Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO (K): Oranje w tie-breaku silniejsze od Serbii

IO (K): Oranje w tie-breaku silniejsze od Serbii

fot. FIVB

Pełne emocjonujących długich wymian oraz zwrotów akcji spotkanie rozegrały reprezentacje Serbii i Holandii. Na koniec rozgrywek grupy B obie drużyny walczyły o wygraną do samego końca i choć Holenderki prowadziły po dwóch pierwszych setach, to dopiero tie-break był potrzebny do rozstrzygnięcia tej rywalizacji. W nim lepsze okazały się Oranje i triumfowały tym samym w całym spotkaniu.

Holenderki dobrze weszły w spotkanie, świetnie prezentując się w zagrywce oraz ataku. Serbki natomiast miały problemy ze skutecznością w pierwszej akcji, co spowodowane było niedokładnym przyjęciem. Dwupunktowa przewaga holenderskiej drużyny z czasem się powiększyła (10:6). To prowadzenie nie trwało jednak długo, bowiem kłopoty przede wszystkim w przyjęciu miała Celeste Plak, a w kontrach dobrze piłkę rozdzielała wśród swoje koleżanki Maja Ognjenović. Tym sposobem Serbki zdołały doprowadzić do remisu po 13, ale następnie błędy w polu serwisowym, jak i w ofensywie ponownie dały bufor bezpieczeństwa ekipie prowadzonej przez trenera Guidettiego (17:14). W końcówce zespoły grały falami – znowu Serbki zminimalizowały straty dzięki kąśliwym zagrywkom Mileny Rasić oraz udanym blokom, a następnie wyszły na jednopunktowe prowadzenie. W ostatnim momencie Holenderki poprawiły atak i odwróciły wynik na swoją korzyść (24:22). Seta zakończył błąd serbskiej siatkarki, która przeszkodziła swojej rywalce w rozegraniu (22:25).Pierwsze akcje drugiej partii były wyrównane i żadna z ekip nie mogła uzyskać znaczącego prowadzenia. Oprócz udanych ataków zespoły popełniały również błędy w polu serwisowym. Z czasem Serbki poprawiły zagrywkę i utrudniły przyjęcie rywalkom, dzięki czemu zyskały dwa oczka przewagi (7:5). Taka różnica punktowa wystarczyła serbskiej drużynie na uspokojenie akcji i grę kombinacyjną. Podobnie jednak jak w pierwszym secie po dobrych zagraniach pojawiały się błędy i Holenderki wykorzystały okazję do odrobienia strat (12:11). Ekipa Oranje powiększyła jeszcze swoje prowadzenie kilkoma skutecznymi blokami na skrzydłowych reprezentacji Serbii (17:12). Pięć oczek zapasu wystarczyło Holenderkom na kontrolowanie wydarzeń na boisku i mogły one pewnie zmierzać do kolejnej wygranej. Trener Zoran Terzić starał się jeszcze poprawić grę swojej drużyny, wprowadzając na plac gry Jovanę Brakocević oraz Bojanę Zivković. Manewr ten przyniósł skutki, bowiem wysoka atakująca kilka razy postawiła szczelny blok na rywalkach, dzięki czemu Serbki zbliżyły się do przeciwnika na jeden punkt (20:21). Serbską serię przerwała w końcu atakiem blok-aut Judith Pietersen, a następnie ta zawodniczka takim samym zbiciem zakończyła seta na korzyść swojej drużyny (25:20).

Błędy serbskiego zespołu rozpoczęły trzecią odsłonę spotkania, ale szybko grę swojej drużyny poprawiła Brakocević, która kończyła nawet sytuacyjne piłki. Dobre zbicia przełożyły się na lepszą atmosferę w serbskiej reprezentacji, która coraz lepiej poczynała sobie w każdym siatkarskim elemencie. Różnicę punktową powiększyły bloki na skrzydłowych ekipy Oranje (12:6). Wysoka przewaga pozwoliła podopiecznym trenera Terzicia kontrolować wydarzenia na boisku i grać na tzw. luzie. Holenderki tymczasem miały kłopoty przede wszystkim z dokładnym przyjęciem, przez co musiały w ataku mierzyć się z równym, wysokim blokiem. Znaczące prowadzenie Serbek wymusiło na trenerze Guidettim wprowadzenie zmian w składzie, jednak nie przyniosły one takich efektów jak serbskie zmiany w poprzednim secie. Mimo tego udało im się odrobić kilka oczek, ale nie zagroziły one poważnie rywalkom (11:18, 15:19). Trener Terzić chcąc przerwać holenderską serię, przeprowadził podwójną zmianę, ale Bosković, jak i Ognjenović nie mogły znaleźć sposobu na zdobycie punktu. Ciężar gry na swoje barki wzięła więc Tijana Malesević, dzięki której Serbki utrzymały trzy oczka zapasu (21:18). Wspaniała pogoń holenderskich siatkarek zburzyła pewność siebie serbskiej ekipy, ale zdołała ona utrzymać prowadzenie i przedłużyć spotkanie (25:22).

W czwartej partii Serbki pokazywały od początku najlepszą grę z poprzedniego seta, a główną rolę odgrywała na boisku Brakocević. Holenderki natomiast miały problemy z przyjęciem, a jeśli już udało im się dograć piłkę do rozgrywającej, nie mogły przebić się przez serbski blok. Z tego względu ekipa trenera Terzicia miała wiele okazji do kontr, które z łatwością wykorzystywała (10:3). W następnej fazie seta do odrabiania strat wzięły się podopieczne trenera Guidettiego, które nie tylko zatrzymały rywalki blokiem, ale znacznie poprawiły skuteczność w ofensywie. Lepsza gra Oranje wymusiła błędy na serbskiej ekipie, przez co jej przewaga zmniejszyła się do czterech oczek (13:9). Taka różnica utrzymała się przez kilka następnych minut, a gra punkt za punkt nie przyniosła wiele korzyści Holenderkom. W końcówce Serbki ponownie odskoczyły od rywalek i pewnie doprowadziły do tie-breaka, a tego seta zakończyła Stefana Veljković atakiem z krótkiej (25:18).

Od dwupunktowego prowadzenia rozpoczęły decydującego seta Holenderki, które dobrze ustawiały się w obronie oraz czytały grę rywalek blokiem. Serbki natomiast miały kłopoty z atakiem, bowiem piłki rozegrane przez Zivković były za daleko bądź za blisko siatki (3:6). Zmiana stron nastąpiła po podwójnym bloku Holenderek na Biance Busie (8:3). Coraz więcej błędów w ataku pojawiało się po serbskiej stronie, natomiast ciężar gry na swoje barki w ekipie Oranje wzięła Pietersen, która powiększyła jeszcze różnicę punktową. Serbki kompletnie nie potrafiły przeciwstawić się rywalowi, który prezentował się równie dobrze jak w dwóch pierwszych odsłonach tego meczu. Zwycięstwo holenderskiemu zespołowi zapewniła autowa zagrywka środkowej Jovany Stevanović (8:15).

Serbia – Holandia 2:3
(22:25, 20:25, 25:22, 25:18, 8:15)

Składy zespołów:
Serbia: Malesević (8), Ognjenović (4), Veljković (11), Nikolić, Rasić (8), Bosković (12), Popović (libero) oraz Busa (7), Brakocević (16), Zivković (4) i Stevanović (8)
Holandia: Belien (7), Plak (9), De Kruijf (9), Sloetjes (18), Buijs (8), Dijkema (2), Stam-Pilon (libero) oraz Stoltenborg (1), Steenbergen, Pietersen (20) i Schoot

Zobacz również:
Wyniki oraz tabela grupy B igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-08-14

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved