Strefa Siatkówki – Mocny Serwis

Istotne zmiany w Lidze Mistrzów i Mistrzyń w sezonie 2016/2017

fot. Arkadiusz Buczyński

Europejska Federacja Siatkówki – CEV zmieniła formułę Ligi Mistrzów i Ligi Mistrzyń oraz Pucharu CEV w nowym sezonie 2016/2017. Elitarne rozgrywki zostaną otworzone dla mistrzów wszystkich krajów, potem do rywalizacji przystąpią mistrzowie z najsilniejszych federacji.

Poniżej przedstawiamy zmiany, na które zdecydowało się CEV:– W pierwszych trzech rundach zagrają zespoły, które zgłoszą się do Ligi Mistrzów. Rywalizujące zespoły spotkają się w dwóch meczach. Liczba rund uzależniona jest od ilości zgłoszonych zespołów.

– Drużyny które odpadną w pierwszych trzech rundach, zostaną przeniesione do Pucharu CEV. W przypadku gdyby okazało się, że w Pucharze CEV będzie występowało więcej niż osiem ekip, które odpadną z kwalifikacji LM, to również zostanie rozegrana runda kwalifikacyjna.

– W czwartej rundzie rozgrywek Ligi Mistrzów i Mistrzyń zagrają drużyny, które w rankingu CEV zajmują wysokie miejsce oraz osiem najlepszych wyłonionych w kwalifikacjach. W tej rundzie drużyny zostaną podzielone na 5 grup i będą rywalizowały każdy z każdym.

– W rundzie play-off 12 dla mężczyzn i play-off 6 dla kobiet drużyny będą grały systemem mecz i rewanż.

– Faza Final Four nie zostanie zmieniona, natomiast może dojść do sytuacji, gdzie dwa zespoły z jednego kraju będą ze sobą grały w finale, nie dojdzie natomiast do rozegrania meczów półfinałowych w półfinale między drużynami z tej samej federacji.

12 drużyn, które zagrają w czwartej rundzie Ligi Mistrzyń i Mistrzów, zostanie wyłonionych na podstawie rankingu CEV z lat 2012, 2013 oraz 2014 według następujących wytycznych:
– Dwa zespoły z federacji narodowych, które zajmują miejsca od 1 do 4.
– Jeden zespół z federacji narodowej, który zajmuje miejsce od 5 do 8.

Losowanie rund 1., 2., 3. i 4. odbędzie się w dniu 9 czerwca w Rzymie, stolicy Włoch. Rzym będzie gospodarzem Europejskiej Gali Siatkówki w 2017 roku. Zespoły, które zakwalifikują się do 4. rundy, mogą być losowane z tego samego koszyka, co inne zespoły z ich kraju. Planowane jest losowanie do fazy play-off, które odbędzie się w dniu 3 marca 2017 roku po zakończeniu 4 rundy. Zmieniona formuła Ligi Mistrzów i Mistrzyń odzwierciedla wizję szerszego otwarcia i propagowania siatkówki. Stojący na czele CEV prezydent Aleksandar Boričić oczekuje spełnienia wielu celów strategicznych, takich jak: uczestnictwo w rozgrywkach wszystkich federacji narodowych, promowanie konkurencji w całej Europie, rozgrywanie większej liczby meczów z drużynami o podobnym poziomie, zapewnienie fanom i mediom wiele emocji związanych z rozgrywanymi meczami, stworzenie niepowtarzalnej atmosfery. Oprócz tego wymagania i standardy zostaną podniesione z rundy na rundę, zwiększając zainteresowanie fanów i jednocześnie przyczynią się do tego, że mecze będą bardziej atrakcyjne dla potencjalnych sponsorów i partnerów.

źródło: cev.lu, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, europejskie puchary

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-03-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved