Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME juniorek: Pewna wygrana z Holandią, Polki w półfinale

ME juniorek: Pewna wygrana z Holandią, Polki w półfinale

Świetnie spisują się w Albanii reprezentantki Polski juniorek. Wyniki innych meczów w grupie sprawiły, że podopieczne trenera Waldemara Kawki już przed meczem z Holandią miały zagwarantowany awans do półfinału mistrzostw Europy, co już jest ogromnym sukcesem. Biało-czerwone jednak nie odpuściły i pewnie w trzech setach pokonały rywala. W sobotę Polki zmierzą się w walce o awans do finału z reprezentacją Rosji.

Biało-czerwone rewelacyjnie rozpoczęły spotkanie, błyskawicznie wypracowały trzypunktową przewagę (6:3). Holenderki przełamały jednak chwilową niemoc, stopniowo odrabiały straty, aż na tablicy wyników widniał remis (9:9). Polki jednak powróciły do skutecznej gry z początku seta, co pozwoliło im odbudować zaliczkę (14:11). Tym razem nasze reprezentantki poszły za ciosem, powiększyły dystans dzielący ich od rywalek (16:11). Bezradne przeciwniczki nie potrafiły znaleźć recepty na świetną grę podopiecznych Waldemara Kawki w ofensywie, biało-czerwone miały aż 67% skuteczności w tym elemencie. Nasze reprezentantki zwyciężyły w pierwszej partii 25:14.

Początek drugiego seta miał bardzo podobny przebieg, Polki bardzo szybko zbudowały pokaźną zaliczkę (6:3). W odróżnieniu od premierowej partii biało-czerwone bez większych problemów powiększały wcześniej wypracowaną zaliczkę (11:6) i ani przez moment Holenderki nie mogły mieć nadziei na wygraną w tej odsłonie spotkania. Na boisku w miejsce Aleksandry Gryki pojawiła się Weronika Centka, a Magdalenę Stysiak zmieniła Julia Szczurowska. Podopieczne Waldemara Kawki prezentowały się świetnie zwłaszcza w polu serwisowym oraz w bloku, zdobywając odpowiednio 3 i 4 punkty w tych elementach. Druga partia zakończyła się pewnym zwycięstwem naszych reprezentantek (25:12).

Polki rewelacyjnie otworzyły także trzecią odsłonę spotkania, biało-czerwone błyskawicznie odskoczyły rywalkom (5:2). Świetna passa podopiecznych Waldemara Kawki trwała dalej, nasze reprezentantki powiększyły przewagę nad rywalkami do pięciu „oczek” (14:9). Zdeprymowane Holenderki nie potrafiły sobie poradzić z grą Polek, duże kłopoty miały zwłaszcza w przyjęciu, co przekładało się na problemy w ofensywie. W całym spotkaniu przeciwniczki zanotowały jedynie 32% pozytywnego przyjęcia i 27% skuteczności w ataku. Było to za mało na świetnie dysponowane Polki, które tylko w trzecim secie zanotowały aż 5 bloków, wygrały ostatnią partię 25:18 i całe spotkanie 3:0. O finał Polki powalczą w sobotę z Rosjankami, w drugiej parze Włoszki zmierzą się z reprezentacją Turcji.

Polska – Holandia 3:0
(25:14, 25:12, 25:18)

Polska: Stysiak (11), Górecka (11), Bałuk (6), Laskowska (5), Zaborowska (4), Gryka (3), Jagła (libero) oraz Szczurowska (6), Centka (5) i Damaske
Holandia: Geerdink (5), Jasper (7), Korevaar (2), Mulder (8), Vellener (4), Vos (6), Nobel (libero) oraz Baijens