Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Jacek Nawrocki: Nie sposób było postąpić inaczej

Jacek Nawrocki: Nie sposób było postąpić inaczej

fot. Michał Szymański

– Tutaj nie będzie czasu, żeby się zgrywać z kolejnymi środkowymi. Bazujemy na tym, co wypracowaliśmy w okresie letnim, reprezentacyjnym. Magda Stysiak jest przestawiana w ciągu dwóch dni na pozycję przyjmującej, a wcześniej mieliśmy na to 3-4 miesiące. To sprawia, że powołałem jeszcze jedną przyjmującą. Musimy też dysponować dobrze Natalią Mędrzyk, której gra w klubie jest sterowana ze względu na jej zdrowie – wyznał trener reprezentacji Polski siatkarek, Jacek Nawrocki. We wtorek biało-czerwone rozpoczną zmagania w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk w Tokio. 

Jak czuje się drużyna w Apeldoorn, w tej hali?Jacek Nawrocki:– Ciężko powiedzieć, bo tę halę mieliśmy raptem przez godzinę. Przystąpimy do wtorkowego spotkania z takim małym doświadczeniem, jeśli chodzi o wyczucie tej areny. Graliśmy tu kilka razy, w Lidze Narodów, w mistrzostwach Europy, ale musimy zapomnieć o dobrym poznaniu tego obiektu. Póki co trenujemy na innych halach pobocznych. Na pewno jesteśmy zdeterminowani i nastawieni na walkę.
Czy lepsza znajomość tego obiektu może być naszym atutem w pierwszym meczu turnieju, w którym zmierzymy się Bułgarią?

– Graliśmy tutaj z Bułgarkami w Lidze Narodów w tym sezonie. One też miały troszeczkę inny skład, bez swojej liderki, Wasilewej. Obiekt bardzo trudny, wkomponowanie tych trybun siatkarskich w tor kolarski to rzecz bardzo specyficzna i ona będzie miała wpływ. Tego już doświadczyliśmy w Lidze Narodów i też we wcześniejszych spotkaniach. Ma to nawet wpływ na trajektorię piłki przy zagrywce.

Na co jeszcze ma wpływ ta specyficzna hala?

– Myślę, że też oświetlenie. Jest ono takie poboczne, zupełnie nieskierowane na plac, ponieważ jest przystosowane do toru kolarskiego. O tym wszystkim można rozmawiać, ale w myśl zasady, że złej baletnicy przeszkadza rąbek u spódnicy, to my musimy o tych wszystkich trudnościach zapomnieć, także o tym, że trenowaliśmy tu tylko przez godzinę.

Mecz Polek z Bułgarkami może zadecydować o tym, która z tych drużyn znajdzie się w półfinale. Najważniejsze będzie wyłączenie Wasilewej?

– My musimy tę siatkarkę traktować jako liderkę, ale czasami skupienie się na tym najważniejszym punkcie pozwala drużynie przeciwnej rozwinąć inne atuty. Myślę, że wiemy sporo o Bułgarkach, bardzo dobre środkowe, szczególnie w ofensywie. Zespół zgrany ze swoja rozgrywającą, który grał w podobnym składzie na mistrzostwach świata i na mistrzostwach Europy. Pewnie to doświadczenie będzie chciał przenieść na ten turniej kwalifikacyjny w Apeldoorn. Tych rzeczy do zrobienia we wtorek jest bardzo dużo. My jednak musimy pilnować swojej gry, żeby zaprezentować się dobrze po swojej stronie w pierwszej akcji, w bloku, w obronie. Już nie tylko przeciw określonym Bułgarkom, ale również dobrze wykonywać te elementy technicznie po swojej stronie.

Te wygrane sparingi z Azerbejdżanem udowadniają, że zespół jest w dobrej formie?

– W meczach z Azerbejdżanem kontynuowaliśmy to, co robiliśmy na treningach. Potrzebowaliśmy pewnego zgrania poszczególnych formacji w konfrontacji z innym przeciwnikiem i myślę, że te sparingi ten swój cel spełniły.

Na ten turniej zdecydował się trener powołać tylko trzy środkowe i aż pięć przyjmujących. Czym był podyktowany ten wybór? Na mistrzostwach Europy przecież nieczęsto pan korzystał z Aleksandry Wójcik. 

– Na mistrzostwach Europy tak naprawdę również mieliśmy trzy środkowe i podobny układ. Prowadziliśmy też dwutorowo Martynę Łukasik. Tutaj nie będzie czasu, żeby się zgrywać z kolejnymi środkowymi. Bazujemy na tym, co wypracowaliśmy w okresie letnim, reprezentacyjnym. Magda Stysiak jest przestawiana w ciągu dwóch dni na pozycję przyjmującej, a wcześniej mieliśmy na to 3-4 miesiące. To sprawia, że powołałem jeszcze jedną przyjmującą. Musimy też dysponować dobrze Natalią Mędrzyk, której gra w klubie jest sterowana ze względu na jej zdrowie. To wszystko powoduje, że nie sposób było postąpić inaczej.

* z Apeldoorn Arkadiusz Dudziak

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie, reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-01-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved