Strona Główna > Aktualności > II liga mężczyzn > II liga M: Zwycięstwo Avii nad AKS-em na inaugurację

II liga M: Zwycięstwo Avii nad AKS-em na inaugurację

Mało optymistyczny występ zawodników Avii w ostatnim sprawdzianie formy, jakim był Memoriał Tragicznie Zmarłych Siatkarzy, oraz problemy zdrowotne, jakie dotknęły w ostatnim czasie trójkę świdnickich środkowych, to wyzwania, z jakimi musiał się zmierzyć trener Piotr Maj, przygotowując zespół do inauguracyjnego meczu rozgrywek II ligi. Pojedynek był niezwykle emocjonującym, stojącym na dobrym, jak na początek ligi, poziomie widowiskiem. Zawodnicy włożyli w to spotkanie wiele sił, a nerwy kibiców obu drużyn były wystawione na ciężką próbę. Ostatecznie zwycięstwo padło łupem gospodarzy, którzy biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności towarzyszące spotkaniu, pokazali wyjątkowy charakter, zwyciężając ostatecznie 3:2.

Pierwszy set spotkania po wyrównanym początku w dalszej części praktycznie przez cały czas układał się po myśli zawodników Avii. W ataku brylowali Marcin Kurek i Łukasz Zugaj. Nieźle wyglądała także zagrywka świdniczan. W efekcie udało im się uzyskać nawet pięciopunktową przewagę, kiedy to na tablicy pojawił się wynik 17:12. Co prawda rzeszowianie rozpoczęli ambitną pogoń, by wykorzystać chwilowy przestój zawodników ze Świdnika. Ale maksimum, na które było ich stać w tym secie, to zbliżenie się na jeden punkt przy stanie 19:20. Wówczas to gospodarze powrócili do swojej dobrej gry, triumfując w tej partii 25:22.

Zwycięstwo w pierwszym secie sprawiło, że siatkarze Avii do drugiej odsłonie meczu wyszli chyba trochę zbyt rozluźnieni. To sprawiło, że goście rozpoczęli od prowadzenia 3:0. Szybka reakcja trenera świdniczan i uwagi przekazane na czasie przywróciły równowagę w głowach jego zawodników i mecz ponownie stał się wyrównany. Ten stan trwał do wyniku 17:17, kiedy to głównie błędy własne gospodarzy pozwoliły rzeszowianom odskoczyć na trzy punkty. Zawodnicy z Podkarpacia do końca seta nie pozwolili już odebrać sobie prowadzenia, wygrywając ostatecznie 25:22 i wyrównując stan spotkania na 1:1.

Trzeci set spotkania prawie od samego początku przebiegał pod dyktando przyjezdnych. Zmęczenie sprawiło, że przestał kończyć akcje w ataku napędzający dotychczas grę ofensywną gospodarzy Zugaj. Przyjęcie zagrywki miejscowych pozostawiało także wiele do życzenia. Nie trzeba było długo czekać na reakcję trenera świdniczan. Zugaja i Damiana Płaskocińskiego zastąpili Szymon Mańkowski i Maciej Sajdak. Zmiany nie przyniosły jednak spodziewanych efektów, zwłaszcza że olbrzymie problemy zawodnikom Avii sprawiało każde pojawienie się w polu zagrywki Marcina Karakuły. Ostatecznie ten set zakończył się pewnym zwycięstwem gości 25:20.

Czwarta partia spotkania była szczególnie zacięta i emocjonująca. Drużyny grały punkt za punkt, zmieniając się co chwilę na prowadzeniu. Nawet gdy w końcówce świdniczanom udało się doprowadzić do piłki setowej przy stanie 24:22, rzeszowianie nie poddali się, wychodząc po zablokowaniu ataku Kurka na prowadzenie 25:24. Za chwilę był już jednak remis, a wyraźnie podrażniony swoim nieudanym atakiem przyjmujący świdniczan wykonał dwie zagrywki, nie dające gościom żadnych szans na przeprowadzenie ataków. Tym samym gospodarze zwyciężyli  w czwartym secie 27:25, doprowadzając do tie-breaka.

Podbudowani udaną końcówką poprzedniej partii świdniczanie równie mocno rozpoczęli decydującego seta. Na boisku znów brylował Zugaj, co pozwoliło gospodarzom objąć prowadzenie 6:3. Jednak wystarczyła chwila dekoncentracji, by goście doprowadzili do wyrównania. Po zmianie stron znów jednak dominowali zawodnicy Avii. Oprócz akcji ofensywnych kluczowe znaczenie dla ostatecznych losów meczu miały skuteczne zagrywki bardzo dobrze spisującego się rozgrywającego świdniczan Bartłomieja Misztala. Tie-break zakończył się więc zwycięstwem podopiecznych trener Maja 15:11, którzy triumfowali w całym spotkaniu 3:2.

ASPS Avia Świdnik – AKS V LO Rzeszów 3:2
(25:22, 22:25,20:25, 27:25, 15:11)

Avia: Płaskociński, Zugaj, Misztal, Kurek, Jaskulski, Gajosz, Sadowski (libero) oraz Mańkowski i Sajdak
AKS: Marszałek, Seliga, Hudzik, Kłęk, Karakuła, Starzec, Drążek (libero)