Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorek: Polki wygrały z Białorusią i są o krok od półfinału

ME juniorek: Polki wygrały z Białorusią i są o krok od półfinału

Świetne wiadomości doszły do nas z Albanii, gdzie rozgrywane są mistrzostwa Europy juniorek. Podopieczne trenera Waldemara Kawki pokonały 3:0 reprezentację Białorusi i są naprawdę blisko awansu do półfinału. Biało-czerwonym pozostał jeszcze ostatni mecz grupowy z Holandią, a wyniki mogą się tak ułożyć, że nawet zwycięstwo w tym spotkaniu nie będzie konieczne.

Początek pierwszej partii spotkania był wyrównany – 3:3 i 5:6. Dopiero chwilę przed drugą przerwą techniczną polski zespół zdołał wypracować trzy punkty przewagi (13:10). Wydawało się, że biało-czerwone kontrolują sytuację, prowadząc 18:13 i 21:17. W ataku bardzo dobrze spisywały się Magdalena Stysiak (6 punktów w pierwszym secie i 67% skuteczności w ataku) oraz Oliwia Bałuk (5 punktów i 56% skuteczności w ataku). Końcówka seta była jednak wyrównana, bowiem Białorusinki zniwelowały stratę do dwóch oczek 21:23. Ostatecznie szalę zwycięstwa na swoją korzyść przechyliły nasze siatkarki.

W drugiej odsłonie meczu reprezentacja Białorusi do stanu 6:6 toczyła równą grę z biało-czerwonymi. Następnie inicjatywę przejęły Polki, które dominowały na parkiecie w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła 13:9 i 21:14. Polska drużyna odniosła pewną wygraną w tym secie 25:15. Początek trzeciego seta lepiej zaczęły siatkarki z Białorusi, prowadząc 6:2 i 9:5. Jednak nasze zawodniczki nie poddały się i szybko odrobiły straty, zdobywając kilka punktów z rzędu 9:9. Następnie to one zaczęły dyktować warunki gry, wychodząc na prowadzenie 16:12. Polskie siatkarski do końca tej partii utrzymały koncentrację i wygrały ostatnią partię pewnie do 19.

Podopieczne trenera Waldemara Kawki mają na koncie trzy wygrane i jedną porażkę. Jeśli w środę reprezentacja Holandii przegra 1:3 lub 0:3 z liderującymi tabeli Włoszkami, to w czwartkowym meczu z Pomarańczowymi Polkom do zapewnienia sobie miejsca w półfinale wystarczą dwa wygrane sety. Gdyby jednak Holenderki wygrały środowy mecz, to stoczą w czwartek z Polkami bezpośredni bój o wejście do czwórki – zwycięzca weźmie wszystko.

Białoruś – Polska 0:3
(23:25, 15:25, 19:25)

Białoruś: Sauczuk, Kasciuczyk (4), Miniuk (5), Kniażewa (1), Jegorowa (11), Hryszkiewicz (9), Bialiałskaja (libero) oraz Kisliuk (2), Szupliak (libero) i Cholad
Polska: Stysiak (19), Górecka (13), Bałuk (11), Laskowska (5), Zaborowska (3), Gryka (5), Jagła (libero)