Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO (M): Meksykanie „trampoliną” dla Francuzów

IO (M): Meksykanie „trampoliną” dla Francuzów

Po porażce w swoim pierwszym meczu na igrzyskach olimpijskich tym razem Francuzi nie mieli kłopotów, by pokonać znacznie niżej notowanych rywali. Reprezentanci Meksyku nie byli w stanie utrzymać takiej jakości gry, jaką zaprezentowali trójkolorowi, i ulegli faworytom w trzech setach.

Inauguracja spotkania była dość wyrównana, ale oba zespoły popełniały sporo błędów własnych. Jako pierwsi lepszy rytm gry złapali Francuzi, którzy po skutecznym ataku Antonina Rouzier wysunęli się na trzypunktowe prowadzenie (8:5). Meksykanów nadal gubiły proste pomyłki, natomiast francuscy gracze nie marnowali swoich szans w ofensywie, przez co ich przewaga wzrosła już do pięciu oczek (16:11). Mistrzowie Europy w starciu z dość egzotycznym rywalem nie musieli wyciągać swoich najcięższych dział, ale od czasu do czasu popisywali się efektownymi akcjami, jak chociażby blok Benjamina Toniuttiego. Podopieczni Laurenta Tillie zachowali koncentrację już do końca seta, którego zamknął ładnym zbiciem Nicolas Le Goff. Trójkolorowi wygrali 25:18.

Początek kolejnego rozdania był piorunujący w wykonaniu siatkarzy z Europy. Przy zagrywkach Earvina N’Gapetha trójkolorowi zdobyli siedem punktów z rzędu. Jeśli „enfant terrible” francuskiej siatkówki nie zdobywał punktów bezpośrednio z pola serwisowego, to jego koledzy mieli o tyle ułatwione zadanie, że bez problemów wykorzystywali kontrataki, czy zatrzymywali próby przeciwników. Francuzi całkowicie zdominowali grę na siatce, mając już dziewięć oczek przewagi (13:4). Zespół z Ameryki Północnej stanął w miejscu i nie potrafił znaleźć sposobu, aby choć minimalnie odmienić obraz swojej gry. Na nic zdawały się przerwy na żądanie, o które prosił Jorge Miguel Azair Lopez. Chociaż Daniel Vargas dobrymi ataki nieco poprawił dorobek punktowy swojej ekipy, to oba zespoły cały czas dzieliła przepaść. Toniutti asem serwisowym postawił kropkę nad i (25:12).

Kompletnie niezrażeni wcześniejszym niepowodzeniem Meksykanie dobrze rozpoczęli trzecią odsłonę. Po dwóch udanych akcjach Jorge Barajasa wysunęli się na dwupunktowe prowadzenie, które utrzymywali przez pierwszą część seta. Francuzom udało się doprowadzić do remisu 7:7, by po chwili przełamać przeciwników i odskoczyć na cztery punkty (14:10). Od tego momentu na parkiecie zapanowała gra punkt za punkt, jednak była ona korzystniejsza dla Europejczyków, którzy cały czas byli na czele (18:14). Gdy w meksykańskich szeregach „zaskoczył” blok i podopieczni Jorge Miguela Azaira Lopeza trzykrotnie postawili szczelne „czapy”, udało im się zredukować straty już tylko do jednego oczka (19:20). Jednak trójkolorowi nie pozwolili sobie odebrać inicjatywy. Zwiększając skuteczność w ofensywie, ponownie zbudowali trzy oczka nadwyżki (23:20), które zachowali już do końca. Podopieczni Laurenta Tillie zwyciężyli 25:22 i w całym meczu zdecydowanie 3:0.

Francja – Meksyk 3:0
(25:18, 25:12, 25:22)

Francja: Rouzier (11), Toniutti, Tillie (8), N’Gapeth (11), Le Roux (3), Le Goff (7), Grebennikov (libero)
Meksyk: Vargas (8), Guerra (6), Rangel P. (1), Barajas (8), Cordova (6), Aguilera (1), Rangel (libero) oraz De La Cruz (1), Perales, Quinones i Orellana

Kto ma największe szanse na olimpijskie złoto?