Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Irina Truszkina: Trzeba dbać o „korzenie” zespołu

Irina Truszkina: Trzeba dbać o „korzenie” zespołu

fot. Michał Szymański

Ukrainki przegrały swój drugi mecz podczas trwających obecnie mistrzostw Europy. Tym razem nasze wschodnie sąsiadki nie sprostały zdecydowanym faworytkom tego spotkania – Włoszkom. Po meczu rozmawialiśmy z nową środkową Chemika Police, Iriną Truszkiną. – Z zespołem jest trochę tak jak z drzewem. Kiedy rośnie najważniejsze jest to, jak dba się o jego korzenie. Te boiskowe emocje są dla mnie właśnie jak woda dla korzeni drzewa. Lubię czasami być tą „szaloną” na boisku i mam nadzieję, że moje nowe koleżanki z drużyny to zaakceptują – mówiła po spotkaniu mierząca 188 cm zawodniczka.

Ten turniej nie zaczął się dla was zbyt dobrze, ale tak naprawdę kluczowe dla losów awansu do II rundy spotkania dopiero przed wami. Jakie wnioski można wysnuć tuż przed starciami z Polską i Słowenią?Irina Truszkina:To będą bardzo ważne mecze. Myślę, że jeżeli uda nam się zachować ten sam poziom waleczności co w meczu z Włoszkami to jesteśmy w stanie wygrać prawie wszystkie mecze, które pozostały nam do rozegrania w tej grupie. Na pewno widać jakieś pozytywne zmiany w naszej grze. Przestałyśmy przejmować się każdą nieudaną akcją, zyskałyśmy więcej pewności siebie i odwagi. Mam nadzieję, że taką reprezentacją Ukrainy będziemy też oglądać w kolejnych dniach.

W dwóch pierwszych setach meczu z faworyzowanymi Włoszkami udawało wam się nawiązać walkę i prezentowałyście się na ich tle przyzwoicie. Co stało się potem, dlaczego nie byłyście w stanie utrzymać tego poziomu gry i posypała się ona wam jak domek z kart?

Nie wiem, tak naprawdę co się stało, że ten wynik wygląda aż tak źle (10:25 – przyp. red.). Nie zmieniłyśmy swojego nastawienia, ale rywalki bardzo przycisnęły nas zagrywką, zaczęły uderzać jeszcze mocniej. Być może też ta 5-minutowa przerwa nam nie leży i gdzieś ostudziła nasz zapał. Ja osobiście muszę przyznać, że jednak wybiła mnie ona z rytmu.

W 2017 roku reprezentacja Ukrainy triumfowała w Lidze Europejskiej. Od tego czasu zmieniło się niewiele, ale podobnego sukcesu nie udało się już powtórzyć.

Ta drużyna budowana jest już od dłuższego czasu, dlatego też większość stanowią doświadczone zawodniczki. Akurat w niedzielę rzeczywiście szansę od trenera otrzymało kilka młodszych dziewczyn, które dopiero wchodzą do tego zespołu, ale poza tym trzon stanowią zawodniczki, które maja ponad 25 lat. Nadal jednak wydaje mi się, że ta nić komunikacji pomiędzy nami nie jest najlepsza i to jest dość duży problem.

W przyszłym sezonie zagrasz w drużynie Chemika Police, zespole, który na kilka lat zdominował polską ligę. Jakie oczekiwania wiążesz z nadchodzącym sezonem?

Bardzo na to czekam! Rzeczywiści nie ukrywam, że poprzez znajomość osoby trenera będzie mi łatwiej wdrożyć się w nowy zespół. Na pewno spodziewam się, że powalczymy o złoty medal, taki musi być cel każdego sportowca.

W jednym z wywiadów powiedziałaś, że potrafisz być nieco „szalona” w swoich boiskowych poczynaniach. Co masz na myśli?

Uważam, że cała drużyna powinna „żyć” meczem. Z zespołem jest trochę tak jak z drzewem. Kiedy rośnie najważniejsze jest to, jak dba się o jego korzenie. Te boiskowe emocje są dla mnie właśnie jak woda dla korzeni drzewa. Lubię czasami być tą „szaloną” na boisku i mam nadzieję, że moje nowe koleżanki z drużyny to zaakceptują (uśmiech). Poza tym nietypowe jest też to, że dla mnie obrona i rozegranie są bardzo ważnymi elementami gry na środku siatki.

Jak wiele wiesz o polskiej lidze? Widziałaś już jakieś mecze z udziałem polskich drużyn?

Miałam już okazję grać przeciwko polskim drużynom. Mierzyłyśmy się z drużyną Chemika Police w Lidze Mistrzyń. Śledziłam także poczynania Jovany Brakocević-Canzian, z którą miałam przyjemność grać w swoim pierwszym sezonie w Bukareszcie. Oglądałam na przykład Superpuchar Polski, w którym Budowlane pokonały drużynę z Polic 3:2. Także starałam się choć trochę być na bieżąco z LSK.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-08-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved