Strona Główna > Aktualności > II liga kobiet > II liga kobiet: Rozpoczęła się faza play-off

II liga kobiet: Rozpoczęła się faza play-off

Za nami pierwsze potyczki rywalizacji w fazie play-off w II lidze kobiet. W niemal wszystkich meczach triumfowały faworytki, które w rywalizacji do trzech zwycięstw prowadzą po 2:0. Do podziału zwycięstw doszło w Katowicach i Warszawie.

Najlepsza po rundzie zasadniczej w I grupie drużyna Orła Elbląg potwierdziła, iż jest faworytem do awansu do turnieju półfinałowego II ligi kobiet. Przed własną publicznością dwukrotnie wygrała z ekipą WTS-u Włocławek. Drużyna Andrzeja Jewniewicza rozpoczęła rywalizację w fazie play-off od zwycięstwa nad włocławiankami 3:0 w sobotę, ale w niedzielnym pojedynku wygrana gospodyniom nie przyszła już tak łatwo. Zawodniczki WTS-u walczyły bardzo ambitnie i udało im się urwać zespołowi Orła seta, ulegając w całym spotkaniu 1:3. W drugiej parze UKŻPS Kościan podejmował Culmen Chełmno. Miejscowe siatkarki z Kościana nie miały problemu z dwukrotnym pokonaniem Culmena. W sobotnim meczu gospodynie pewnie wygrały 3:0, również w niedzielę odniosły zwycięstwo w takim samym stosunku, udowadniając, że na własnym parkiecie są bezkonkurencyjne. Gedania Gdańsk zakończyła sezon na 5. miejscu w tabeli. Mecze pomiędzy Treflem Malbork a APS-em Rumia się nie odbędą i zespoły zostaną na miejscach odpowiednio 6. i 7. Natomiast walkowerem swoją rywalizację oddała ekipa z Starogardu Gdańskiego i to ona opuści drugą ligę.

W II grupie wciąż bez porażki w tym sezonie jest zespół AZS-u Opole, który dwukrotnie pokonał drużynę Olimpii Jawor. W sobotnim oraz niedzielnym meczu gospodynie nie dały szans na wygranie choćby seta przyjezdnym z Jawora, wygrywając pewnie oba spotkania. Podopieczne Grzegorza Silczuka są tylko o krok od awansu do turnieju półfinałowego o awans do I ligi. W drugiej parze naprzeciw siebie stanęły siatkarki Sokoła Katowice oraz PLKS-u Pszczyna. Sokół Katowice dość niespodziewanie uległ w pierwszym, sobotnim spotkaniu  rywalkom 2:3. Po wygraniu dwóch pierwszych setów kluczowa okazała się partia numer trzy, w której to podopieczne Krzysztofa Zabielnego były nieznacznie gorsze od przeciwniczek (24:26). Pszczynianki później złapały wiatr w żagle i zakończyły pojedynek po swojej myśli. Zespół z Katowic znakomicie rozpoczął także niedzielny mecz. Po triumfie w dwóch pierwszych partiach znowu trzeci set padł łupem drużyny PLKS-u. Jednak podrażnione zawodniczki Sokoła nauczone doświadczeniem sobotniego meczu nie dały doprowadzić do tie-breaka, wygrywając spotkanie 3:1 i wyrównując stan rywalizacji 1:1. Na 5. miejscu sezon zakończyła drużyna Częstochowianki Częstochowa. W walce o 6. miejsce pierwsze spotkanie wygrały siatkarki z Kalisza 3:0 z ekipą z Radzionkowa. Mecz o 8. pozycję nie odbędzie się, MKS Świdnica pozostanie na tym miejscu, a TKS Tychy na 9. Długo musieliśmy czekać na informację dotyczące walki o utrzymanie. Zarówno Zorza, jak i Polonia złożyły protesty do PZPS-u w związku ze zmianą regulaminu w ciągu sezonu. Wydział Rozgrywek PZPS rozpatrzył je pozytywnie na korzyść obu klubów.

W sobotę odbył się pierwszy mecz derbów Warszawy. To spotkanie wygrały gospodynie ESPES-u Sparty Warszawa, które pewnie w trzech setach pokonały Mazovię Warszawę. Drugiego dnia rywalizacji doszło do niespodzianki, a spartanki poniosły swoją pierwszą porażkę na własnym parkiecie od prawie roku, przegrywając to spotkanie 1:3. Stan rywalizacji wyrównał się. Dużo przyjemniejszy był miniony weekend dla siatkarek z Nowego Dworu Mazowieckiego. Zawodniczki NOSiR-u dwukrotnie po 3:0 rozprawiły się z zespołem AZS-u AWF UKSW Warszawa, które tylko w jednej partii niedzielnej potyczki zdołały zbliżyć się do ekipy z Nowego Dworu Mazowieckiego na dystans dwóch oczek. Drużyna NOSiR-u z pewnością kropkę nad i będzie chciała postawić już 12 marca. Mecze o miejsce 5. oraz 7. się nie odbędą, a zespoły zostaną sklasyfikowane odpowiednio na miejscach zajmowanych po rundzie zasadniczej. GLKS Nadarzyn dał walkowery w walce o utrzymanie i to on pożegna się z drugą ligą.

W grupie numer 4 WTS Solna Wieliczka nie dał szans ekipie MKS-u SAN-Pajda Jarosław. W sobotnim meczu pewnie pokonał swoje rywalki w trzech setach i zdeklasował je w drugim secie, wygrywając go do 8! W niedzielę miejscowe w każdej z partii kontrolowały sytuację i po wygranych do 15 i 18 w trzecim secie chciały za wszelką cenę zakończyć pojedynek i to im się udało, wygrały niedzielne spotkanie 3:0. W drugiej parze AGH Kraków dwukrotnie został pokonany przez przyjezdne z Tarnowa. W sobotę gospodynie uległy PWSZ 0:3, ale oprócz premierowej partii dwie pozostałe to gra na przewagi, w której więcej nerwów zachowały siatkarki z Tarnowa. W drugim pojedynku ekipie z grodu Kraka udało się wygrać jednego seta. W rywalizacji prowadzi zespół z Tarnowa, który w meczu we własnej hali będzie chciał zakończyć walkę. Na 5. miejscu zakończy sezon drużyna TKS-u Tomasovii Tomaszów Lubelski. Mecz o 6. miejsce się nie odbędzie, UKS Szóstka Mielec pozostanie na szóstej pozycji, a MCKiS Jaworzno na 7. W rywalizacji o pozostanie w drugiej lidze na razie górą jest ekipa z Zatora, która wygrała 3:0 z zespołem MKS-u Skawy Wadowice.