Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > ME juniorów: Czesi i Rosjanie w finale, Polacy zagrają z Niemcami

ME juniorów: Czesi i Rosjanie w finale, Polacy zagrają z Niemcami

W przedostatnim dniu mistrzostw Europy juniorów rozegrano pierwsze mecze o miejsca 5-8, a także półfinały. W tej pierwszej kategorii biało-czerwoni pokonali Białoruś 1:3, a Niemcy po zaciętym tie-breaku okazali się lepsi od Włochów i to oni będą rywalem podopiecznych Mariusza Sordyla w meczu o 5. miejsce. W obu półfinałach padły wyniki 3:1, Rosjanie okazali się lepsi od Holendrów, a Czesi od Belgów. Współgospodarze imprezy zagrają zatem o brązowe medale, a Rosja z Czechami o złote.

Mecz Polaków z Białorusią otworzył rywalizację w przedostatnim dniu turnieju. W dwóch pierwszych setach zespoły niemalże cały czas toczyły walkę punkt za punkt, ostatecznie doszło do gry na przewagi, gdzie w pierwszym secie lepsi okazali się Polacy, a w drugim Białorusini. Walki nie brakowało także w secie trzecim, ale w końcówce biało-czerwoni podkręcili tempo i objęli prowadzenie w meczu. Czwarta i ostatnia partia została już zdominowana przez Polaków, którzy tym samym zagrają o miejsce 5., zaś Białorusinom pozostaje zadowolić się walką o 7. lokatę. Polacy byli lepsi od rywali w ataku (55% skuteczności, przy 46% rywali), popełnili także mniej błędów własnych, ale i tak obie drużyny zrobiły ich sporo (26 Polacy, 34 Białorusini). W zagrywce i bloku obie ekipy spisały się podobnie (5:5 w asach serwisowych i 10:9 dla Białorusi w bloku). Znów znakomicie spisał się Remigiusz Kapica, który zdobył w sobotę 24 punkty (20 atakiem przy 53% efektywności i cztery blokiem). Mecz w miejsce Mikołaja Sawickiego rozpoczął Mateusz Janikowski. Siatkarz Onico Warszawa zdobył 10 oczek, ale w trzecim i czwartym secie na boisku pojawił się Sawicki i spisał się rewelacyjnie, zapunktował 11 razy, kończąc 11 z 14 ataków (79%). Dla Białorusi 17 oczek zdobył Petr Miniankou.

W drugim meczu rywalizacji o miejsca 5-8 Włosi zmierzyli się z Niemcami. Było to bardzo zacięte, pięciosetowe spotkanie, zakończone wynikiem 18:16 w tie-breaku na korzyść Niemców. Tym samym to nasi zachodni sąsiedzi będą rywalem Polaków w meczu o piąte miejsce, a Włosi, którzy przypomnijmy zamknęli biało-czerwonym drogę do strefy medalowej, zagrają z Białorusią o siódmą lokatę. W każdym z setów jeden bądź drugi zespół miał kilka punktów zapasu, ale ostatecznie o wyniku decydowała zacięta końcówka. W pierwszym i trzecim secie więcej zimnej krwi zachowali Niemcy, zaś w drugim i czwartym Włosi. Doszło zatem do tie-breaka, w którym młodzi azzurri nie wykorzystali ogromnej szansy, prowadzili już 12:9, ale dali się dogonić rywalom i okazali się potem słabsi w grze na przewagi. Nie do zatrzymania po niemieckiej stronie był Anton Brehme. Zdobył on aż 27 punktów, z czego 24 atakiem przy 86%! skuteczności w tym elemencie, do tego dołożył trzy punktowe bloki. Dla Italii 21 razy zapunktował Diego Cantagalli.

O miejsca 5-8:
Polska – Białoruś 3:1
(29:27, 26:28, 25:21, 25:16)

Niemcy – Włochy 3:2
(25:21, 21:25, 25:23, 23:25, 18:16)

W pierwszym półfinale Czesi zmierzyli się z Belgami. W pierwszym secie gładko zwyciężył zespół trenera Jana Svobody, ale nie utrzymał tej dyspozycji i w kolejnej partii został rozbity przez rywali. Nie wpłynęło to jednak w żaden sposób negatywnie na mistrzów Europy kadetów z ubiegłego roku. W dwóch kolejnych setach walki nie brakowało, ale to Czesi lepiej zachowywali się w końcówkach i ostatecznie wygrali cały mecz 3:1, co dało im awans do finału. Na uwagę zasługuje na pewno postawa czeskiej ekipy w bloku, gdzie zapunktowała aż 19 razy, przy 6 blokach rywali. W asach serwisowych było 3:0 dla Belgii, oba zespoły popełniły bardzo dużą ilość własnych błędów (33 Belgowie, 36 Czesi). Oba teamy nie porwały także, jeżeli chodzi o skuteczność ataku, nie przekroczyły nawet 40% skuteczności w tym elemencie (Belgowie zanotowali 37%, Czesi 35%). Marek Sotola zdobył 14 oczek dla zwycięzców, a dla Belgów po 15 razy punktowali Mathijs Desmet i Matthieu Vanneste.

W drugim półfinale poza drugim setem Holendrzy postawili trudne warunki Rosjanom, którzy tym samym w drodze do finału przegrali tylko z… reprezentacją Polski. Sborna przeważała zwłaszcza w ataku, gdzie zanotowała 48% skuteczności w tym elemencie przy 40% rywali, popełniła także mniej błędów (26 przy 33 rywali). W bloku Rosja okazała się lepsza, punktując 11 razy przy 10 oczkach przeciwników, a w asach serwisowych było 6:3 na korzyść ekipy Andreja Nozdrina. Najlepiej punktującym siatkarzem sbornej okazał się Maksim Sapożkow, który zdobył 17 oczek. Dla Belgów 16 razy zapunktował Daan Streutker, a 14 Bennie Tuinstra.