Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Irańczycy mistrzami Azji

Irańczycy mistrzami Azji

Irańczycy grając przed własną publicznością zostali mistrzami Azji. W finale rozgrywanego w Teheranie turnieju, reprezentanci Iranu pokonali Australijczyków. Na najniższym stopniu podium uplasowali się Japończycy. Tym samym z medali mogli cieszyć się zawodnicy zespołów PlusLigi – Milad Ebadipour, Arash Dosanjh i Taichiro Koga oraz trener Mark Lebedew.

W półfinale mistrzostw Azji Australijczycy trafili na Japończyków. Zespoły wygrywały sety na zmianę a ostatecznie o tym, kto powalczy o triumf w całym turnieju musiał zdecydować tie-break. W nim również nie brakowało emocji a ostatecznie triumf odnieśli podopieczni trenera Lebedewa. W drugim półfinale Koreańczycy mierzyli się z Irańczykami. Chociaż w tym meczu również nie brakowało walki i zaciętej gry a w każdym secie przegrany zdobywał ponad 20 punktów, w czterech setach lepsi okazali się gospodarze turnieju.

półfinały:
Australia – Japonia 3:2
(20:25, 25:18, 16:25, 25:22, 15:12)
Korea Płd. – Iran 1:3
(25:22, 23:25, 22:25, 22:25)

Starcie, którego stawką był brązowy medal, lepiej rozpoczęli Japończycy. Bardzo pewnie punktował Kunihiro Shimizu. Chociaż siatkarze z Japonii prowadzili 2:0, ich rywale nie mieli zamiaru się poddawać. Po walce to do Koreańczyków należał trzeci set. Mimo walki w czwartej odsłonie reprezentanci Korei Południowej nie zdołali jednak odwrócić biegu meczu i przegrali 22:25 a cały mecz 1:3.

Przed meczem finałowym Australijczycy byli jedynym niepokonanym zespołem w turnieju. Oba zespoły spotkały się wcześniej w fazie grupowej i to drużyna prowadzona przez trenera Lebedewa wygrała 3:1. W finale gospodarze wzięli efektowny rewanż. W hali w Teheranie Irańczycy mecz rozpoczęli z wysokiego c, triumfując w inauguracyjnej partii do 14. W drugiej odsłonie siatkarze z Iranu również nie mieli sobie równych, triumfując 25:17. Raz za razem skutecznie atakował Amir Ghafour. Dopiero w trzecim secie Australijczycy poprawili swoją skuteczność, jednak ostatecznie mimo starań Thomasa Edgara zespół z Australii przegrał 21:25 i mistrzostwo Azji powędrowało do Irańczyków.