Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > historia siatkówki > IO: Klątwa ćwierćfinału i 40-letnie złoto Polaków

IO: Klątwa ćwierćfinału i 40-letnie złoto Polaków

fot. archiwum

Występ w Rio de Janeiro będzie dziewiątym w historii udziałem reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich. W sumie biało-czerwoni w olimpijskich turniejach rozegrali 50 spotkań, wygrywając 27 razy. W swoim dorobku polska kadra ma jednak tylko jeden medal, który zdobyła 40 lat temu w igrzyskach w Montrealu.

Pierwszy historyczny udział w olimpijskim turnieju reprezentacja Polski zaliczyła w 1968 roku w Meksyku. Wtedy zespół prowadzony przez Tadeusza Szlagora zakończył zmagania na piątej pozycji. Cztery lata później w fazie grupowej biało-czerwoni wygrali tylko jeden mecz, a na zakończenie turnieju pokonali reprezentację Kuby 3:1 i zajęli ostatecznie dziewiąte miejsce.Prawdziwy sukces przyszedł w 1976 roku w Montrealu. Dwa lata po tym, jak kadra prowadzona przez Huberta Jerzego Wagnera sięgnęła po złoty medal mistrzostw świata, udało jej się powtórzyć wyczyn na igrzyskach olimpijskich. W złotej drużynie znalazło się aż dziewięciu mistrzów świata, a ostatecznie Hubert Wagner do Kanady zabrał: Włodzimierza Stefańskiego, Bronisława Bebela, Lecha Łasko, Edwarda Skorka, Tomasza Wójtowicza, Wiesława Gawłowskiego, Mirosława Rybaczewskiego, Zbigniewa Lubiejewskiego, Ryszarda Boska, Włodzimierza Sadalskiego, Zbigniewa Zarzyckiego oraz Marka Karbarza. Polscy siatkarze pokonali wszystkich rywali, zaczynając od Korei Południowej, przez Kanadę, Kubę i Czechosłowację w fazie grupowej. W półfinale 3:2 wygrali z Japonią, a mecz o złoto zakończyli pięciosetowym zwycięstwem nad ZSRR i po raz pierwszy, jak na razie ostatni, polska siatkówka zdobyła olimpijskie złoto. W 1980 roku w Moskwie Polacy także dotarli do strefy medalowej, ale najpierw 0:3 ulegli Bułgarii, a w spotkaniu o trzecie miejsce przegrali 1:3 z reprezentacją Rumunii.

Na kolejne igrzyska olimpijskie biało-czerwoni pojechali dopiero w 1996 roku, ale zespół prowadzony przez Wiktora Kreboka z Atlanty wyjechał z pięcioma porażkami, kończąc zmagania na miejscach 11-12. Od czasu turnieju olimpijskiego w Atenach w 2004 reprezentacja Polski zawsze wychodziła z fazy grupowej, ale przegrywała spotkania ćwierćfinałowe, tym samym żegnając się z marzeniami o medalu. Najpierw w Grecji lepsi okazali się Brazylijczycy, którzy triumfowali w całej imprezie, następnie w Pekinie Polacy ulegli po zaciętym spotkaniu Włochom, a w 2012 roku w Londynie niespodziewana porażka z Australią w fazie grupowej sprawiła, że w ćwierćfinale podopieczni Andrei Anastasiego trafili na Rosjan i wyraźnie przegrali z późniejszymi mistrzami olimpijskimi 0:3.

Do Londynu biało-czerwoni lecieli jako złoci medaliści Ligi Światowej, a olimpijską porażkę z Rosją na własnej skórze przeżyło jedynie trzech zawodników aktualnej reprezentacji. W 2012 roku w składzie polskiej kadry olimpijskiej byli: Michał Kubiak, Bartosz Kurek oraz Piotr Nowakowski. Dla pozostałych dziewięciu siatkarzy występ w Rio de Janeiro będzie pierwszym olimpijskim przeżyciem.

Zespół Stephane’a Antigi na pierwszym etapie turnieju w Rio de Janeiro zmierzy się kolejno z Egiptem, Iranem, Argentyną, Rosją oraz Kubą. Awans do ćwierćfinału nie powinien sprawić Polakom większych trudności. Czy 40 lat po historycznym olimpijskim złocie biało-czerwonym uda się powtórzyć sukces drużyny Huberta Jerzego Wagnera? Czy uda im się przełamać klątwę ostatnich trzech ćwierćfinałów?

Historia występów Polaków w igrzyskach olimpijskich:

1968 (Meksyk): 5. miejsce

1972 (Monachium): 9. miejsce

1976 (Montreal): 1. miejsce

1980 (Moskwa): 4. miejsce

1996 (Atlanta): miejsca 11-12

2004 (Ateny): miejsca 5-8

2008 (Pekin): miejsca 5-8

2012 (Londyn): miejsca 5-8

źródło: inf. własna

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved