Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorek: Włoszki i Rosjanki zagrają o złoto

ME juniorek: Włoszki i Rosjanki zagrają o złoto

Za nami przedostatni dzień mistrzostw Europy juniorek. Wyłoniono finalistki imprezy, którymi zostały Włoszki i Rosjanki. Włoszki w czterech setach pokonały Turczynki, natomiast Rosjanki po dramatycznym meczu wygrały z reprezentacją Polski. O piątą lokatę w niedzielę zagrają Niemki i Serbki.

O miejsca 5-8:

W pierwszym meczu rywalizacji o lokaty 5-8 Niemki zmierzyły się z Białorusią. W pierwszych dwóch setach Białorusinki nie miały za wiele do powiedzenia. Niemki przeważały zwłaszcza w ataku i bloku. W trzeciej partii z kolei to Białorusinki wykorzystały rozluźnienie rywalek, które popełniły masę własnych błędów i przedłużyły pojedynek. Ekipa Manuela Hartmanna słabiej zaczęła czwartego seta, ale odrobiła straty i potem zdołała wypracować sobie przewagę. Prowadzenia nie oddała do końca. Nasze zachodnie sąsiadki przeważały w ataku (50% przy 39 proc. rywalek), a wręcz zdemolowały Białoruś w bloku (14:2). Białoruś była jednak lepsza w zagrywce (14:7). Camilia Weitzel zdobyła 23 oczka dla zwyciężczyń, notując przy tym aż 93 proc. w ataku, z tego dorobku 5 oczek zdobyła blokiem, a jeden zagrywką. Dla Białorusi 20 razy zapunktowała Hanna Hryszkiewicz.

Rywalkami Niemek w walce o piątą pozycję będą Serbki. Podopieczne Marijany Boricic w dwóch pierwszych setach były od rywalek lepsze pod każdym względem, a zwłaszcza w skuteczności ataku. W trzeciej partii Holenderki prowadziły już nawet 16:9, ale doszło ostatecznie do gry na przewagi, gdzie lepsze okazały się „Pomarańczowe”. Nie wpłynęło to jednak negatywnie na Serbki, które w czwartym secie nie dały rywalkom żadnych szans. W ataku Serbki zanotowały 48% skuteczności, Holenderki zaś zaledwie 32 proc. W bloku zespoły spisały się porównywalnie (było 11:10 Serbii), w asach serwisowych zaś było 12:7 dla Serbek. 12 oczek dla Serbek zdobyła Indy Baijens, zaś dla Serbek 19 razy zapunktowała Sara Carić.

Białoruś – Niemcy 1:3
(18:25, 19:25, 25:16, 20:25)

Holandia – Serbia 1:3
(19:25, 18:25, 26:24, 14:25)

Półfinały:

W pierwszym półfinale Włoszki zmierzyły się z Turczynkami. W pierwszym secie podopieczne Massimo Bellano zdominowały rywalki, przeważając zwłaszcza w ataku. W drugiej odsłonie role się odwróciły, Włoszki miały spore kłopoty ze skończeniem akcji, do tego popełniły zdecydowanie więcej błędów własnych. W kolejnych dwóch odsłonach walki nie brakowało, ale w najważniejszych momentach lepsze okazały się siatkarki z Półwyspu Apenińskiego. Włoszki zakończyły mecz z 43-procentową efektywnością ataku, rywalki zaś miały 34 proc. W bloku lepiej spisały się Turczynki (14:8), były one też lepsze w zagrywce (8:6 w asach serwisowych). Valeria Battista zapunktowała 16 razy dla Italii, zaś liderką Turczynek okazała się  İlkin Aydin, która zdobyła 20 punktów.

W drugim meczu Polki zagrały z Turczynkami. W mecz lepiej weszły Polki, które pewnie wygrały pierwszego seta, grając dobrze w ataku i bloku. W drugim secie skuteczność ataku biało-czerwonych spadła, zaś Rosjanki się w tym elemencie poprawiły. W meczu był remis 1:1, a następnie Sborna wygrała wyrównaną trzecią partię. 72 proc. skuteczności ataku Polek przy 44 proc. rywalek pozwoliło podopiecznym Waldemara Kawki doprowadzić do tie-breaka. W nim Polki miały kilka oczek zapasu, ale Sborna odrobiła straty i wygrała dramatyczną końcówkę. Polki zakończyły mecz z 49-procentową efektywnością ataku, Rosjanki zanotowały 43 proc., w bloku było 14:11 dla Polek i w asach serwisowych 5:3 dla biało-czerwonych. Podopieczne Waldemara Kawki popełniły jednak zbyt dużo własnych błędów (31 pomyłek przy 21 błędach przeciwniczek). Dla Rosji 20 oczek zdobyła Waleria Szewczuk, a 18 dołożyła Tatiana Kadoczkina. Liderką Polek kolejny raz była Magdalena Stysiak, która zapunktowała aż 34 razy. 31 oczek zdobyła atakiem (53%), dwa blokiem i jedno zagrywką.

Włochy – Turcja 3:1
(25:15, 10:25, 25:22, 25:22)

Rosja – Polska 3:2
(19:25, 25:19, 25:22, 19:25, 17:15)