Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Jastrzębianie chcą ponownie powalczyć o medal

Jastrzębianie chcą ponownie powalczyć o medal

fot. jastrzebskiwegiel.pl

W Jastrzębiu-Zdroju postawiono na przebudowę zespołu i na nowy sezon zakontraktowano sporo nowych twarzy. Co ważne – w dużej mierze reprezentantów swoich krajów. Wydaje się, że przy trenerze De Giorgim każdy z zawodników nawet przy słabszej dyspozycji będzie miał szansę się odbudować, aby ostatecznie móc stworzyć kolektyw walczący o najwyższe cele. Jastrzębianie nie ukrywają, że celują w strefę medalową i wydaje się, że wynik taki jest realny. Zespół ostatecznie zweryfikuje boisko i ich przeciwnicy, a jego wynik poznamy na koniec sezonu.

Piąte miejsce w poprzednim sezonie nie zostało przyjęte w klubie z wielkim entuzjazmem. Wszak zawodnicy Jastrzębskiego Węgla od kilku lat stawiani są w gronie faworytów do zdobycia medalu mistrzostw Polski. Władze zespołu, zawodnicy, a nawet kibice w połowie sezonu wyraźnie się jednak pogubili, co zaowocowało szeregiem zmian. Z posadą trenera pożegnał się Mark Lebedew, a w jego miejsce zatrudniono Ferdinando de Giorgiego, który miał za zadanie ponownie scalić zespół, zdyscyplinować co niektórych zawodników i przywrócić atmosferę w zespole. Na tym się nie zakończyło, gdyż zdecydowano także o zmianie kapitana. Jakby tego było mało, konflikt pojawił się także na linii zarząd-kibice. Po burzliwym okresie jastrzębianie potrafili się otrząsnąć i ostatecznie wywalczyli miejsce w play-off. W walce o najlepszą czwórkę musieli uznać wyższość Trefla Gdańsk, niemniej potyczki między tymi zespołami z pewnością były ozdobą sezonu.Prezes Adam Gorol postanowił zaufać De Giorgiemu i to on poprowadzi drużynę w nadchodzącym sezonie. Cel przed sztabem szkoleniowym oraz zawodnikami pozostanie niezmienny – strefa medalowa. Podczas wywiadu z portalem jasnet.pl został on wyraźnie określony: – Mogę zadeklarować, że zdecydowanie będziemy walczyć o strefę medalową. Jestem przekonany, że dysponujemy odpowiednim potencjałem, aby osiągnąć ten cel. Takie są oczekiwania zarówno moje, jak i sztabu trenerskiego oraz zawodników. Trzeba jednak pamiętać, że nie tylko my chcemy znaleźć się na podium PlusLigi. Uważam, że co najmniej cztery inne drużyny także mierzą w strefę medalową. Łatwo nie będzie, ale jestem optymistą – powiedział Gorol.

Patrząc na zmiany kadrowe przeprowadzone między sezonami, cel taki wydaje się być możliwy do osiągnięcia. Do drużyny został zakontraktowany świeżo upieczony mistrz świata – Dawid Konarski, który już miał możliwość pracować z De Giorgim w ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle oraz reprezentacji Polski, gdzie współpraca obu panów układała się wzorowo. Jego zmiennikiem będzie Jakub Bucki, który zwłaszcza w końcówce sezonu w BBTS-ie Bielsko-Biała pokazał się z dobrej strony. W dalszym ciągu podstawowym rozgrywającym pozostanie Lukas Kampa, którego zatrzymanie jest sporym sukcesem włodarzy klubu. Pomagać mu będzie Nikodem Wolański wracający do rodzimych rozgrywek po pobycie w Belgii i Nysie. Na środku siatki pozostał Grzegorz Kosok wraz z Jakubem Turskim, a grono środkowych uzupełnił zaciąg z Lubina w osobach Piotra Haina oraz Dawida Guni. Także na przyjęciu zaszły spore zmiany. Do Salvadora Hidalgo Olivy dołączyli reprezentant Niemiec – Christian Fromm oraz Francji – Julien Lyneel. To właśnie rywalizacja o miejsce w wyjściowej „szóstce” na tej pozycji wydaje się być najbardziej zacięta. Czwartym przyjmującym został Patryk Czyrniański, jednak zapewne jego rolą w tym sezonie będzie jak najwięcej nauczyć się od bardziej doświadczonych kolegów. Skład uzupełnił Paweł Rusek, który wraz z Jakubem Popiwczakiem będzie tworzyć jeden z najmocniejszych duetów libero w lidze.

Sporo sparingów rozegrali zawodnicy Jastrzębskiego Węgla przed rozpoczynającym się sezonem ligowym. Najpierw zremisowali 2:2 z reprezentacją Kamerunu, następnie pokonali mistrza Białorusi Szachtior Soligorsk 3:1 oraz przegrali 1:3 z GKS-em Katowice. W turnieju o Puchar Prezydenta Legnicy pokonali w półfinale MKS Będzin 3:0, a w finale GKS Katowice 3:1. Dobrą passę utrzymali też w sparingach przeciwko Asseco Resovi Rzeszów, wygrywając w pierwszym spotkaniu w trzech setach oraz remisując 2:2 w kolejnym. Po raz pierwszy trener De Giorgi miał do dyspozycji wszystkich swoich podopiecznych podczas prezentacji zespołu i rozgrywanego wtedy pojedynku z Berlin Recycling Volleys wygranego w stosunku 3:0. W miniony weekend jastrzębianie zaprezentowali się w Wieluniu na charytatywnym turnieju Gigantów Siatkówki, gdzie zmierzyli się kolejno z VFB Friedrichshafen oraz ponownie z drużyną z Berlina. O ile pierwszy mecz wygrali 3:1, tak w spotkaniu z mistrzem Niemiec musieli uznać ich wyższość w trzech setach.

Patrząc na skład jastrzębian, to „na papierze” prezentuje się on bardzo dobrze. Pozostaje zadać sobie pytanie, czy trener De Giorgi będzie potrafił poukładać grę swojej drużyny oraz sprawić, żeby nie powtórzyła się sytuacja sprzed roku. Jeżeli wszystko pójdzie po jego myśli i drużynę Jastrzębskiego Węgla ominą kontuzje, to wydaje się wielce prawdopodobne, że cel postawiony przed drużyną może zostać osiągnięty.

Moim faworytem do mistrzostwa Polski w tym sezonie są:

zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2018-10-10

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved