Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Kto jeszcze z Europy zagra na igrzyskach olimpijskich

Kto jeszcze z Europy zagra na igrzyskach olimpijskich

fot. Patryk Głowacki

W miniony weekend sześć drużyn zapewniło sobie awans na igrzyska olimpijskie w Tokio. wśród nich są Polacy, którzy nie muszą sobie już zawracać głowy styczniowym turniejem kwalifikacyjnym. Takiego komfortu nie mają między innymi Serbowie i Francuzi, którzy zmarnowali pierwszą szansę na awans, a kto jeszcze powalczy o bilety do Japonii?

Przypomnijmy, że w turniejach siatkarskich na igrzyskach olimpijskich występuje tylko 12 drużyn. Selekcja jest więc ogromna, tym bardziej, że każdy kontynent musi mieć przynajmniej jednego reprezentanta. Tracą na tym najsilniejsze kontynenty. W męskiej siatkówce jest takim Europa. W Pekinie zagrało sześć ekip ze Starego Kontynentu, w Londynie aż siedem, ale już w Rio de Janeiro Europę reprezentowały tylko cztery zespoły, czyli Polska, Francja, Włochy oraz Rosja. W Brazylii zabrakło między innymi ówczesnych brązowych medalistów mistrzostw świata, czyli Niemców oraz triumfatorów Ligi Światowej, czyli Serbów. Zanosi się na to, że w Tokio sytuacja się powtórzy, bowiem ponownie w olimpijskiej rywalizacji zabraknie kilku silnych drużyn z Europy.Obecnie wiadomo już, że na kolejnych igrzyskach w zawodach siatkarzy będą reprezentowały ją tylko cztery zespoły. Wszystko dlatego, że w miniony weekend tylko trzej przedstawiciele tego kontynentu wygrali interkontynentalne turnieje kwalifikacyjne. Bilety do Tokio zapewnili już sobie Polacy, Rosjanie i Włosi. Oprócz nich walizki do Japonii mogą pakować także Brazylijczycy, Argentyńczycy oraz Amerykanie. Nie można zapominać też o Japończykach, którzy jako gospodarz mają z urzędu zapewnione miejsce w turnieju olimpijskim.

Wolnych miejsc zostało pięć, o które od 6 do 12 stycznia zagrają poszczególne drużyny w pięciu turniejach kontynentalnych. Najciekawiej zapowiada się ten europejski, bowiem o jedno miejsce powalczy w nim kilka potęg. O jeden bilet zagra osiem najwyżej rozstawionych w rankingu CEV zespołów (nie licząc tych, które już wywalczyły awans). Stąd też ważne będą zbliżające się mistrzostwa Europy, które mogą dać albo odebrać możliwość niektórym zespołom walki o igrzyska olimpijskie. Obecnie praktycznie pewni gry w tym turnieju są Serbowie oraz Francuzi. W dobrej sytuacji są także między innymi Bułgarzy, Belgowie, Niemcy, Słoweńcy oraz Holendrzy. Ostatnim zespołem, który obecnie załapałby się do europejskich kwalifikacji są Finowie, ale czy faktycznie w takim zestawieniu odbędzie się turniej w styczniu? Przekonamy się po mistrzostwach Europy. Pewne jest, że po raz kolejny przynajmniej kilka mocnych zespołów ze Starego Kontynentu będzie musiało obejść się smakiem rywalizacji na igrzyskach olimpijskich.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2019-08-12

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved