Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Jacek Grabowski: Nie mogę zwalać winy na wideoweryfikację

Jacek Grabowski: Nie mogę zwalać winy na wideoweryfikację

fot. Łukasz Krzywański

Na półfinały play-off Orlen Ligi władze rozgrywek wprowadziły system wideoweryfikacji. W pierwszym meczu PGE Atomu Trefla z Impelem Wrocław wzbudził on wiele emocji tak pozytywnych, jak i negatywnych. Czterosetowe starcie wydłużyło się do 2,5 godziny. Przerwy na dodatkową analizę akcji przez sędziów szkoleniowcy wykorzystali jako jeden z elementów taktycznych, możliwość dodatkowego odpoczynku dla podopiecznych, a także doskonalenie własnych umiejętności… aktorskich.

System powtórek obowiązuje w męskiej PlusLidze. W żeńskich rozgrywkach trenerzy nie mieli w tym sezonie takiej możliwości. Zmieniło się to w fazie play-off. Każdy z nich może poprosić o dwie powtórki w secie. Jeżeli wykryje błąd sędziego, wtedy liczba szans pozostaje bez zmian. Po środowym meczu PGE Atomu Trefla z Impelem niektórzy mieli wątpliwości, czy ten system rzeczywiście pomaga drużynom. – Pierwszy raz spotkałam się z czymś takim, że jest wideoweryfikacja, która nic nie daje. Sędzia stwierdził, że nie może ocenić, czy był błąd arbitra głównego czy nie. Do tego w drugim secie była taka sytuacja, że wideoweryfikacja wybiła nas trochę z rytmu. Później na zagrywkę weszła Joanna Kaczor i zapewniła Impelowi bezpieczną przewagę – mówiła Maja Tokarska, środkowa PGE Atomu Trefla. Pierwszą sytuację, o której wspomina Tokarska, mieliśmy w otwierającej mecz partii. Po ataku Maret Balkestein sędzia pokazał aut, jednak Holenderka poprosiła Lorenzo Micellego, żeby wziął wideoweryfikację, gdyż uważała, że było po bloku. Pomimo iż Włoch miał już tylko jedną szansę – sprawdził. Sędziowie nie mogli jednak podjąć decyzji na podstawie powtórki, więc została podtrzymana pierwsza decyzja. W tej sytuacji Micelli nie stracił szansy na kolejne sprawdzanie w tym secie. Z drugiej strony nic dzięki temu nie zyskał.Na koniec trzeciej partii, przy piłce setowej dla PGE Atomu Trefla zaatakowała Carolina Costagrande. Sędzia główny może w takiej sytuacji sam poprosić o wideoweryfikację, jeśli nie ma pewności co do decyzji, i tak też zrobił. W tym wypadku powtórka była nieczytelna. Uznano jednak, że był aut, więc sopocki klub prowadził w setach 2:1. – Trzeci set skończył się dla nas w dramatycznych okolicznościach. Z wyniku 17:23 wyszliśmy na piłki setowe, ale ich nie wykorzystaliśmy. Do tego powtórka nie wykazała, czy przy ostatniej akcji tej partii piłka rzeczywiście wyszła w aut. Niektórzy mówili, że był, inni że nie. Nie mogę jednak zwalać winy na wideoweryfikację, gdyż wcześniej zmarnowaliśmy trzy piłki setowe. Porażka mocno się na nas odbiła w czwartej partii – narzekał Jacek Grabowski, trener drużyny z Wrocławia.

Wideoweryfikacja wydawała się czymś, na co czekał trener PGE Atomy Trefla – Lorenzo Micelli. Włoch mógł wreszcie udowodnić sędziom, że jego pretensje nie są bezpodstawne, ale nie tylko. – Wideoweryfikacja powinna być dla siatkarek możliwością do odpoczynku. Mają za sobą wiele meczów sezonu i muszą korzystać z każdych 30 sekund na dłuższy oddech. To jest dobry sposób na odbudowę, także mentalnie. Oczywiście wiem, że taka przerwa może pomóc lub wprowadzić zespół w kłopoty. Wideoweryfikacja może jedynie pomóc siatkówce, a nie hamować jej rozwój – przekonywał Micelli.

W środę rzeczywiście siatkarki mogły odpoczywać podczas tego typu przerw. Aż strach pomyśleć, kiedy skończyłby się mecz, gdyby przyszło zagrać tie-breaka. Cztery sety trwały wszak 2,5 godziny. – System wideoweryfikacji wydaje mi się potrzebny i przejrzysty, choć w ostatnim spotkaniu poziom sędziowania był wysoki. I to nie tylko z tego względu tak mówię, że wygraliśmy. Może było trochę gry aktorskiej pomiędzy nami trenerami, ale to całkiem naturalne. Po spotkaniu wszystko jest na normalnym poziomie. Nie chcemy się bić. Emocje związane z grą udzielają się tylko podczas spotkania – mówi Włoch.

Autor Marcin Dajos

źródło: sport.trojmiasto.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-03-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved