Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Ireneusz Mazur: Istotny jest awans z pierwszego turnieju

Ireneusz Mazur: Istotny jest awans z pierwszego turnieju

fot. Katarzyna Antczak

– Są to biegunowo dwie różne sytuacje, bo dla panów jako mistrzów świata – jesteśmy jednym z faworytów, a nawet głównym faworytem do awansu na igrzyska olimpijskie. Zupełnie inaczej jest w sytuacji zespołu Jacka Nawrockiego, jest diametralnie trudna – powiedział Ireneusz Mazur, były selekcjoner reprezentacji Polski.

Obie polskie reprezentacje w tym roku zagrają przed własną publicznością o olimpijskie przepustki. O ile podopieczni Vitala Heynena będą grali pod dużą presją, bowiem będzie się od nich jako od mistrzów świata wymagało awansu na igrzyska olimpijskie już w pierwszym podejściu, o tyle drużyna prowadzona przez Jacka Nawrockiego nie jest faworytem turnieju kwalifikacyjnego. – Są to biegunowo dwie różne sytuacje, bo dla panów jako mistrzów świata – jesteśmy jednym z faworytów, a nawet głównym faworytem do awansu na igrzyska olimpijskie. Zupełnie inaczej jest w sytuacji zespołu Jacka Nawrockiego, jest diametralnie trudna. Z grupy eliminacyjnej awansuje tylko jedna drużyna, a w grupie mamy Serbię, aktualnego mistrza świata. Wcale jednak nie znaczy to, że nasza reprezentacja żeńska nie robi postępów. Obawiam się jednak, że na awans na igrzyska olimpijskie jest jeszcze za wcześnie. Awans będzie szalenie trudny – powiedział Ireneusz Mazur.Obie polskie reprezentacje będą więc miały dodatkową możliwość pokazania się przed własną publicznością. Może to być dla nich dodatkowy atut, choć nie ma co ukrywać, że organizacja takich turniejów wiąże się także ze sporymi kosztami. – Mam wrażenie, że pomijając aspekt propagandowy: turnieje do IO są cenne z wielu powodów, ale też szalenie drogie. Trzeba wpłacić określoną liczbę pieniędzy, aby taki turniej zorganizować – jednego i drugiego. Chodzi o sumę około 500 tys. dolarów. FIVB zwróciło się do nas jako federacji, aby zorganizować turniej żeński. Musi być to oczywiście współdziałanie z państwem, aby taki turniej się odbył. FIVB przewidziało specjalną „zniżkę” – dodał ekspert Polsatu Sport.

Szczególnie napięty grafik mają biało-czerwoni, którzy oprócz walki w kwalifikacjach olimpijskich będą jeszcze rywalizowali w Lidze Narodów, mistrzostwach Europy i Pucharze Świata. Istotne jest więc, aby olimpijskie przepustki wywalczyli w pierwszym podejściu, by później nie generować dodatkowych turniejów. – Dla trenera Heynena jest to istotne, aby awansować z pierwszego turnieju. Aby później nie generować kolejnych kosztów i stresu, kolejnych turniejów i przygotowań, układania ligi pod kątem turnieju kontynentalnego. Jest to naprawdę duże przedsięwzięcie, wiemy to z doświadczenia. Zmiany rozbijają kalendarz ligowy. Chodzi oczywiście także o aspekt psychologiczny: awansować w pierwszym turnieju, pokazać, że jest się silnym, jest się mistrzem świata – zakończył Ireneusz Mazur.

źródło: inf. własna, polsatsport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski kobiet, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-02-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved