Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Iran – dzięki nowej miotle Persowie polecą do Rio?

Iran – dzięki nowej miotle Persowie polecą do Rio?

fot. FIVB

Irańczycy wymieniani są w gronie faworytów do uzyskania awansu z turnieju w Tokio. Od 2011 r., kiedy reprezentację objął Julio Velasco, Persowie coraz śmielej dobijali się do światowej czołówki. Do tej pory nie udało im się jednak wziąć udziału w igrzyskach olimpijskich, dlatego właśnie taki cel został postawiony przed Raulem Lozano, który w listopadzie ogłoszony został szkoleniowcem irańskiej kadry. Argentyńczyk ma przy tym dodatkową motywację. – Zgodziłem się na propozycję, ponieważ mam szansę pojechać na trzecie igrzyska olimpijskie. To byłoby coś wspaniałego – nie ukrywał.

Irańczycy według rankingu FIVB z października 2015 r. zajmują 8. miejsce, najwyższe z azjatyckich drużyn. Nic więc dziwnego, że poza Francuzami to właśnie Persów wskazuje się na głównych rywali biało-czerwonych w walce o miejsce na igrzyskach olimpijskich. – Irańczycy na pewno będą mocni, zwłaszcza z nowym trenerem i motywacją, którą Raul Lozano im dał – mówił w rozmowie z naszym serwisem Paweł Zatorski. Z Iranem Polacy zagrają szósty mecz turnieju, spotkanie to zaplanowano na 4 czerwca.Podopieczni Raula Lozano mają jednak ułatwione zadanie. Turniej w Japonii pełni jednocześnie funkcję azjatyckich kwalifikacji i najlepsza drużyna tego kontynentu ma zapewniony awans do Rio, niezależnie od zajętego miejsca. Wydaje się, że to Persowie powinni być najbliżej zrealizowania tego celu, choć w przypadku tej reprezentacji niczego nie można być pewnym. Wystarczy wspomnieć chociażby ostatni Puchar Świata. We wrześniowym turnieju zajęli oni dopiero ósme miejsce, co uznano za ogromne rozczarowanie. Ówczesny szkoleniowiec Iranu, Slobodan Kovac, nie był już w stanie wpłynąć na swoich podopiecznych. Persowie w dotychczasowej historii pokazali, że potrafią się mobilizować, ale tylko do pewnego momentu. Później tracą czas na wewnętrzne spory.

Kiedy Serb po jednym z przegranych meczów skrytykował swoich podopiecznych, jego reakcja tak bardzo nie spodobała się władzom irańskiej federacji, że w listopadzie ogłosiła zatrudnienie Raula Lozano (co było jednoznaczne ze zwolnieniem Kovaca). Wszystko odbyło się w mało elegancki sposób, a 48-letni szkoleniowiec dowiedział się o decyzji swoich przełożonych z mediów. – Jestem wściekły z powodu wyrzucenia, a z drugiej strony czuję się bardzo dobrze. Pod moim kierownictwem Iran zajął szóste miejsce w Lidze Światowej 2015. Wygraliśmy na igrzyskach azjatyckich, ale o tym wszystkim zapomniano, gdy zajęliśmy ósme miejsce na Pucharze Świata – skomentował trener.

Możliwe, że zabrakło nam motywacji – nie wiem, dlaczego tak się stało. W naszych szeregach uwidoczniła się słabość psychiczna. Reprezentujemy sobą pewną jakość, ale nasza postawa w dużej mierze zależy od nastroju, z którym wejdziemy w dzień – słowa Slobodana Kovaca wydają się idealnym podsumowaniem kadry Iranu. Jeśli będą oni wystarczająco zmotywowani, potrafią sprawić wiele problemów nawet najlepszym. Gdy chociaż jeden z zawodników uzna, że ma jakiś problem, przełoży się to na dyspozycję całego zespołu. Wydawać się może, że nowy szkoleniowiec powinien poradzić sobie z sytuacją. Raul Lozano z pewnością zdążył już przyzwyczaić zespół do ciężkiej pracy, ponieważ tylko w ten sposób Persowie mogą mieć nadzieję na zrealizowanie postawionego przed nimi celu. – Jesteśmy mocni w grze na siatce i przyjęciu, ale wciąż mamy wiele do zrobienia w linii blok – obrona. Musimy także popracować nad skutecznością z wysokich piłek – mówił Raul Lozano.

Czy do meczu z Polakami uda się poprawić wszystkie mankamenty? Jeśli tak, Irańczycy zrobią wszystko, by utrudnić biało-czerwonym awans.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-05-25

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved