Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO (K): Korea zwycięska na starcie siatkarskich bojów

IO (K): Korea zwycięska na starcie siatkarskich bojów

Pierwszy pojedynek zmagań olimpijskich w Rio de Janeiro przyniósł ze sobą rywalizację w turnieju kobiet pomiędzy Japonią a Koreą Południową. W niej, mimo wygranej w inaugurującej partii, przegrały reprezentantki Kraju Kwitnącej Wiśni, które w czterech setach uległy nierówno dysponowanym konkurentkom. Te drugie, rzecz jasna, objęły prowadzenie w tabeli grupy A. W tym zestawieniu jeszcze w sobotę o godzinie 20.00 zmierzy się Brazylia z Kamerunem.

W starciu dwóch azjatyckich ekip to Japonki od samego otwarcia pojedynku starały się narzucić rywalkom swój rytm gry. Szybko wysunęły się na prowadzenie, które z czasem wynosiło trzy oczka (11:8), by po chwili zwiększyć się do czterech punktów (16:12). Siatkarki z Kraju Kwitnącej Wiśni kontrolowały wydarzenia na parkiecie i spokojnie zmierzały ku zwycięskiemu końcowi. Koreankom nie udało się znaleźć recepty na dobre poczynania oponentek i poniosły porażkę w premierowej odsłonie dość wyraźnie – 19:25.

Jednak w drugiej odsłonie niezrażone wcześniejszym niepowodzeniem podopieczne trenera Lee Jung-Chula poprawiły się w wielu elementach siatkarskiego rzemiosła i zaczęły grać skuteczniej. Początek drugiej partii był nieco bardziej wyrównany, a na tablicy świetlnej widniał remis (3:3, 5:5). Jednak po chwili to Koreanki zdołały wypracować dwupunktową przewagę (8:6). Zawodniczki z Korei Południowej zdecydowanie złapały wiatr w żagle i poczynały sobie na parkiecie coraz śmielej. Dystans punktowy pomiędzy obiema drużynami był coraz wyraźniejszy. Finalnie Korea zwyciężyła zdecydowanie 25:15.

Koreanki widząc, że już raz udało im się przełamać siatkarki z Kraju Kwitnącej Wiśni, chciały dokonać tej sztuki także w trzecim rozdaniu. Próbowały wykorzystać problemy Japonek z ustabilizowaniem swojej dyspozycji, bowiem dobre akcje przeplatały błędami. Od drugiej połowy seta podopieczne trenera Lee Jung-Chula zaczęły „uciekać” przeciwniczkom. Najpierw różnica punktowa wynosiła dwa oczka (11:9), ale z dalszym biegiem seta powiększała się, wynosząc już pięć punktów (21:16). Do końca odsłony Japonki zdobyły już tylko jedno oczko, przegrywając 17:25.

W czwartym secie Japonki stanęły już pod ścianą. W obliczu zbliżającego się widma porażki rzuciły wszystkie siły na szalę i próbowały dotrzymywać kroku rywalkom. Przez pierwsze piłki partii na boisku miała miejsce zacięta walka, co miało swoje odzwierciedlenie w wyniku, który był na styku (5:4). Jednak po chwili Koreanki wrzuciły wyższy bieg i ponownie boleśnie punktowały przeciwniczki. Podopieczne trenera Lee Jung-Chula wypracowały sześciopunktową nadwyżkę (16:10), której nie zamierzały wypuścić z rąk do samego finiszu. Na nic zdały się próby odrobienia strat przez siatkarki z Japonii. Korea Południowa ostatecznie wygrała 25:21 i w całym meczu 3:1.

Japonia – Korea Płd. 1:3
(25:19, 15:25, 17:25, 21:25)

Japonia: Nagaoka (19), Miyashita (1), Kimura (12), Shimamura (5), Araki (9), Ishii (10), Sato (libero) oraz Zayasu, Nabeya (1), Yamaguchi (5), Sakoda (3) i Tashiro
Korea: Lee H., Kim H. (5), Kim Y (30)., Kim S. (4) Park (3), Yang (21), Kim H. (libero) oraz  Lee J. (11), Nam, Bae, Yeum i Hwang