Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO (K): USA błyskawicznie zameldowało się w półfinale

IO (K): USA błyskawicznie zameldowało się w półfinale

Zaledwie trzech setów potrzebowały reprezentantki Stanów Zjednoczonych, by podporządkować sobie zespół z Kraju Kwitnącej Wiśni. Japonki po pierwszym gładko przegranym secie już do końca spotkania nie potrafiły odnaleźć swojego docelowego rytmu i finalnie przegrały bój o półfinał igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. W ścisłym gronie walczących o medale znalazły się właśnie zawodniczki z USA, dołączając do Holenderek, które wcześniej, w meczu z Koreą Południową, zdobyły upragnioną promocję.

Amerykanki zaczęły od prowadzenia 4:1. Jednak po chwili Japonki doprowadziły do remisu po 5 dzięki skutecznemu bloku Yuki Ishii. Wyrównana walka nie trwała długo, bowiem reprezentantki Stanów Zjednoczonych wrzuciły drugi bieg, skutecznymi atakami popisywały się Rachel Adams i Kimberly Hill, a punktową zagrywkę dorzuciła Jordana Larson-Burbach i było już 11:7. Po asie serwisowym Kelly Murphy siatkarki ze Stanów Zjednoczonych prowadziły 14:9. Japonki nie potrafiły sobie poradzić z zagrywką kolejnej Amerykanki – Hill i przewaga podopiecznych trenera Kiraly’ego jeszcze wzrosła (19:11). Zespół USA spokojnie dowiózł przewagę do końca seta, a ostatni punkt skutecznym blokiem zdobyła Foluke Akinradewo (25:16).

Siatkarki z Kraju Kwitnącej Wiśni podniosły się i toczyły wyrównaną walkę z rywalkami na początku drugiej odsłony. Po autowym ataku Murphy Japonki wyszły na prowadzenie 9:7. Po bloku Hill i Akinradewo na tablicy wyników pojawił się remis po 9. Saori Kimura zaatakowała w aut i na dwa oczka odskoczyły Amerykanki (16:14). Po błędach zawodniczek Stanów Zjednoczonych przewagę uzyskały Japonki (18:17). Kilka chwil później Akinradewo popisała się skutecznym blokiem i prowadzenie wróciło na stronę Amerykanek. O czas poprosił trener Masayoshi Manabe (19:18). Po powrocie na parkiet asem serwisowym popisała się Hill. Amerykanki zwiększyły przewagę do trzech punktów (21:18). Japonki grały do końca i doprowadziły do remisu po 22 po skutecznej kontrze Haruyo Shimamury. Końcówka seta należała do Larson-Burbach i dzięki niej Amerykanki wygrały 25:23.

Japonki lepiej rozpoczęły trzeciego seta, po ataku Kimury prowadziły 4:2. Po chwili przewaga przeniosła się na stronę Amerykanek, po ataku Murphy było 9:7. Podopieczne trenera Manabe nie mogły powstrzymać Hill, która w tym fragmencie się nie myliła, przewaga Amerykanek jeszcze wzrosła (13:8). Asem serwisowym popisała się Alisha Glass i było już 17:12 dla podopiecznych Karcha Kiraly’ego. Kolejny punkt bezpośrednio z zagrywki zdobyła Larson-Burbach (20:13). Jednak Japonki zaczęły grać dobrze w obronie i wyprowadzały skuteczne kontrataki, dzięki czemu zmniejszyły straty do trzech oczek (17:20). Po asie serwisowym Shimamury Azjatki przegrywały tylko punktem (19:20). Kimura zaatakowała po bloku i na tablicy pojawił się remis. O drugi czas poprosił trener Kiraly. Po powrocie na parkiet Karsta Lowe przerwała złą passę Amerykanek. Asem serwisowym popisała się Lowe, a w kolejnej akcji kontrę wykorzystała Hill, dzięki czemu siatkarki ze Stanów Zjednoczonych miały piłkę meczową (24:21). Spotkanie skutecznym atakiem zakończyła Akinradewo (25:22).

Japonia – USA 0:3
(16:25, 23:25, 22:25)

Japonia: Nagaoka (13), Ishii (13), Kimura (8), Shimamura (3), Araki (3), Miyashita (1), Sato (libero) oraz Nabeya, Yamaguchi, Sakoda, Zayasu i Tashiro
USA: Larson-Burbach (14), Hill (14), Adams (9), Akinradewo (9), Murphy (5), Glass (1), Banwarth (libero) oraz Lowe (4), Robinson, Thompson i Lloyd