Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Jakub Kowalczyk: Nie wykorzystaliśmy sytuacji

Jakub Kowalczyk: Nie wykorzystaliśmy sytuacji

– Nie mieliśmy zbyt wielu argumentów, by ten mecz wygrać – tak porażkę Onico AZS-u Politechniki Warszawskiej z AZS-em Częstochowa skomentował środkowy stołecznej drużyny, Jakub Kowalczyk. – Graliśmy z mniejszą radością, gdzieś uciekł ten pozytywny klimat – dodał zawodnik.

Trudne spotkanie za wami.

Jakub Kowalczyk:To nie był łatwy mecz, wynik mówi sam za siebie. Przegraliśmy – byliśmy gorszą drużyną.

Znów mocno ryzykowaliście zagrywką.

Mieliśmy taki plan, by ryzykować zagrywką i w ten sposób wypracować sobie przewagę. Różnie to wychodziło. Były takie momenty, kiedy bardzo średnio zagrywaliśmy. Tak dyplomatycznie to ujmę. Na pewno musimy to poprawić, żeby ta gra później była nieco łatwiejsza. To był słaby element, ale trzeba przyznać, że rzeczywiście nie mieliśmy zbyt wielu argumentów, by ten mecz wygrać.

W pierwszej partii wszystko szło zgodnie z planem. Co się stało później?

Weszliśmy w ten mecz dynamicznie, bardzo ochoczo. Zaczęliśmy wygrywać. Łatwiej się gra, gdy na początku dobrze nam idzie. Później coś zaczęło się psuć. Graliśmy z mniejszą radością, gdzieś uciekł ten pozytywny klimat. Myślę, że właśnie przez to szło nam coraz gorzej.

W trzecim secie wypracowaliście znaczną przewagę, a jednak przeciwnicy zdołali odrobić straty. Odpuściliście?

Nie odpuściliśmy, po prostu nie wykorzystaliśmy sytuacji. Nie skończyliśmy trzech kolejnych akcji. Ja chyba też w pewnym momencie zaatakowałem w aut. Trzy akcje zakończone błędami własnymi, oddaliśmy punkty. To dodało skrzydeł przeciwnikom. Poczuli, że mogą wygrać tego seta. Końcówka to już była wisienka na torcie.

Podczas tego meczu przegraliście drugą partię na przewagi, podobnie jak w Bełchatowie.

Tam sytuacja wyglądała trochę inaczej. Długo przegrywaliśmy tego seta, a w końcówce wyrównaliśmy wynik. Mieliśmy swoją szansę. Każda  odsłona jest inna. Tutaj w trzeciej partii mieliśmy dużą przewagę, a przegraliśmy. Ciężko to porównywać. Myślę jednak, że gdybyśmy lepiej zagrali, to mielibyśmy tu inny wynik.

Skupmy się teraz na pozytywach. Duet Jakub Kowalczyk – Paweł Zagumny jest niemal niezawodny.

Bardzo dziękuję, to naprawdę miłe słowa. Taka jest rola środkowego. Jeśli dostaje się piłkę, to trzeba skończyć 70-80% tych akcji. Paweł ma taką umiejętność wyczuwania odpowiedniego momentu, wie, kiedy wystawić piłkę poszczególnym zawodnikom. W drużynie koledzy się śmieją, że spijam śmietankę. Trochę rzeczywiście tak jest, choć nie jestem pierwszą siłą w tej drużynie. Staram się jak mogę i myślę, że wstydu nie ma.

Ostatnio na waszych treningach pojawia się Wilfredo Leon.

– Nie wiem, z jakiego powodu Leon jest z nami, może mają przerwę lub dostał wolne. W każdym razie jest z nami, trenuje tak samo, jak my. Chodzi uśmiechnięty, jakby był częścią tego zespołu.

Podczas meczu był na trybunach. Trzymał za was kciuki?

Widziałem, że był. To bardzo miło z jego strony. Jest jednym z lepszych siatkarzy na świecie, a przychodzi na nasze treningi. To fajne uczucie. Nie zawsze ma się okazję trenować z najlepszymi, choć mamy w drużynie mistrzów świata. To zawsze jakaś nowość, bardzo ciekawe urozmaicenie, aczkolwiek skupiamy się na swojej pracy. Mamy wiele do poprawienia, przeanalizowania i głównie to robimy, a Leon przychodzi i po prostu z nami trenuje.

Nie mogę nie zapytać o wasz nowy image. Zarówno pan, jak i Michał Filip czy Andrzej Wrona pokazaliście się z wąsami.

– Trwa teraz akcja Movember, zachęcająca mężczyzn do badania. Sam też jestem umówiony do lekarza. Chcemy propagować dobre nawyki, zachowania. Jeśli ktoś to podpatrzy i dzięki nam pójdzie na badania, to bardzo fajnie. A poza tym nigdy nie miałem wąsów, nigdy się nie odważyłem. Jestem świadomy, że za dobrze to nie wygląda. Pewnie po miesiącu je zgolę. (śmiech) To słuszna inicjatywa, więc można się poświęcić.