Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorów: Polacy lepsi od Białorusi, zagrają o 5. miejsce

ME juniorów: Polacy lepsi od Białorusi, zagrają o 5. miejsce

Reprezentacja Polskich juniorów wygrała pierwsze starcie w przedziale miejsc 5-8 mistrzostw Europy. Biało-czerwoni 3:1 pokonali Białoruś i w niedzielę, w swoim ostatnim meczu mistrzostw zagrają już o piątą lokatę w całym turnieju.

Od samego początku obie drużyny grały na równym poziomie, wymieniając się atakami, a także błędami. Co prawda Białorusini po pewnym czasie wypracowali dwupunktową nadwyżkę (12:10), ale po chwili to biało-czerwoni po udanych akcjach i pomyłce rywali byli na prowadzeniu (13:12). W kolejnych minutach oba teamy wymieniały się atakami, a im bliżej końca, tym coraz pewniej poczynali sobie reprezentanci naszego kraju, dokładając kolejny punkt do prowadzenia (22:20). Przeciwnicy nie ułatwiali im jednak zadania, doprowadzając do długiej i bardzo zaciętej końcówki. Opanowanie Polaków i ich precyzja pozwoliły im triumfować w tym secie do 27.

Białorusini przystąpili do kolejnej odsłony bardzo zmobilizowani, co od razu miało swój oddźwięk na tablicy wyników (7:4). Polacy mieli bardzo duże problemy z przyjęciem, a mimo to nie pozwolili rywalom długo cieszyć się z prowadzenia. W polskiej ekipie w tym secie dobrze funkcjonował blok, który pomagał podopiecznym trenera Sordyla odrobić straty, a nawet wyjść na prowadzenie (9:8, 12:9). W połowie seta Białorusini ponownie wzmocnili uderzenia, dając się we znaki polskim przyjmującym, miało też to przełożenie na skuteczność polskiego ataku. Mimo to biało-czerwoni radzili sobie w tej sytuacji całkiem nieźle, a różnice punktowe na korzyść przeciwników nie były ogromne. Partię, podobnie jak seta wcześniejszego, zakończyła gra na przewagi. Tym razem jednak lepsi okazali się reprezentanci Białorusi.

To oni także nadawali ton grze w pierwszych chwilach trzeciej partii. Nadal kluczowa w ich grze była zagrywka, którą ustawili grę mniej więcej do połowy seta (13:10). Po drugim czasie technicznym coś drgnęło w poczynaniach biało-czerwonych, co w połączeniu z pomyłkami rywali zaczęło przynosić skutek (19:19). Polacy zdecydowanie lepiej wtedy atakowali i w końcówce zupełnie odjechali przeciwnikom, notując udaną serię punktów i triumfując w tej części spotkania.

Polacy poszli za ciosem w czwartej i ostatniej partii. Bardzo dobry atak poparty skuteczną grą w polu przynosił efekty. Biało-czerwoni od początku prowadzili, podwyższając co rusz przewagę (7:5, 10:5, 14:7, 17:7). W tej odsłonie białoruska drużyna nie była w stanie nawiązać już walki z reprezentantami Polski, których czeka w tych mistrzostwach jeszcze jeden mecz – o piąte miejsce.

Białoruś – Polska 1:3
(27:29, 28:26, 21:25, 16:25)

Białoruś: Pasavets (5), Charnyshi (8), Miniankou (17), Hamolka (1), Davyskiba (13), Tsiushkevich (3), Ratutski, Babkevich (7), Abukhouski, Bahatka, Yunitski i Hancharyk
Polska: Nowak (3), Adamczyk (8), Kapica (24), Janikowski (10), Poręba (5), Firszt (4), Szymura (libero) oraz Sawicki (11), Kosiba (4), Prokopczuk (1), Michalak i Grygiel