Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > ME juniorek: Rosjanki wyrwały finał Polkom

ME juniorek: Rosjanki wyrwały finał Polkom

Dramatyczny przebieg miało półfinałowe spotkanie Polek z Rosjankami.  Po gładko wygranym przez podopieczne Waldemara Kawki pierwszym secie w dwóch kolejnych lepsze okazały się Rosjanki. Polki jednak doprowadziły do tie-breaka, a w nim prowadziły już różnicą nawet pięciu punktów. Rywalki jednak odrobiły straty i ostatecznie wyrwały zwycięstwo Polkom po grze na przewagi. Przykrej kontuzji doznała Aleksandra Gryka. W niedzielę Polki zagrają o brąz.

Polki lepiej otworzyły spotkanie, świetnie atakowała Magdalena Stysiak, co pozwoliło naszym reprezentantkom zbudować dwupunktowe prowadzenie (3:1). Nie cieszyły się jednak z niego długo, bowiem Rosjanki poprawiły swoją grę i wyrównały stan seta. Reprezentantki naszych sąsiadów miały ogromne problemy w ofensywie, co skrzętnie wykorzystywały biało-czerwone, które seryjnie zdobywały punkty i po skutecznym bloku Aleksandry Gryki prowadziły już 11:6. Podopieczne Waldemara Kawki poszły za ciosem, ich kąśliwe zagrywki sprawiały dużo kłopotów rywalkom (15:7). Siatkarki Sbornej nie zamierzały się poddawać, poprawiły się w ofensywie i zbliżyły się do Polek (12:16), lecz biało-czerwone powróciły do skutecznej w ataku oraz w bloku i odbudowały zaliczkę (22:14). Zwycięstwo naszych reprezentantek w pierwszym secie przypieczętowała skutecznym atakiem z szóstej strefy Magdalena Stysiak (25:19).

Trener Aleksander Karikow dokonał roszad w składzie, na boisku z wyjściowej szóstki pozostały tylko trzy zawodniczki, ale biało-czerwone lepiej weszły także w drugą odsłonę spotkania. Polki dobrze prezentowały się w zagrywce oraz w ofensywie, co pozwoliło zbudować im dwupunktową przewagę (6:4), którą powiększyły po długiej wymianie zakończonej skutecznym atakiem Oliwii Bałuk (8:5). Nasze reprezentantki oddawały rywalkom coraz więcej punktów po błędach. Skutkowało to wyrównaniem stanu seta (9:9), a po kolejnym dotknięciu siatki przez podopieczne Waldemara Kawki to Rosjanki objęły prowadzenie (11:10). Siatkarki sbornej prezentowały się po prostu lepiej w tym momencie seta, dobrze grały na siatce, Weronika Rasputnaja popisała się skutecznym blokiem, co pozwoliło im powiększyć zaliczkę (16:13). Biało-czerwone miały coraz większe kłopoty w przyjęciu, a to zmusiło Waldemara Kawkę do wzięcia czasu (20:16). Nie poprawiło to sytuacji Polek, które nie potrafiły znaleźć recepty na skuteczną grę rywalek i przegrały drugiego seta (19:25).

Początek kolejnej odsłony spotkania należał do siatkarek sbornej, biało-czerwone nie potrafiły poradzić sobie z przyjęciem kąśliwych zagrywek przeciwniczek, co przełożyło się na trzypunktową stratę do Rosjanek (2:5). Polki miały problemy ze skończeniem ataku, co pozwoliło reprezentantkom naszych sąsiadów powiększyć zaliczkę (8:3). Trener Waldemar Kawka wziął czas. Zdecydowanie pomogło to naszym reprezentantkom, zgodnie z poleceniem szkoleniowca nie wstrzymywały ręki w ataku. Poprawiły się także w polu serwisowym i błyskawicznie wyrównały wynik, a za sprawą świetnej gry w blok wyszły na prowadzenie (12:9). Większość piłek kończyła Magdalena Stysiak, Polki dobrze zagrywały i powiększały przewagę (17:13). Biało-czerwone zacięły się w ataku, co skrzętnie wykorzystywały Rosjanki, które zniwelowały straty (18:18). O wszystkim zadecydowała pełna nerwów końcówka. Lepsze ostatecznie okazały się siatkarki sbornej, które po zatrzymaniu Oliwii Bałuk mogły się cieszyć ze zwycięstwa w trzecim secie (25:22).

Biało-czerwone świetnie otworzyły czwartą partię, dobrze prezentowały się w polu serwisowym oraz w ofensywie, co skutkowało zbudowaniem przez nich trzypunktowego prowadzenia (4:1). Polki świetnie zagrywały, po skończeniu przechodzącej piłki przez Zuzannę Górecką prowadziły już 7:2. Rosjanki coraz lepiej serwowały i zbliżyły się do naszych reprezentantek (11:13), lecz podopieczne Waldemara Kawki odbudowały prowadzenie za sprawą lepszej postawy na siatce (18:13). Zdeprymowane zawodniczki sbornej nie potrafiły nawiązać wyrównanej walki z przeciwniczkami w tym secie, popełniały bardzo dużo błędów i były nieskuteczne w ofensywie. Seta zakończyła skutecznym blokiem Zuzanna Górecka (25:19). Na uwagę zasługuje imponujący wynik w ataku Polek, które zanotowały aż 72% skuteczności w tym elemencie.

Podopieczne Waldemara Kawki rewelacyjnie otworzyły tie-breaka, kąśliwe serwisy na drugą stronę posyłała Paulina Zaborowska, co znacznie utrudniało grę Rosjankom (3:0). siatkarki Sbornej popełniały coraz więcej błędów, co pozwoliło biało-czerwonym powiększyć przewagę (5:1). Rosjanki na chwilę zbliżyły się do przeciwniczek, dzięki dobrej grze w polu serwisowym (5:7), lecz Polki odbudowały zaliczkę (10:5). Nasze reprezentantki miały kłopoty w przyjęciu i prawie roztrwoniły przewagę (10:8), lecz świetna postawa Magdaleny Stysiak w ofensywie i Aleksandry Gryki w polu serwisowym pozwoliły Polkom prowadzić czterema „oczkami” (13:9). Rosjanki rzuciły się do odrabiania strat, skuteczny blok na naszej atakującej i mocne uderzenie ze skrzydła jednej z przyjmujących pozwoliły im złapać kontakt z rywalkami. Po szczęśliwym ataku Magdaleny Stysiak biało-czerwone miały piłki meczowe (14:12), lecz żadnej z niej nie wykorzystały i gra toczyła się na przewagi (14:14). W jednej z akcji okropnie wyglądającej kontuzji kolana doznała Aleksandra Gryka. Wybiło to z rytmu nasze reprezentantki, Rosjanki ostatecznie zwyciężyły za sprawą świetnej postawy w polu serwisowym i to one zagrają w finale mistrzostw Europy (17:15). Z kolei Polki zagrają jutro o brąz Turczynkami.

Rosja – Polska 3:2
(19:25, 25:19, 25:22, 19:25, 17:15)

Rosja: Puszina (4), Pipunyrowa (3), Rasputnaja (2), Sobolewa (1), Sewczuk (20), Jakuszina (3), Szepelewa (libero) oraz Kadoczkina (18), Borisowa (11), Matwiejewa i Browkina (12)
Polska: Górecka (21), Stysiak (34), Bałuk (18), Laskowska (1), Zaborowska (1), Gryka (10), Jagła (libero) oraz Szczurowska i Centka