Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorek: Poznaliśmy komplet półfinalistów

ME juniorek: Poznaliśmy komplet półfinalistów

Zakończyła się faza grupowa rozgrywanych w Albanii mistrzostw Europy juniorek. Do pewnych awansu do półfinału drużyn Włoch i Rosji dołączyły Polska i Turcja. O miejsca 5-8 walczyć będą Serbia, Niemcy, Holandia i Białoruś. Turniej zakończył się już dla zespołów Słowacji, Francji, Albanii i Bułgarii.

Już pierwszy mecz ostatniego dnia rozgrywek grupowych w Durres przyniósł rozstrzygnięcie, jeśli chodzi o awans do półfinału. Walcząca o miejsce w czołowej czwórce mistrzostw Europy juniorek Białoruś pokonała 3:1 Bułgarię, ale to właśnie jeden stracony set zdecydował, że swoją szansę zaprzepaściła. Tym samym to Polki były już pewne awansu bez względu na wynik swojego meczu z Holandią. 21 punktów dla białoruskiej drużyny zdobyła Hanna Hryszkiewicz, ale małe to pocieszenie dla podopiecznych trener Natalii Melianiuk, które zagrają ostatecznie o miejsca 5-8. Dla zespołu Bułgarii mistrzostwa już się zakończyły.

Najlepszy zespół grupy I – reprezentacja Włoch – bez żadnego problemu wygrał piąty mecz z rzędu, pokonując w trzech setach drużynę Albanii. Gospodynie zakończyły mistrzostwa z pięcioma porażkami na koncie i bez wygranego seta. Włoszki z kompletem punktów pewnie awansowały do półfinału z pierwszego miejsca w grupie. W czwartkowym meczu 19 punktów dla włoskiego zespołu zdobyła Jessica Joly.

Pewne awansu do strefy medalowej już przed pierwszym gwizdkiem meczu z Holandią biało-czerwone nie odpuściły tego spotkania. Podopieczne trenera Waldemara Kawki rozegrały świetny mecz, nie pozwalając rywalkom w żadnym z trzech setów przekroczyć granicy 20 punktów. Po jednym punkcie dla reprezentacji Polski zdobyły Magdalena Stysiak i Zuzanna Górecka, a selekcjoner naszej reprezentacji mógł dokonać kilku zmian, pozwalając odpocząć liderkom. Pomarańczowe zakończyły rozgrywki grupowe na 4. miejscu i zagrają o miejsca 5-8.

(25:14, 25:12, 25:18)

W grupie II do końca ważyły się losy awansu do półfinału z drugiego miejsca w tabeli. W pierwszym czwartkowym meczu Serbia pokonała 3:0 Słowację, chociaż w trzecim secie zespół naszych południowych sąsiadów był bliski przedłużenia rywalizacji. W tym momencie to Serbki były na 2. miejscu, ale by znaleźć się w czołowej czwórce musiały liczyć na porażki Turcji i Niemiec. 13 punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyła Sara Carić, a drużyna Słowacji z jednym zwycięstwem na koncie zakończyła już swój udział w mistrzostwach.

Nadzieje Serbek w drugim meczu zniszczyły młode Turczynki, które również bez straty seta pokonały swoje rówieśniczki z Francji i awansowały na drugie, premiowane grą o medale miejsce. Najskuteczniejszą zawodniczką w tureckiej drużynie była Deria Cebecioglu, która zapisała na swoim koncie 17 punktów. W tym momencie Turczynki miały powody do radości, ale na pełnię szczęścia musiały jeszcze poczekać i kibicować Rosjankom w ostatnim meczu tej grupy.

Sborna nie zawiodła. Rosjanki miały na koncie komplet wygranych i pewne pierwsze miejsce w grupie, nie zlekceważyły jednak ostatniego spotkania i wygrały łatwo 3:0 spotkanie z Niemkami, które w przypadku wygranej wskoczyłyby na 2. miejsce. Tak się nie stało i Niemki, podobnie jak Serbki, walczyć będą w weekend o miejsca 5-8, a w półfinale z Włoszkami zagrają Turczynki. W ostatnim meczu grupowym liderką rosyjskiego zespołu była Oksana Jakuszina, która zdobyła 11 punktów. W półfinale rywalem podopiecznych trenera Aleksandra Karikowa będzie reprezentacja Polski.