Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO (K): Skuteczna inauguracja Amerykanek

IO (K): Skuteczna inauguracja Amerykanek

W drugim meczu grupy B podczas pierwszego dnia igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro reprezentantki USA nie bez problemów pokonały siatkarki z Portoryko. Obie drużyny przez znaczną część meczu prowadziły wyrównaną grę, w której momentami mnożyły się błędy własne. Ostatecznie jednak to Amerykanki zapisały na swoim koncie wygraną za trzy punkty.

Od początku spotkania lepiej spisywały się Amerykanki (8:4). Wobec bezradności swoich podopiecznych trener Juan Nunez poprosił o czas (11:6). Po przerwie dzięki dobrym atakom Aurei Cruz i Alexandry Oquendo siatkarki z Portoryko odrobiły kilka punków. Zawodniczki obu drużyn nie zdołały jednak ustrzec się prostych błędów. Dwie punktowe zagrywki Stephanie Enright sprawiły, że różnica punktowa stopniała do jednego oczka, a o przerwę zmuszony był poprosić trener Karch Kiraly (11:12). Serię przeciwniczek przerwała dopiero skutecznym atakiem Foluke Akinradewo. Portorykanki starały się nie pozwolić przeciwniczkom na zbudowanie przewagi, po skutecznym bloku Kariny Ocasio na Kimberly Hill na tablicy wyników pojawił się remis (13:13). Po okresie wyrównanej gry Amerykanki zaczęły stopniowo odskakiwać rywalkom, w odwróceniu sytuacji nie pomogły zmiany w portorykańskim zespole. Z akcji na akcję to podopieczne trenera Kiraly’ego górowały na siatce. Błąd Oquendo dał kolejne piłki setowe siatkarkom z USA, natomiast atak Rachael Adams zamknął partię (25:17).

W drugim secie Amerykanki początkowo poszły za ciosem, jednak Portorykanki dzięki dobrej postawie Aurei Cruz nie odpuszczały (8:7). Reprezentantki USA grały falami, aby uspokoić postawę swojego zespołu, trener Kiraly poprosił o czas, a chwilę później dokonał zmian – na boisko weszły Lowe i Lloyd. Wspierane przez zgromadzoną publiczność Portorykanki kontynuowały jednak grę punkt za punkt. W drugiej fazie seta to reprezentantki Portoryko przejęły inicjatywę (19:17), jednak przez własne pomyłki straciły zaliczkę punktową i w decydującą część partii drużyny weszły przy remisowym stanie (20:20). Dwa dobre zagrania Kimberly Hill – najpierw w ataku, a następnie w polu zagrywki dały prowadzenie Amerykankom (23:21). Tej przewagi podopieczne Karcha Kiraly’ego już nie wypuściły i po mocnym zbiciu, z którego obroną nie poradziły sobie Portorykanki, to Amerykanki cieszyły się ze zwycięstwa również w drugiej odsłonie (25:22).

Trzeci set od początku układał się po myśli Amerykanek (9:7). Głównie przez niewymuszone pomyłki reprezentantki Stanów Zjednoczonych straciły całą przewagę (11:11), jednak szybko przy zagrywce Hill ponownie ją odzyskały (13:11). Z czasem na nowo rozgorzała wyrównana gra, w obu drużynach nie obyło się bez prostych pomyłek. Amerykanki wciąż starały się wywierać presję zagrywką, co przynosiło zamierzony efekt. Pomimo interwencji trenera Nuneza i wsparcia kibiców Portorykanki miały problem z odrobieniem powstałych strat. Z czasem siatkarki z USA zaczęły również górować na siatce, przez co różnica punktowa powiększała się (20:15). Atak Kimberly Hill dał serię piłek meczowych Amerykankom, a celne zbicie Murphy zakończyło cały pojedynek.

USA – Portoryko 3:0
(25:17, 25:22, 25:17)

USA: Glass (3), Adams (8), Larson-Burbach (11), Murphy (14), Hill (14), Akinradewo (10), Banwarth (libero) oraz Lloyd, Robinson i Lowe (2)
Portoryko: Mojica (2), Enright (13), Cruz (8), Ocasio (8), Oquendo (3), Morales (4), Seilhamer (libero) oraz Rosa, Valentin i Santana (1)