Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorek: Włoszki i Rosjanki nadal niepokonane, pierwsza porażka Holenderek

ME juniorek: Włoszki i Rosjanki nadal niepokonane, pierwsza porażka Holenderek

Już tylko dwa zespoły pozostały bez porażki po trzeciej serii spotkań mistrzostw Europy juniorek. Zarówno Rosjanki, jak i Włoszki do tej pory przegrały jedynie po dwa sety. Pierwszą porażkę na swoim koncie zanotowały Holenderki, które musiały uznać wyższość Białorusinek. Najbardziej jednostronny pojedynek rozegrany został między Polkami a Albankami. Drużyny do walki w fazie grupowej powrócą w środę.

Kolejny dzień rywalizacji w Durres rozpoczął się od pojedynku Białorusinek z Holenderkami. Poza końcówką trzeciego seta reprezentantki Białorusi kontrolowały przebieg gry. Chociaż siatkarki z Holandii często niwelowały straty, nie były w stanie postawić kropki nad i w żadnym z trzech setów. Holenderkom nie pomogła nawet dobra postawa Indy Baijens, która zdobyła 15 punktów, z czego aż 8 blokiem. Siatkarka skończyła również pięć z sześciu posłanych do niej piłek i dodała dwa asy serwisowe. Białorusinki do zwycięstwa poprowadziła Hanna Hryszkewicz, która mimo przeciętnej skuteczności w ataku (39%) na swoim koncie zgromadziła 17 punktów.

W drugim meczu dnia Albanki podejmowały Polki. Gospodynie nie były w stanie przeciwstawić się biało-czerwonym, mecz był jednostronnym widowiskiem. Siatkarki z Albanii zapisały na swoim koncie w trzech setach zaledwie 28 punktów, z czego aż 12 po błędach rywalek. Najwyraźniejsze zwycięstwo podopieczne trenera Kawki odniosły w drugim secie, w którym triumfowały do 6. Najlepiej punktującą zawodniczką była Zuzanna Górecka (16 punktów). Dwucyfrowy wynik zapisały na swoim koncie również Magdalena Stysiak oraz Julia Szczurowska.

Najciekawszy przebieg miał mecz niepokonanych Włoszek z Bułgarkami. Podopieczne trenera Asena Metodiewa słabo rozpoczęły mecz, przegrywając inauguracyjną partię do 11. W drugim secie sytuacja na boisku odwróciła się. Chociaż Włoszki starały się dotrzymywać kroku rywalkom, to Bułgarki przez cały czas były na prowadzeniu i wygrały do 19. Partia numer trzy była niezwykle zacięta, dopiero w jej drugiej części siatkarki Massimo Bellano wyszły na prowadzenie, którego nie oddały do końca seta. Po pierwszej części czwartej partii wydawało się, że Włoszki w tym meczu stracą pierwszy punkt w mistrzostwach. Tak się jednak nie stało. Bułgarki nie zdołały utrzymać trzypunktowego prowadzenia. Włoszki walczyły do końca i ostatecznie wygrały do 20, a cały mecz 3:1. Najlepiej punktującą zawodniczką meczu została Loveth Oghosasere Omoruyi.

(11:25, 25:19, 20:25, 20:25)

Trzecia seria spotkań w Tiranie rozpoczęła się od wyraźnego zwycięstwa Niemek nad Słowaczkami. Chociaż w pierwszych fazach poszczególnych setów podopieczne Michala Matusova prowadziły wyrównaną walkę z rywalkami, reprezentantki Niemiec szybko przejmowały inicjatywę, seriami zdobywając punkty. W żadnym z trzech setów Słowaczkom nie udało się zdobyć 20 punktów. Niemki do zwycięstwa poprowadziło trio Emma Cyris (14 punktów), Camilla Weitzel (11 punktów) i Lina Alsmeier (10 punktów). Niemkom w wysokim zwycięstwie nie przeszkodziła przeciętna skuteczność w ataku (38%). Podopieczne Manuela Hartmanna nadrabiały w polu zagrywki (7 oczek) oraz bloku (12 oczek).

Jedyny czterosetowy pojedynek grupy II rozegrały dotychczasowe liderki z wiceliderkami. W pierwszym secie nie brakowało walki, szczególnie emocjonująca była końcówka seta. Turczynki zdołały wyrównać, jednak decydujące słowo należało do Rosjanek. Siatkarki Alexandra Karikowa w drugim secie rządziły i dzieliły na boisku, triumfując do 12. Dosyć niespodziewanie w kolejnej odsłonie to Turczynki szybko zbudowały wyraźną przewagę, której nie oddały aż do końca. Zespół prowadzony przez Sahina Catmę początkowo poszedł za ciosem w czwartym secie, jednak szybko to przeciwniczki przejęły inicjatywę, wygrywając do 20, a cały mecz 3:1. Najlepiej punktującą zawodniczką była Turczynka – İlkin Aydin (16 punktów), najwięcej oczek dla Rosjanek – po 13 zdobyły Tatiana Kadoczkina i Julia Browkina.

Dzień w grupie II zakończył nierówny mecz pomiędzy Serbkami a Francją. Reprezentantki Francji do tej pory wygrały jedynie dwa sety i nie udało im się powiększyć dorobku w poniedziałkowym meczu. Najciekawszy przebieg miała pierwsza partia, fragmentami to Francuzki wychodziły na prowadzenie. Decydujące akcje należały jednak do Serbek, które wygrały tę odsłonę do 20. Kolejny set był zupełniej jednostronnym widowiskiem. Mimo zmian siatkarki z Francji zdobyły zaledwie 11 punktów. W trzeciej odsłonie było nieco więcej walki, jednak wciąż to Serbki nadawały ton grze, wygrywając do 20. Najlepiej punktującą siatkarką była zawodniczka z Francji – Amelie Rotar, która zapisała na swoim koncie 15 oczek. Najwięcej punktów dla Serbii zdobyły natomiast Sara Carić i Jovana Mirosavljević (obie po 11 pkt.).