Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO (K): Wygrana Włoszek na pożegnanie z Rio

IO (K): Wygrana Włoszek na pożegnanie z Rio

Przed meczem Włoszek z Portorykankami wszystko dla tych zespołów było już jasne. Oba zespoły miały na swoim koncie po cztery porażki i żadnych szans na awans do ćwierćfinału. Z Rio de Janeiro zwycięstwem pożegnały się włoskie siatkarki, które na otarcie łez w trzech setach pokonały reprezentację Portoryko.

Przed rozpoczęciem meczu zdecydowanymi faworytkami, mimo nie najlepszych występów podczas fazy grupowej IO, były podopieczne Marco Bonitty. Już pierwsze akcje spotkania pokazały przewagę przemawiającą na korzyść Azzurre. Siatkarki z Półwyspu Apenińskiego dość szybko przystąpiły do ataku i szkoleniowiec przyjezdnych musiał reagować. Chwilowy zryw Portorykanek doprowadził jeszcze do uspokojenia sytuacji i przy stanie 13:9 wydawać się mogło, że siatkarki z Portoryko są w stanie jeszcze powalczyć w tej partii. Mimo kolejnych prób Portorykanki nie zdołały powstrzymać na siatce Egonu, na środku siatki uaktywniła się jeszcze Chirichella i to właśnie imponująca seria punktowa w wykonaniu Azzurre ustawiła tę partię. W tej części meczu celne zagrania ekipy z Półwyspu Apenińskiego przeplatały błędy seriami popełniane przez zespół Juana Carlosa Nuneza. Zdobywając 7 oczek z rzędu, Italia prowadziła już w końcówce 20:9. W szeregi ekipy trenera Bonitty wkradło się nieco rozluźnienia, problemy z wyprowadzeniem kończącego ataku miała doświadczona Del Core, w trudnych chwilach swojej drużyny nie zawodziła młoda Egonu. Portorykanki zdołały jeszcze zmniejszyć stratę (24:14), jednak na niewiele się to zdało. Odbierając złudzenia rywalkom, partię zakończyła Guiggi (25:14).

Początki drugiego seta jeszcze nie zapowiadały tak wyraźnej dominacji Włoszek. Portorykanki dotrzymując kroku rywalkom, prowadziły punkt za punkt, po bloku na Egonu prowadząc nawet 4:3. Podopieczne trenera Nuneza tempa gry narzucanego przez rywalki nie wytrzymały zbyt długo. Po bloku na Egonu Włoszki odwdzięczyły się rywalkom tym samym, a Paola Egonu równie szybko zrehabilitowała się w ataku. Gra na styku utrzymywała się do stanu 8:7, następnie przy kolejnych błędach własnych siatkarek z Portoryko, jak podwójne odbicie piłki Valentin przy próbie rozegrania, Egonu i spółka odskoczyły przeciwniczkom (11:8). Azzurre wyraźnie nabrały „wiatru w żagle”, z każdą kolejną akcją przewaga Włoszek była coraz bardziej widoczna, poza Egonu, na skrzydłach, Orro uaktywniła swoje środkowe. Podobnie jak w końcówce pierwszej partii, także tym razem nie zawodziła Guiggi, środkowa reprezentacji Włoch do celnych zagrań na siatce dodała jeszcze dobry serwis. W kontrach nie myliła się Del Core i w końcówce Italia prowadziła 21:12. Przy pewnym prowadzeniu swojego zespołu Marco Bonitta dał chwilę oddechu Egonu, na placu gry pojawiła się Centoni i to ona postawiła kropkę nad i w tej partii.

Żegnające się z rywalizacją olimpijską Portorykanki nie zamierzały nic ułatwiać rywalkom. I tak ambitnie walczące zawodniczki trenera Nuneza mocnym akcentem rozpoczęły kolejną partię spotkania. Reprezentantki Portoryko wyraźnie znalazły sposób na zatrzymanie liderki Włoszek, Egonu kolejno odbijała się od rąk blokujących rywalek i to Portoryko prowadziło kolejno 5:1, 6:2. Kiedy od bloku rywalek w ataku ze środka odbiła się również Chirichella, cierpliwość Marco Bonitty się skończyła. Trener ekipy z Półwyspu Apenińskiego przywołał swój zespół do siebie, przerwa na żądanie Włocha nieco uspokoiła grę, poprawie uległa przede wszystkim skuteczność Italii na siatce, swoją niemoc przerwała Danesi, nieco bardziej widoczna na siatce była Sylla i na tablicy wyników pojawił się długo wyczekiwany remis (14:14). Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, ekipa trenera Nuneza nie unikając ryzyka, utrzymywała minimalną przewagę, prowadząc w końcówce 20:18. Azzurre wciąż mogły liczyć na Egonu, w kontrach Orro nie unikała gry środkiem i tak po zagraniu Danesi gra rozpoczęła się praktycznie od nowa (20:20). Grając pod presją, w końcówce seta Portorykanki zaczęły się mylić, dla Włoszek kluczowe okazało się ustawienie z Orro w polu serwisowym. Mimo nerwowych momentów grę swojego zespołu uspokoiła Del Core i to zespół Bonitty prowadził w końcówce 22:20. Tej przewagi Azzurre nie pozwoliły sobie już wyrwać, kontynuując dobrą serię, wygrały 25:22 po ataku Sylli.

Włochy – Portoryko 3:0
(25:14, 25:13, 25:22)

Włochy: Orro (4), Guiggi (7), Chirichella (8), Del Core (4), Sylla (12), Egonu (17), De Gennaro (libero) oraz Gennari, Centoni (1) i Danesi (4)
Portoryko: Mojica, Enright (3), Cruz (4), Ocasio (9), Oquendo (5), Morales (2), Venegas (libero) oraz Seilhamer (libero), Rosa (1), Reyes (1), Valentin i Santana (8)