Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Joanna Wołosz zdobyła mistrzostwo Włoch

Joanna Wołosz zdobyła mistrzostwo Włoch

W czwartym meczu finałowym włoskiej Serie A siatkarki Imoco Volley Conegliano rozstrzygnęły kwestię mistrzostwa kraju. Zespół z Joanną Wołosz w składzie pokonał 3:1 Igor Gorgonzola Novara i było to trzecie zwycięstwo w finale. Polska rozgrywająca otrzymała również tytuł MVP finału. Katarzyna Skorupa kończy sezon z tytułem wicemistrzowskim.

W czwartym meczu finałowym włoskiej Serie A siatkarek trener Massimo Barbolini posadził na ławce rezerwowych Celeste Plak, dając szansę gry w podstawowym składzie Stephanie Enright. To właśnie ona wzięła na siebie ciężar ataku w pierwszym secie, ale po stronie gospodyń świetnie spisywały się Samantha Bricio i Samanta Fabris i to Imoco prowadziło 14:9. Przy stanie 17:12 dla rywalek trener Barbolini poprosił o przerwę i przyniosło to efekt. Skuteczność odzyskała Paola Egonu, a po dobrym bloku Chirichelli na Fabris był już remis 22:22. W zaciętej końcówce na przewagi lepsze okazały się siatkarki Conegliano, które po ataku Fabris i błędzie Egonu wygrały 28:26.

W drugim secie kibice dość długo oglądali pojedynek Samanty Fabris z Paolą Egonu, które były zdecydowanymi liderkami swoich zespołów. Od stanu 16:16 inicjatywę przejęły gospodynie, które po ataku Kimberly Hill prowadziły 19:17. Na boisku pojawiał się Celeste Plak, ale mimo skutecznych ataków nie mogła już odwrócić losów tej partii. Imoco wykorzystało niezdecydowanie skrzydłowych rywala i wygrało tego seta 25:21, obejmując prowadzenie 2:0 w meczu.

Początek trzeciego seta należał do przyjezdnych, które po atakach Plak wyszły na prowadzenie 12:8. Trener Daniele Santarelli próbował przerywać grę i dokonywać zmian, widząc przestój w swoim zespole, ale niewiele to pomagało (10:16). W końcówce Imoco dzięki skuteczności Samanthy Bricio odrobiło część strat (19:21), ale ostatnie piłki należały do Katarzyny Skorupy i jej koleżanek. W ostatniej piłce Lauren Gibbemeyer zablokowała Brico i siatkarki z Novary wygrały 25:22, przedłużając swoje szanse.

Początek czwartej partii nie zwiastował katastrofy, jaka czekała zespół przyjezdny. Wprawdzie Imoco miało przewagę, ale zespół gości nie pozwalał odskoczyć gospodyniom na więcej niż 4 punkty (12:8). Od tego momentu zaczął się popis gry Imoco Conegliano. Podopiecznym trenera Santarellego wychodziło niemal wszystko. Po czterech asach serwisowych z rzędu Samanty Fabris prowadziły już 21:11, a w hali rozpoczęło się świętowanie tytułu mistrzowskiego. Imoco wygrało pewnie do 12 i sięgnęło po scudetto w tym roku. MVP spotkań finałowych odebrała Joanna Wołosz, która w tym spotkaniu zdobyła dla swojej drużyny sześć punktów (cztery atakiem i dwa blokiem). Katarzyna Skorupa zakończyła sezon z tytułem wicemistrzyni Włoch.

Imoco Volley Conegliano – Igor Gorgonzola Novara 3:1
(28:26, 25:21, 22:25, 25:12)

stan rywalizacji play-off: 3:1 dla Imoco
tytuł mistrzowski dla Imoco Volley Conegliano

Imoco: Bricio (14), Melandri (8), Danesi (6), Fabris (31), Wołosz (6), Hill (13), De Gennaro (libero) oraz Cella, Nicoletti (1) i Bechis
Igor: Gibbemeyer (12), Enright (3), Skorupa, Chirichella (11), Piccinini (9), Egonu (18), Sansonna (libero) oraz Vasilantonaki, Camera, Plak (6) i Zannoni