Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Jacek Nawrocki: Ta reprezentacja idzie do przodu

Jacek Nawrocki: Ta reprezentacja idzie do przodu

fot. Michał Szymański

Trener polskiej reprezentacji siatkarek Jacek Nawrocki dopiero w piątym roku swojej pracy odniósł znaczące sukcesy. Mimo trudnych momentów, nie miał nigdy chwil zwątpienia. – Prowadzenie reprezentacji jest to dla mnie wyzwaniem, które cały czas mnie nakręca – powiedział w rozmowie z serwisem Interia.pl.

Znany jest już gospodarz turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Tokio, w którym wystąpią Polki. Prowadzona przez pana reprezentacja zagra w Apeldoorn w Holandii. Czy to ma dla pana jakiekolwiek znaczenie?Jacek Nawrocki: To nic nie zmienia. Najbardziej istotny jest sam system kwalifikacji. Od dłuższego czasu powtarzam, że system służy popularyzacji siatkówki na różnych kontynentach a nie wyłonieniu najlepszych drużyn na turniej olimpijski. Idea popularyzacji jest ważniejsza niż poziom sportowy. Na igrzyskach nie zagrają więc najlepsze zespoły w siatkówce kobiet. Jak pokazują wszystkie najważniejsze światowe zawody Europa ma najmocniejsze drużyny w siatkówce kobiecej. Obok trzech krajów takich jak: Chiny, USA, Brazylia, trzeba zaraz umieścić całą czołówkę europejską.

Czy jest już w niej Polska? W tym sezonie polskie siatkarki miały obiecujące wyniki – czwarte miejsce w mistrzostwach Europy, piąte miejsce w Lidze Narodów. Zabrakło tej kwalifikacji olimpijskiej, ale widać, że coś drgnęło.

Kwalifikację olimpijską w Europie zdobywają najlepsze zespoły na świecie. Może nam jeszcze do nich trochę brakuje. Ale był to najlepszy sezon od 10 lat sezon w siatkówce kobiet. Ta reprezentacja idzie do przodu. To jest proces, który będzie jeszcze trwał. Mam nadzieję, że polska reprezentacja będzie na tyle silna, że w następnych latach nie będziemy martwić się o awans na najważniejsze imprezy na świecie.

Jak ocenia pan szanse na awans do Tokio z turnieju w Apeldoorn?

Wszystko zależy od tego w jakiej dyspozycji będą zawodniczki w tym akurat momencie. Wszystkie kraje będą grały z rozpędu. Turniej odbędzie się na początku stycznia, a jeszcze pod koniec grudnia gra liga włoska, odbywają się mecze Ligi Mistrzów. Każdy trener będzie miał na przygotowania zaledwie kilka dni.

W takiej sytuacji najważniejsza jest rola trenera?

I tak, i nie. Główna rola polega na selekcji i wybraniu aktualnie najlepszych zawodniczek i właściwym zmobilizowaniu drużyny, dobraniu odpowiedniej taktyki.

Rozmawiał: Olgierd Kwiatkowski, cały wywiad w serwisie Interia.pl

źródło: interia.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie, reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-11-02

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved