Strefa Siatkówki – Mocny Serwis

Jacek Kasprzyk: Odnoszę wrażenie, że problem tkwi w czym innym

fot. Katarzyna Antczak

– Jacek Nawrocki ma nasze pełne poparcie. A zawodniczki? Mam nadzieję, że się opamiętają i dogadają z trenerem – mówi w rozmowie z „Przeglądem Sportowym” prezes PZPS Jacek Kasprzyk. Polski Związek Piłki Siatkowej stanął po stronie Jacka Nawrockiego w sporze z siatkarkami i podjął decyzje o przedłużeniu z nim umowy do 2022 roku. 

Polski Związek Piłki Siatkowej podjął dzisiaj decyzję o przedłużeniu umowy z Jackiem Nawrockim do 2022 roku. Czy w ten sposób wyraziliście wsparcie dla trenera w konflikcie z siatkarkami?Jacek Kasprzyk:Uznaliśmy, że Jacek Nawrocki wykonał z reprezentacją Polski bardzo dobrą pracę i pod jego wodzą drużyna czyni stały postęp. Wzięliśmy pod uwagę pozytywną opinię pionu sportu i szkolenia a także ministerstwa sportu i turystyki, które finansuje kadry narodowe i musimy się z ich ocenami liczyć. Jesteśmy przekonani, że Jacek Nawrocki jest właściwą osobą na właściwym stanowisku.

Siatkarki napisały do PZPS list, w którym domagały się zwolnienia Jacka Nawrockiego. Ile zawodniczek podpisało się pod tym pismem?

– Wszystkie, które grały w mistrzostwach Europy z wyjątkiem Marii Stenzel i Magdaleny Stysiak. Podpisała się też Kamila Witkowska, która w EuroVolley nie wystąpiła, ale do końca trenowała z kadrą.

Co zawodniczki zarzucały selekcjonerowi?

– Właśnie chodzi o to, że zarzuty były bardzo enigmatyczne. Padło tylko sformułowanie o złej komunikacji trenera z zawodniczkami. Nie było jednak żadnych konkretów.

Podobno starszym siatkarkom nie podobało się faworyzowanie Stysiak i Stenzel. Padł także zarzut, że Nawrocki nie przyjeżdżał do Włoch oglądać kadrowiczek w akcji.

– Taki zarzut rzeczywiście się pojawił, ale w indywidualnych rozmowach. Jedna z dziewczyn powiedziała mi, że przez cały poprzedni sezon selekcjoner nie pojawił się we Włoszech, gdzie grało kilka naszych siatkarek. A faworyzowanie młodych zawodniczek? Tak to już jest, że starsze siatkarki tracące miejsce w składzie nie zawsze potrafią się z tym pogodzić. W tych indywidualnych rozmowach cały czas im powtarzałem, że nie ma znaczenia kto gra, liczy się bowiem cała czternastka. Przecież każda z rezerwowych może wejść na boisko nawet na jedną akcję i przesądzić o losach meczu.

Czemu siatkarki przed napisaniem listu nie porozmawiały najpierw z trenerem?

– Twierdzą, że próbowały rozmawiać, ale trener nie chciał. Nie wierzę w to, bo Jacek jest życzliwym, otwartym człowiekiem, skłonnym do kompromisu. Odnoszę zresztą wrażenie, że problem tkwi w czym innym. Może chodzi o to, że Nawrocki nie ma menedżera i nie ulega niczyim wpływom. Może panowie menedżerowie chcieli mieć więcej do powiedzenia? 

Sugeruje pan, że zawodniczki były inspirowane przez menedżerów?

– Nikogo nie oskarżam, stawiam jedynie pytania. Jako związek na pewno nie pozwolimy na to, żeby karty w polskiej siatkówce rozdawali menedżerowie. Decyzje w sprawie trenera podejmuje PZPS i nie będziemy ulegali żadnym wpływom.

W sporze zawodniczek z trenerem związek stanął zdecydowanie po stronie selekcjonera. Co będzie, jeśli siatkarki podpisane pod listem nie będą chciały grać w kadrze?

– Nikogo nie zamierzamy do niczego zmuszać. Nie chcesz grać w kadrze? Trudno, jest kilka młodych zawodniczek, które mogą dostać szansę. Może trzeba zrobić tak, jak w żeńskiej kadrze Serbii, w której kilka lat temu też był bunt przeciwko trenerowi Zoranowi Terziciowi. Związek zagroził siatkarkom odebraniem certyfikatów i bunt zażegnano. Terzić nadal prowadzi kadrę i to z wielkimi sukcesami.

W styczniu Polki rozegrają turniej kwalifikacyjny do igrzysk. Bez czołowych siatkarek awans jest niemożliwy.

– Wierzę w to, że siatkarki się opamiętają, że przemyślą sprawę i dogadają z trenerem. Nie chcemy sięgać po radykalne środki, ale mówimy wyraźnie: trener Nawrocki ma nasze pełne poparcie.

Cały wywiad Kamila Drąga w czwartkowym wydaniu „Przeglądu Sportowego”.

źródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-11-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved