Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Jarosław Kubiak: De Giorgi powinien zostać

Jarosław Kubiak: De Giorgi powinien zostać

fot. Tomasz Tadrała

– Całe nasze środowisko powinno otrzymać żółtą kartkę. Każdy z nas pracuje na końcowy efekt i wszyscy powinniśmy być tego świadomi – uważa jeden z cenionych trenerów siatkarskiej młodzieży, Jarosław Kubiak. – Ferdinando de Giorgi – moim zdaniem – powinien zostać na stanowisku selekcjonera, choć otrzymał niezwykle surową lekcję, którą zapamięta do końca życia.

Jest pan zaskoczony układem sił na mistrzostwach Europy.Jarosław Kubiak:Myślę, że cała siatkarska Europa jest zaskoczona. Proszę mi wskazać kogoś, kto wytypował właśnie taką czwórkę walczącą o medale. Owszem, myślano o Rosjanach oraz Serbach, których brano pod uwagę do podium. Niemców i Belgów w tym gronie jednak nie było, ale oni w pełni wykorzystali swoją szansę. Do fazy medalowej awansowały drużyny, które wygrały grupy eliminacyjne i to jeszcze raz potwierdza tezę: chcesz być wysoko, musisz zwyciężać od początku. Innej drogi nie ma. Niemcy w swoich szeregach mają dwie niezwykłe indywidualności, które wyraźnie zdystansowały rywali na pozycjach. Śmiem twierdzić, że rozgrywający Lukas Kampa był lepszy od Siergieja Grankina, który dostał nagrodę za grę na tej pozycji. Kampa potrafił świetnie wykorzystać umiejętności kolegów i chwała mu za to. Drugim wybitnym graczem jest Gyorgy Grozer i on dodaje jakości tej ekipie. Bez tych zawodników niemiecki zespół nie byłby w stanie zawędrować tak wysoko. Siła Belgów tkwi natomiast w kolektywie. Oni nie mają tak wybitnych postaci, choć Sam Deroo robił trochę zamieszania. Na tle innych był jednak w tym samym szeregu. Trener Vital Heynen potrafił umiejętnie kierować drużyną, wykorzystując atuty każdego zawodnika. To również jest sztuką i świadczy o świetnej znajomości każdego siatkarza.

A co było przyczyną tak słabego występu biało-czerwonych?

To niezwykle złożona sprawa i jest w niej kilka wątków. Nie jestem zwolennikiem budowania drużyny perspektywicznej z myślą o kolejnych igrzyskach, bo tak naprawdę nie wiemy, co się wydarzy po drodze i to jest strasznie odległa perspektywa. Jeżeli w tym sezonie najważniejsze były mistrzostwa Europy, to należy stworzyć taką drużynę, która byłaby w stanie walczyć o najwyższe cele. A tymczasem u nas na newralgicznej pozycji środkowych zdecydowano się eksperymentować. Powołano zawodników młodych i lepiej skaczących od bardziej doświadczonych, potrafiących w odpowiednim momencie wystawić ręce i zablokować rywala. Pliński, dla przykładu – mimo upływu lat – nadal jest jednym z kluczowych środkowych w PlusLidze. Owszem, nie jest już tak szybki jak 10 lat temu, ale wszystko nadrabia sprytem i cwaniactwem boiskowym. Kłos zrezygnował z kadry z powodów osobistych, ale kulisy – tak mi się wydaje – są nieco inne. Karolowi na początku sezonu międzynarodowego przypisano rolę czwartego środkowego, bo grać mieli inni. Uważam, że młodzież powinna przejść wszystkie szczeble wtajemniczenia i ma grać w reprezentacjach na wszystkich szczeblach wiekowych. Były mistrzostwa świata do lat 23 i właśnie tam młodzi powinni pojawić na parkiecie, by zdobywać niezbędne doświadczenie. W reprezentacji powinni grać najlepsi. Objawieniem ligowym był Łukasz Kaczmarek. Został powołany do reprezentacji i był jej niewątpliwie główną postacią. Tworzenie zespołu to niezwykle trudne zadanie, które – okazuje się – jest za trudne dla ich twórców.

Czy selekcjonerowi daje pan żółtą czy czerwoną kartkę? Powinien zostać na tym stanowisku?

Całe nasze środowisko powinno otrzymać tę ostrzegawczą, żółtą kartkę. Każdy z nas pracuje na końcowy efekt i wszyscy powinniśmy być tego świadomi. Ferdinando de Giorgi – moim zdaniem – powinien zostać na stanowisku selekcjonera, choć otrzymał niezwykle surową lekcję, którą zapamięta do końca życia. Może z niej wyciągnie właściwe wnioski i wówczas – mam nadzieję – nie popełni już takich błędów, jakie popełnił. Przy selekcji trzeba wyważyć wszystkie proporcje, a odmładzać reprezentację należy krok po kroku.

Rozmawiała Włodzimierz Sowiński – cały wywiad w katowickim Sporcie

źródło: Katowicki Sport

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2017-09-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved