Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Jacek Nawrocki: Musimy zakładać różne scenariusze

Jacek Nawrocki: Musimy zakładać różne scenariusze

fot. cev.eu

– Miejmy nadzieję, że ta sytuacja się unormuje. Mamy przygotowane różne warianty, w postaci wewnętrznych campów, które obejmowałyby te zawodniczki na które patrzymy w kontekście mistrzostw świata 2022. Niestety nic więcej nie powiem, ponieważ jest to trudna i dynamiczna sytuacja i póki co to są tylko jakieś alternatywne scenariusze, których jeszcze w żaden sposób nie konkretyzujemy – mówi selekcjoner reprezentacji Polski siatkarek, Jacek Nawrocki.

Zawieszenie rozgrywek ligowych, przełożenie Ligi Narodów – to wszystko stawia nas w sytuacji dużej niepewności. Jak pan, jako trener się w niej odnajduje?Jacek Nawrocki:Jest to dla nas trudna sytuacja. Z jednej strony akceptujemy wszystkie decyzje PZPS, PLS i władz światowych, ponieważ wiemy, że to są najlepsze postanowienia jakie w tym momencie można podjąć. Na pierwszym miejscu stawiamy człowieka, jego zdrowie i życie i tylko w ten sposób możemy go chronić. Z drugiej jednak strony trudność polega na tym, że musimy wykazywać bardzo dużą elastyczność i wstrzemięźliwość w jakimkolwiek planowaniu. Odczuliśmy w tym sezonie bardzo dotkliwie, że wszystkie zbyt wybiegające do przodu wizje nie zawsze dochodzą do skutku i że nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, dlatego ta trudna sytuacja zmusza wszystkich szkoleniowców do przejścia w tryb awaryjny – weryfikacji swoich planów i cierpliwego czekania na rozwój wypadków. Na dziś nie jesteśmy w stanie przewidzieć co przyniesie przyszłość, nawet ta najbliższa.

W piątek zapadła decyzja o przełożeniu Ligi Narodów. Trudny, ale chyba konieczny wybór?

– To wybór w odpowiedzi na bieżącą sytuację, jednak nikt tak naprawdę nie wie co się wydarzy. Dla mnie najważniejsze jest to żeby marketing, ekonomia i pieniądz nie wygrały z troską o zdrowie czy życie ludzi sportu i kibiców.

Liga Narodów została przesunięta na czas po igrzyskach olimpijskich, wcześniej z powodu zbyt intensywnego kalendarza zrezygnowano definitywnie z Turnieju w Montreux. Myśli pan o tym kryzysowym scenariuszu w którym polska kadra żeńska może nie mieć co robić w okresie letnim?

– W tej chwili musimy zakładać naprawdę różne scenariusze i niczego nie można w pełni przewidzieć. Miejmy nadzieję, że ta sytuacja się unormuje. Mamy przygotowane różne warianty, w postaci wewnętrznych campów, które obejmowałyby te zawodniczki na które patrzymy w kontekście mistrzostw świata 2022. Niestety nic więcej nie powiem, ponieważ jest to trudna i dynamiczna sytuacja i póki co to są tylko jakieś alternatywne scenariusze, których jeszcze w żaden sposób nie konkretyzujemy.

Wszelkie działania przypominają trochę wróżenie z fusów… W tym momencie ciężko jest nawet planować mecze towarzyskie, bo nikt nie wie, które kraje zezwolą na swobodny przepływ ludzi.

– Tak, dokładnie jest to w pewnym sensie wróżenie i przygotowywanie się na wykreowane w głowie warianty. Dlatego zachowajmy dużą cierpliwość, bo są sprawy ważne i ważniejsze. Na pewno kiedy sytuacja się unormuje, to nie zabraknie ludzi decyzyjnych i postanowień dobrych dla Polskiej Siatkówki.  

VNL miał być formą przygotowań do igrzysk olimpijskich dla naszej kadry męskiej. Decyzja FIVB trochę komplikuje plany Vitala Heynena.

– Jestem pewny, że Vital wie co robić i razem ze Związkiem znajdą najlepsze i efektywne rozwiązanie. Wszyscy czekamy na rozwój wypadków i nowe postanowienia. Myślę, że jakakolwiek by decyzja nie padła czy o przesunięciu igrzysk o kilka miesięcy czy o przesunięciu ich o rok, to myślę, że nasza reprezentacja jest tak mocna, że tak czy inaczej będzie w gronie faworytów i wtedy kiedy będziemy się już sportem zajmować w 100-procentach to da nam mnóstwo radości, również podczas „imprezy czterolecia”.

Jak według pana te problemy w rozgrywkach ligowych – zawieszenie PlusLigi, zawieszenie ligi włoskiej, gdzie mamy swoich reprezentantów – wpłynie na przygotowania do igrzysk?

– Myślę, że to nie ma dużego znaczenia. Wierzę, że decyzje, które będą podejmowane w przypadku tak ważnej rzeczy, jaką są igrzyska olimpijskie muszą zawierać w sobie rozsądek, a przede wszystkim możliwość przeprowadzenia równych dla wszystkich reprezentacji przygotowań do turnieju. Natomiast na pewno nikt nie zgodzi się na to żeby rozgrywać takiej rangi zawody bezpośrednio po dwumiesięcznej przerwie. Jestem pełen ufności, że w tym przypadku włodarze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego wykażą się dużym rozsądkiem.

PLS rozważa możliwość wyłonienia mistrza LSK na podstawie układu tabeli po fazie zasadniczej. To oznaczało by podział tytułu mistrza i wicemistrza między drużyn z Polic i Rzeszowa, które także spotkały się w finale Pucharu Polski. To sprawiedliwe rozwiązanie?

– Niestety sytuacja zmusza nas do tego, żeby nie patrzeć na to czy coś jest sprawiedliwe względem innych zespołów czy nie, bo w obliczu tego co się dzieje na całym świecie, te tytuły mistrzowskie nie są najważniejsze. Jakiekolwiek decyzje nie zostaną podjęte to nie można z nimi dyskutować lub patrzeć na nie z żalem czy zgadywaniem co by było gdyby. Wszystko co zostanie ustalone, musi zostać zaakceptowane przez myślenie zdroworozsądkowe.

Rozumiem, że w takim razie ten sezon odkreślamy, traktujemy jako nadzwyczajny i absolutnie nie sprowadzamy go do typowych rozwiązań?

– Myślę, że tak trzeba go przyjąć. Jeśli chodzi o sport, to te nasze obecne pokolenia przez ostatnie dziesięciolecia miały duży komfort, a wszystkie rozgrywki rozpoczynały się i kończyły bez żadnych problemów, jedynie gdzieś tam w latach 80-tych z powodów politycznych zakłócone były igrzyska. Wszyscy przyzwyczailiśmy się do dużego komfortu jeśli chodzi o rywalizację sportową i obserwację tych zmagań, ale powiedzmy sobie jasno, że sport to nie tylko mistrzowskie tytuły, przygotowania, treningi, ale też radość odczuwana przez kibiców i sportowców, a która teraz zeszłaby na drugi plan. Jeśli tych elementów nie ma, to oznacza, że na świecie w danej chwili dzieje się coś ważniejszego.          

 

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski kobiet, Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-03-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved