Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Jacek Kasprzyk: Zatrzymanie trenera Antigi to stabilność i ryzyko

Jacek Kasprzyk: Zatrzymanie trenera Antigi to stabilność i ryzyko

fot. PLPS

Mimo końca sezonu reprezentacyjnego mężczyzn nie milkną głosy, które komentują to, co dzieje się w polskim sztabie szkoleniowym. Opinia publiczna podzielona jest na tych, którzy są za pozostawieniem Stephane’a Antigi u sterów kadry i tych optujących za zmianami. Za czym jest sam prezes PZPS-u, Jacek Kasprzyk? – Ja jestem za tym, żeby w siatkówce była stabilność, natomiast wiele zależeć będzie od tego, co powiedzą inni członkowie zarządu oraz tego, co doda do tego sam trener – skomentował.

Kiedy można oczekiwać decyzji w sprawie dalszej współpracy PZPS-u z trenerem Antigą?Jacek Kasprzyk:Na sto procent będzie to bodajże 10 października.

Już jakiś czas temu stwierdził pan, że sztab szkoleniowy polskiej kadry mężczyzn musi ulec zmianie. Czy w świetle tych słów również podtrzymuje pan zdanie o tym, że PZPS nie prowadzi żadnych rozmów z ewentualnymi kandydatami na fotel trenerski?

– Potwierdzam – Polski Związek Piłki Siatkowej nie prowadzi żadnych rozmów związanych z obsadą miejsc trenerskich. Po prostu nie wypada nam rozmawiać z kimkolwiek, kiedy szkoleniowcem wciąż jest Stephane Antiga. Nie jest również powiedziane, że Francuz nie pozostanie na swoim stanowisku, więc bez sensu przeprowadzać jakiekolwiek rozmowy.

Abstrahując od tego, czy można pozwolić sobie na to, by pomiędzy trenerem a zawodnikami powstał taki dysonans, o którym ostatnio wspomniał jeden z rozgrywających?

To są dorośli ludzie, którzy żyją w państwie, w którym każdy obywatel ma prawo do swojej opinii. Fabian Drzyzga wypowiedział się w sprawie trenera i zobaczymy, jak potoczą się dalsze losy czy to rozgrywającego, czy też Stephane’a Antigi.

Czy można sobie pozwolić na jakiekolwiek kolejne porażki w przypadku mistrzów świata?

Nie, to się musi zmienić, ponieważ nam przede wszystkim zależy na tym, by wygrywać najważniejsze pojedynki. To, co może zrobić związek, to wybór trenera, bowiem następnie to szkoleniowiec dobiera sobie zawodników, z którymi chce osiągnąć najwyższe cele.

Niemniej jednak mówi się, że podwaliną sukcesu jest stabilność, a ta różnie wygląda, jeśli chodzi o ostatnią dekadę polskiej siatkówki.

Ze Stephane’em współpracujemy trzy lata. W pierwszym sezonie miał miejsce olbrzymi sukces, którym było zdobycie mistrzostwa świata, a w dwóch następnych brak dobrych lokat przepleciony był wywalczeniem trzeciego stopnia podium Pucharu Świata. Coś się jednak działo. Mimo wszystko Polacy mają mentalność, która opiera się na tym, że większość sukcesów reprezentacji pojawiała się w pierwszym roku pracy danego szkoleniowca.

Dlaczego? Coś się zmienia u trenera czy u zawodników?

Możliwe, że na początku występuje to „spięcie” – nowy trener, nowy gospodarz, nowy szef, który „zamiata” skład dosyć mocno, co powoduje, że wszyscy w pierwszym sezonie bardzo go słuchają. Później następuje rozluźnienie – nie wiadomo tylko, czy z powodu zdobycia sukcesu to zawodnicy się rozluźniają, czy sztab szkoleniowy.

Można jednak oczekiwać, że kolejny kontrakt, który pojawi się w kontekście trenera reprezentacji Polski, będzie umową kilkuletnią, stworzoną na model amerykański?

Chcielibyśmy przejść do długofalowego budowania drużyny, ale zobaczymy, jak to będzie. Nie możemy podpisać kontraktu na cztery lata bez żadnych ograniczeń. Kolejną umowę stworzymy pewnie na dwa lata do kolejnych mistrzostw, oczywiście jeśli nastąpi zmiana szkoleniowca, bo na dziś trenerem jest Stephane Antiga, a sztab pozostaje taki, jaki był, bowiem wszyscy mają ważne kontrakty.

W takim razie czy zatrzymanie Stephane’a Antigi to ryzyko czy stabilność?

Na pewno byłaby to stabilność, ale z ryzykiem. W ostatnim czasie spotykał się Wydział Szkolenia, zbierze się także Wydział Trenerski, więc do zarządu zostaną przekazane różne opinie. Stephane najprawdopodobniej będzie na zarządzie, jego członkowie zadadzą pytania i proszę mi uwierzyć, że finalna decyzja, która zapadnie w tej sprawie, na pewno będzie wyważona. Ja jestem za tym, żeby w siatkówce była stabilność, natomiast wiele zależeć będzie od tego, co powiedzą inni członkowie zarządu oraz tego, co doda do tego sam trener. Mieliśmy kilka spotkań z Antigą i muszę powiedzieć, że on cały czas ma pomysły na prowadzenie drużyny i nowy styl, ale zobaczymy, jak to na końcu się ułoży. Decyzja do publicznej wiadomości na pewno zostanie podana w październiku.

Trenerem reprezentacji Polski powinien być:

zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-09-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved