Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Jakub Popiwczak: Przyjechałem walczyć o swoją szansę

Jakub Popiwczak: Przyjechałem walczyć o swoją szansę

fot. Aleksandra Twardowska

– Na pierwszy trening reprezentacji przyszedłem bardzo podekscytowany, tak pierwszemu oficjalnemu meczowi też pewnie będą towarzyszyły większe emocje i myślę, że tak samo będzie mnie to budowało jako zawodnika, bo to jest bardzo cenne doświadczenie – mówił jeden z libero reprezentacji Polski – Jakub Popiwczak, w rozmowie ze Strefą Siatkówki.

Długo musiał pan czekać na swoją szansę w reprezentacji. To wreszcie ten moment?Jakub Popiwczak: Na pewno warto było czekać na powołanie do reprezentacji Polski. Miałem swoją krótką chwilę dwa lata temu, jeszcze za czasów poprzedniego selekcjonera, teraz również ją mam. Jak na razie jesteśmy po tylko dwóch dniach, ale za to bardzo intensywnych, bo mamy po trzy treningi dziennie, ale są one przeprowadzane w bardzo fajnej atmosferze. Nie pozostaje nic innego jak tylko się cieszyć.

Praca z trenerem Heynenem jest dla pana nowa. Styl mocno się różni od tego, do czego był pan przyzwyczajony?

– Na pewno jako nowy zawodnik muszę się tego uczyć. Nawet w trakcie gierek, czy rozgrzewki muszę uważać, bo koledzy już wiedzą, o co chodzi, a ja trochę oszołomiony jeszcze jestem i tego wszystkiego muszę się uczyć. Podobnie, jak rzeczy, na które szkoleniowiec będzie zwracał uwagę. Wiadomo, że każdy szkoleniowiec ma jakiegoś swojego konika i trener Heynen również ma coś, do czego przywiązuje większą wagę. Podejrzewam, że w jego przypadku to system blok-obrona, bo przez pierwsze dwa dni na te elementy zwracaliśmy szczególną uwagę, od których zaczynaliśmy. 

Trener Heynen nie toleruje też chyba prostych błędów? 

– Tak, mamy też ćwiczenia, które gramy na punkty i kiedy popełnimy błąd, są one zerowane. Jest na to duży nacisk i widać, że to też jest dla niego charakterystyczne. Również patrząc na zespoły, które prowadził trener Heynen, jak chociażby polska kadra w poprzednim sezonie, czy drużyna z Friedrichshafen, widać wyraźnie, że to były ekipy, które nie popełniały błędów, a które czasem popisywały się taką trochę brudną siatkówką, sporo ilością kiwek, wrzutek, grania o blok, ale to przynosiło mu sukcesy.

Konkurencja na pana pozycji jest wymagająca. Paweł Zatorski i Damian Wojtaszek to uznane nazwiska. Co może pan dać dodatkowo kadrze?

– Nie wiem czy mogę dać coś więcej, niż oni dają. Dawał na pewno będę z siebie maksimum na treningach, bo tak jak oni są już w kadrze wiele lat i są do tego przyzwyczajeni, tak ja jestem pierwszy raz i mogę gwarantować swoje zaangażowanie. Na pewno nie zejdę poniżej ich poziomu, a może będę chodził ten szczebelek wyżej. Będę się starał wznosić ponad swoje możliwości, bo po to tutaj przyjechałem. Zobaczymy, jak to będzie wyglądać w dłuższej perspektywie. To na pewno Damian Wojtaszek i Paweł Zatorski są tymi pewniakami trenera, ale nie będę ukrywał, że przyjechałem tu po pierwsze się pokazać, a po drugie walczyć o swoją szansę w następnych turniejach i przygotowaniach do tych turniejów.

Prawdopodobnie będzie pan miał szanse zagrać oficjalne mecze w Lidze Narodów. Są dodatkowe emocje? Bo trudno nie przyznać, że reprezentacja to zupełnie co innego niż gra w klubie.

– I poziom czysto siatkarski, jak i poziom mentalny, to dwie zupełnie różne sprawy jeśli chodzi o klub i o reprezentację. Stojąc przed meczem i słuchając Mazurka Dąbrowskiego, emocje są zupełnie inne niż te w klubie. Jeśli chodzi o poziom sportowy, to jestem zawodnikiem, który w PlusLidze rozegrał kilka sezonów i prawdopodobnie teraz pierwszy raz dostanę szansę, żeby się pokazać w Lidze Narodów. Na pierwszy trening reprezentacji przyszedłem bardzo podekscytowany, tak pierwszemu oficjalnemu meczowi też pewnie będą towarzyszyły większe emocje i myślę, że tak samo będzie mnie to budowało jako zawodnika, bo to jest bardzo cenne doświadczenie.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski mężczyzn, Siatkarska Liga Narodów

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-05-20

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved