Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > IO (K): Japonki lepsze od Kamerunu

IO (K): Japonki lepsze od Kamerunu

Pierwsze zwycięstwo w igrzyskach olimpijskich zanotowały siatkarki Japonii. Podopieczne trenera Masayoshiego Manabe po porażce w pierwszym meczu z Koreą Południową tym razem nie dały szans ekipie Kamerunu. Japońska drużyna pewnie pokonała rywalki, nie tracąc w starciu z nimi żadnego seta.

Początek spotkania był wyrównany, a obie ekipy powoli wchodziły w mecz. Japonki swój dorobek punktowy opierały głównie na skutecznych atakach, natomiast Kamerunki od czasu do czasu popisały się udanym blokiem czy punktową zagrywką. Po dwóch zgrabnych akcjach Christelle Nany Tchoudjang to zawodniczki z Afryki wysunęły się na czoło (11:9), jednak rywalki zaraz doprowadziły do remisu i same przystąpiły do budowania zapasu punktowego. Siatkarki z Kraju Kwitnącej Wiśni wykorzystały błędy przeciwniczek i choć od czasu do czasu nie mogły przebić się przez kameruński blok, to utrzymywały trzy oczka nadwyżki (17:14). Podopieczne Jeana Rene Akono nie dały tak łatwo za wygraną i zdołały jeszcze wyrównać stan seta (18:18), ale w końcówce zaważyło doświadczenie Azjatek. Japonia zwyciężyła 25:20.

Otwarcie drugiego seta należało do Kamerunek, które od razu wysunęły się na prowadzenie 3:0. Trzeba przyznać, że zawodniczki z Afryki dobrze odczytywały zamiary japońskiej rozgrywającej, a gdy do szczelnych „czap” dołożyły skuteczne ataki, prowadziły już 8:3. Jednak mniej doświadczone podopieczne Jeana Rene Akono miały trudności z utrzymaniem wysokiej jakości i przydarzyło im się kilka pomyłek. Dodatkowo Azjatki poprawiły swoją efektywność w ofensywie, przez co udało im się doprowadzić do wyrównania po 12. Przez chwilę na boisku trwała wymiana punkt za punkt, ale w newralgicznym momencie podopieczne trenera Masayoshiego Manabe wrzuciły wyższy bieg. Przy zagrywkach Saori Sakody Japonki zanotowały serię punktów i pozbawiły złudzeń przeciwniczki (21:14). Siatkarki z Kraju Kwitnącej Wiśni pozostały skoncentrowane już do samego finiszu i także tę partię zapisały na swoim koncie (25:15).

Niezrażone wcześniejszym niepowodzeniem Kamerunki dobrze rozpoczęły kolejne rozdanie. Afrykanki dotrzymywały kroku bardziej utytułowanym oponentkom, a obie ekipy wymieniały się ciosami w ataku. Jednak wyrównana gra trwała do stanu 8:8, później Japonki przełamały rywalki i odskoczyły na trzy oczka (11:8). Azjatki praktycznie nie myliły się w ofensywie, dzięki czemu zdominowały wydarzenia na parkiecie (16:11). Podopieczne Jeana Rene Akono nie potrafiły znaleźć recepty na dobrą dyspozycję przeciwniczek, a pojedyncze, udane zbicia Laetitii Momy Bassoko z pewnością były niewystarczające (12:19). Szkoleniowiec Masayoshi Manabe dokonał wielu roszad w składzie, ale nie przeszkodziło to jego podopiecznym w kontrolowaniu przebiegu seta. Japonki zachowały inicjatywę do końca, a pojedynek zakończyła ładnym uderzeniem Miyu Nagaoka. Japonki zwyciężyły 25:17 i w całym meczu zdecydowanie 3:0.

Japonia – Kamerun 3:0
(25:20, 25:15, 25:17)

Japonia: Nagaoka (16), Miyashita (1), Kimura (13), Araki (7), Ishii (13), Shimamura, Sato (libero) oraz Nabeya, Yamaguchi (4), Sakoda (2), Zayasu i Tashiro (1)
Kamerun: Fotso (6), Tchoudjang (12), Aboa (8), Moma (8), Koulla (3), Fawziya (5), Nasser (libero) oraz Bikatal i Madeleine

• Oczywiście, to bardzo ciekawy turniej (49%, 109 głosów)
  • Wyników nie śledzę, ale siatkarki chętnie (25%, 55 głosów)