stanie zbliżyć się do rywali, którzy cały czas utrzymywali to cztery, to pięć punktów zapasu. Gra toczyła się punkt za punkt (16:11). Polakom w pewnym momencie udało się zniwelować straty do dwóch punktów (16:18), ale po chwili różnica znów wynosiła cztery oczka (23:19). Mikołaj Sawicki i koledzy poderwali się do walki i wyrównali na 23:23, ale znów końcówka należała do Rosjan.

W trzecim secie Rosjanie przeważali na początku 4:2, ale biało-czerwoni szybko wyrównali. Wkrótce polscy juniorzy wyszli na dwupunktowe prowadzenie (8:6), a kilka chwil później podwoili różnicę (11:7). Rosjanie starali się odrabiać straty, zbliżyli się na 13:15, ale podopieczni Mariusza Sordyla utrzymywali prowadzenie, a nawet jeszcze je powiększyli (19:14). Rosjanie odrobili nieco strat (19:22), ale było to wszystko, na co było ich stać. Wkrótce były już piłki setowe dla Polski (24:19), a po kolejnej akcji było już tylko 1:2 w setach. W tej odsłonie Polacy byli zdecydowanie lepsi od rywala w ataku (48 proc. skuteczności przy 33 proc. rywali).

Podrażnieni porażką w poprzednim secie Rosjanie w czwartej odsłonie odskoczyli na 3:1. Polacy jednak nie zwlekali z wyrównaniem stanu seta (4:4). Przez dłuższy czas wynik oscylował wokół remisu, tak było do momentu, kiedy biało-czerwoni nie odskoczyli na 11:9. Podopieczni Mariusza Sordyla usilnie walczyli o doprowadzenie do tie-breaka (13:10, 16:12). Polacy przejęli kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami w tym secie (20:15). Przy stanie 24:18 były już piłki setowe dla biało-czerwonych. Po kolejnej akcji stało się już jasne, że o wyniku zadecyduje tie-break. Świetnie w tej części seta funkcjonował polski blok, który zafunkcjonował aż 6 razy przy trzech rywali. Ogromna różnica była także w ataku, podopieczni Mariusza Sordyla zanotowali w tym elemencie bardzo dobrą 58-procentową efektywność przy zaledwie 27 proc. Rosjan.

Tie-breaka Polacy rozpoczęli od prowadzenia 0:2, ale przeciwnicy natychmiast doprowadzili do remisu. Biało-czerwoni ponownie odskoczyli, tym razem już na cztery punkty (8:4). Rozpędzeni Polacy wydawali się kroczyć po wygraną w tym meczu (12:6). Ostatecznie pozwolili swoim rywalom ugrać zaledwie 9 oczek i tym samym przegrywając w setach 0:2, wygrali całe spotkanie 3:2. W przeciągu całego meczu biało-czerwoni okazali się zespołem lepszym w ataku, notując średnią 47-procentową efektywności w tym elemencie przy 40 proc. Rosjan. Dobrze funkcjonował także blok, którym podopieczni Mariusza Sordyla zapunktowali 16 razy, przy 10 blokach Rosjan,  a także zagrywka, w asach serwisowych było 10:4 dla Polski. Wiktor Nowak mógł w tym meczu liczyć na wszystkie trzy skrzydła. Remigiusz Kapica zapunktował 23 razy, Bartosz Firszt 22 razy, a Mikołaj Sawicki 19. Firszt dodatkowo do swoich 13 punktów atakiem dołożył aż pięć bloków i cztery asy serwisowe. W ekipie rosyjskiej 21 razy zapunktował Iwan Kuzniecow, a 20 Maksim Sapożkow.

Polska – Rosja 3:2
(24:26, 23:25, 25:19, 25:18, 15:9)

Polska: Nowak (2), Sawicki (19), Adamczyk (9), Kapica (23), Poręba (5), Firszt (22), Szymura (libero) oraz Prokopczuk, Michalak, Janikowski i Grygiel (3)
Rosja: Kuzniecow (21), Mielnikow (4), Abajew (4), Kajumow (2), Sapożkow (20), Piwowarow (7), Gołubiew (libero) oraz Zachwatienkow (4) i Wołodin