Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO (M): Druga wygrana Brazylijczyków

IO (M): Druga wygrana Brazylijczyków

Bez niespodzianki na zakończenie meczów drugiej rundy turnieju olimpijskiego siatkarzy. Brazylijczycy ograli reprezentację Kanady, tracąc przy tym tylko jednego seta. Podopieczni Bernardo Rezende kontrolowali przebieg spotkania, a dzięki zwycięstwu awansują na drugie miejsce w grupie A. Kanadyjczycy z kolei na pewno nie mają się czego wstydzić, wręcz przeciwnie. Udowodnili po zwycięstwie z USA, że dla każdej z drużyn mogą być bardzo trudnym przeciwnikiem.

Kanadyjczycy już od początku spotkania potwierdzili swoją wysoką dyspozycję. Oba zespoły zagrały punkt za punkt, chociaż od stanu 7:7 w dużej mierze dzięki dobrej grze blokiem Bruno i Ricardo Lucarellego siatkarze z Kraju Kawy odskoczyli przeciwnikom na trzy punkty (10:7). W kolejnej części seta drużyna z Ameryki Południowej konsekwentnie powiększała swoją przewagę, po asie serwisowym Wallace’a prowadząc już 16:11. Podopieczni Bernardo Rezende pewnie kroczyli po zwycięstwo, autowa zagrywka Johna Gordona Perrina dała im wynik 21:17. Taka przewaga na tym etapie pierwszej odsłony zdawała się być wystarczająca do jej wygrania. W tym momencie jednak za odrabianie strat wzięli się siatkarze z Kraju Klonowego Liścia. Po błędach Lucasa i Mauricio Borgesa, a także skutecznym ataku nowego przyjmującego Asseco Resovii z przewagi Brazylii nie zostało prawie nic (21:20). Doświadczony brazylijski zespół szybko zdobył jednak kolejne punkty i przy wyniku 24:22 po ataku Ricardo Lucarellego stanął przed szansą na rozstrzygnięcie na swoją korzyść premierowej partii. To się jednak nie udało – do asa serwisowego Rudy’ego Verhoeffa Brazylijczycy dołożyli własne błędy i pierwszy set po posłaniu piłki w aut przez Lucarellego zakończył się niespodziewanym zwycięstwem Kanady.

Drugą partię od wysokiego prowadzenia rozpoczęła reprezentacja Brazylii. Skończony przez Wallace’a atak dał im cztery oczka przewagi nad rywalem. Długo się jednak z niego nie cieszyli, Kanadyjczycy z każdą akcją udowadniali, że nie ukorzą się przed utytułowanym rywalem. Dzięki dobrej grze m.in. Nicholasa Hoaga i punktach zdobytych przez niego najpierw w bloku, a później w ataku odrobili prawie całość strat (6:5). W dalszej części seta utrzymywało się dwu-, trzypunktowe prowadzenie reprezentacji Brazylii, a kiedy skutecznym blokiem popisał się Mauricio Borges, o czas poprosił Glenn Hoag. Na wiele się to jednak Kanadyjczykom nie zdało, chociaż po skutecznym ataku Gavina Schmitta straty zmniejszyły się do dwóch punktów (18:16), to za chwilę po błędach własnych siatkarzy z Ameryki Północnej było już 22:16. Takiego prowadzenia zawodnicy Bernardo Rezende wypuścić z rąk nie mogli. Atak skończył najpierw Wallace, dając tym samym swojej drużynie piłkę setową, a drugą odsłonę meczu przy stanie 25:18 dla Brazylii zakończył Mauricio Borges.

Wyrównany początek miała również trzecia partia. Żadna z drużyn nie była w stanie odskoczyć rywalowi, nieźle w drużynie Kanady prezentował się Daniel Vandoorn, który rozpoczął tego seta w wyjściowym składzie i już na początku zameldował się zarówno atakiem, jak i blokiem. Przy stanie 7:7 trzy punkty z rzędu zapisali na swoim koncie Brazylijczycy, m.in. dzięki dwóm zepsutym przez Grahama Vigrassa piłkom. Czas, o który poprosił szkoleniowiec reprezentacji Kanady, zdał się pomóc jego siatkarzom, zaczęła ona stopniowo odrabiać straty, aż w końcu po asie serwisowym Gavina Schmitta wyszła na prowadzenie (13:12). Przy stanie 17:16 dla Brazylii błąd popełnili sędziowie, dopatrując się niedozwolonego zagrania po stronie Kanadyjczyków. Swoje niezadowolenie dość wydatnie pokazywał John Gordon Perrin, czego efektem była żółta kartka dla siatkarza, którego w tym sezonie będziemy oglądać na parkietach PlusLigi. Glenn Hoag poprosił o przerwę, a ambitni Kanadyjczycy po asie serwisowym właśnie Perrina wyrównali stan seta (18:18). Bruno w końcówce sporo grał przez środek z Lucasem i to po dwóch punktach tego zawodnika Brazylia wyszła na prowadzenie 21:18. Skutecznym blokiem popisał się Mauricio Borges, dając swoim kolegom piłkę setową. Później dwa punkty z rzędu zdobyli jednak siatkarze z Kanady i o przerwę poprosił Bernardo Rezende. Po niej Kanadyjczycy byli już bezradni wobec ataku Wallace’a, tym samym brazylijski atakujący zakończył trzeciego seta przy stanie 25:22.

Czwartą partię od prowadzenia 3:1 po zepsutym przez Gavina Schmitta ataku rozpoczęli Brazylijczycy. Chociaż po skutecznym bloku Nicholasa Hoaga Kanadyjczykom udało się wyrównać (4:4), to jednak cały czas srebrni medaliści tegorocznej Ligi Światowej kontrolowali grę. Z każdą kolejną akcją podopieczni Bernardo Rezende powiększali swoją przewagę nad rywalem. Do wyniku 12:10 walka była w miarę wyrównana, Kanadyjczycy trzymali jakikolwiek kontakt z przeciwnikiem. Cztery zdobyte przez Brazylię punkty z rzędu w dużej mierze dzięki skutecznym blokom, jakie stawiali zawodnicy z Ameryki Południowej, m.in. Eder, i straty Kanady urosły do sześciu oczek (16:10). O nawiązaniu równej walki nie było już w tym secie mowy. Brazylia za wszelką cenę dążyła do zakończenia tego meczu, as serwisowy posłany przez Mauricio Borgesa dał im prowadzenie 20:12. Przy wyniku 22:14 o przerwę prosił jeszcze szkoleniowiec reprezentacji Kanady, ale było to już tylko przedłużenie meczu. Jego podopieczni dali radę ugrać jeszcze trzy punkty, a mecz zakończył chwilę później skutecznym blokiem Eder przy wyniku 25:17.

Brazylia – Kanada 3:1
(24:26, 25:18, 25:22, 25:17)

Brazylia: Bruno Rezende (2), Mauricio Borges (14), Wallace (12), Lucas Saatkamp (12), Ricardo Lucarelli (15), Eder (8), Sergio (libero) oraz William, Felipe Fonteles i Evandro (1)
Kanada: Sanders, Perrin (14), Hoag (13), Duff (3), Schmitt (11), Vigrass (4), Blair (libero) oraz Verhoeff, Vandoorn (2), Blankenau i Marshall (3)