Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO (K): Pięciosetowe zwycięstwo Holenderek

IO (K): Pięciosetowe zwycięstwo Holenderek

W pierwszym spotkaniu grupy B Holenderki pokonały po tie-breaku Chinki. Mimo przegranego pierwszego seta zawodniczkom z Azji udało się wygrać dwa kolejne, ale to właśnie do reprezentantek Oranje należało ostatnie słowo w tym meczu. Dzisiaj w tej grupie zmierzą się jeszcze USA z Portoryko oraz Serbia z reprezentacją Włoch.

Początek spotkania był wyrównany, a obie ekipy wymieniały się ciosami w ataku. W chińskiej drużynie wyróżniała się Zhu Ting, natomiast wśród Holenderek Anne Buijs. Jako pierwsze na trzypunktowe prowadzenie wysunęły się Oranje, które wykorzystały błąd przeciwniczek (11:8). Chociaż Chinki zbliżały się do rywalek, to Europejki cały czas zachowywały skuteczność w ofensywie, dzięki czemu udawało im się utrzymać trzy oczka zapasu (16:13). Po chwili jednak w chińskim zespole „zaskoczył” blok, przez co siatkarki z Państwa Środka wysunęły się na prowadzenie (18:17). Od tego momentu na parkiecie miała miejsce zacięta walka, ale obie drużyny nie były wolne od pomyłek. Ostatecznie dwa udane zbicie Lonneke Sloetjes dały Holenderkom zwycięstwo 25:23.

Niepowodzenie z premierowej odsłony w żadnym wypadku nie podziałało deprymująco na podopieczne Lang Ping w kolejnym rozdaniu. Chinki od razu ostro wzięły się do pracy. Zaczęły radzić sobie bardzo dobrze zarówno na siatce, jak i w polu serwisowym, co natychmiast przełożyło się na wynik. Azjatki szybko odskoczyły na pięć punktów (9:4). Chiński blok momentami stanowił dla Oranje zaporę nie do przejścia, przez co dystans dzielący oba zespoły z każdą minutą stawał się coraz większy (15:6). Holenderki stanęły w miejscu i nie miały żadnych argumentów, aby zatrzymać oponentki. Gdy wydawało się, że set ten skończy się dość niepochlebnym rezultatem dla podopiecznych Giovanniego Guidettiego, te zaliczyły ostatni zryw. Dzięki kilku skutecznym atakom udało im się odrobić kilka punktów, ale już nie zdołały odwrócić losów tej partii. Reprezentacja Chin wygrała 25:21.

Otwarcie trzeciego seta miało podobny przebieg do początku poprzedniej partii. Po rozegraniu kilku piłek Chinki ponownie przystąpiły do budowania zapasu punktowego. Gdy Zhu Ting popisała się asem serwisowym, wynosił on już cztery oczka (10:6). W środkowej części seta obie drużyny nie potrafiły wyeliminować błędów własnych, ale Azjatkom nie przeszkadzało to w utrzymywaniu się na czele (16:11). Podopieczne Lang Ping dobrą zagrywką przygotowywały sobie swoje akcje. Pojedyncze, udane ataki Oranje stanowiły niewystarczającą broń, aby powstrzymać rozpędzone siatkarki z Państwa Środka. Szczelna „czapa” Yan Li zakończyła odsłonę, Chinki zwyciężyły 25:18.

Niekorzystny wynik na tablicy świetlnej wyraźnie mobilizująco podziałał na Holenderki. Zawodniczki ze Starego Kontynentu od razu otworzyły czwartą odsłonę od prowadzenia 2:0. W pierwszej części seta Oranje kilkukrotnie próbowały zbudować dwupunktową nadwyżkę, ale za każdym razem Chinki doprowadzały do remisu. Dwie pomyłki kosztowały Europejki utratę przewagi sytuacyjnej, bowiem to podopieczne Lang Ping odskoczyły na dwa oczka (14:12). Oba zespoły wykazywały się dużą efektywnością w ataku, a gdy uaktywniła się Celeste Plak, ponownie zapanował remis (16:16). Dzięki atakom Sloetjes i Plak w końcówce Holandii udało się przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę w stosunku 25:22 i przedłużyć jeszcze szanse w tym pojedynku.

Tie-breaka lepiej rozpoczęły Chinki, które po bloku Yuan Xinyue zaprowadziły rezultat 3:1. Jednak Azjatki nie były w stanie utrzymać przewagi, bo przydarzyły im się błędy w ataku i serwisie (4:4). Po chwili siatkarki z Państwa Środka ponownie odskoczyły na trzy oczka (7:4), ale Oranje cały czas deptały im po piętach. Dwa ładne bloki Yvon Belien i Plak sprawiły, że Europejkom udało się doprowadzić do remisu po 11. Podopieczne Lang Ping pogrążyły niewymuszone pomyłki, a po przeciwnej stronie siatki ręki nie wstrzymywała Sloetjes. W rezultacie Holandia wygrała 15:13 i w całym meczu 3:2.

Chiny – Holandia 2:3
(23:25, 25:21, 25:18, 22:25, 13:15)

Chiny: Zhu (24), Gong (18), Zhang (10), Xu (13), Ding (1), Yan (9), Lin (libero) oraz Yuan (2), Yang (2), Wei (2) i Hui (1)
Holandia: Belien (8), De Kruijf (15), Balkestein-Grothues (7), Sloetjes (26), Buijs (14), Dijkema, Stam-Pilon (libero) oraz Slotenborg (1), Plak (7), Pietersen (1) i Schoot

• Oczywiście, to bardzo ciekawy turniej (49%, 109 głosów)
  • Wyników nie śledzę, ale siatkarki chętnie (25%, 55 głosów)