Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Igrzyska olimpijskie Andrei Gardiniego

Igrzyska olimpijskie Andrei Gardiniego

fot. Katarzyna Antczak

W związku z igrzyskami olimpijskimi w Rio na łamach oficjalnej strony klubowej przed spotkaniami biało-czerwonych  siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn będą dzielić się własnymi spostrzeżeniami na temat turnieju olimpijskiego. Zaczynamy jednak dość nietypowo. W swojej karierze aż sześciokrotnie brał udział w igrzyskach olimpijskich. Cztery razy jako zawodnik (Barcelona 1992, Atlanta 1996, Sydney 2000 oraz Ateny 2004) oraz dwa razy jako trener (Pekin 2008 – reprezentacja Włoch i Londyn 2012 – II trener reprezentacji Polski). Jest również dwukrotnym medalistą olimpijskich – na jego szyi zawisł srebrny medal zdobyty w Atlancie oraz brązowy z Sydney.

Jesteś jedną z niewielu osób na świecie, które mogą pochwalić się aż sześciokrotnym występem w igrzyskach olimpijskich. Jak wspominasz swoje starty z reprezentacją?

– Każdy udział w igrzyskach olimpijskich był dla mnie szczególnym wydarzeniem. Po pierwsze – ze względu na atmosferę. Jest ona niesamowita i trudno ją opisać w kilku słowach. Ponadto w wiosce olimpijskiej spotkasz najlepszych sportowców na świecie. Za każdy razem czułem się tam jak u siebie w domu.Igrzyska olimpijskie to bez wątpienia impreza, o której marzy każdy sportowiec…

– We wszystkich dyscyplinach sportu zawodnicy przygotowują się na dwie najważniejsze imprezy: mistrzostwa świata oraz igrzyska olimpijskie. Są one niezwykle ekscytujące, jednak różnią się one od siebie. Bez wątpienia udział w igrzyskach olimpijskich jest marzeniem każdego sportowca.

Które igrzyska wspominasz najlepiej – w Atlancie, gdzie zdobyłeś srebro, czy Sydney i brązowy medal?

– Każdy występ w igrzyskach jest dla mnie niezwykle ważny. Co prawda w Atlancie i Sydney zdobyłem medal, jednak każde osiągnięcie traktuję w taki sam sposób. Wszystkie udziały w igrzyskach są dla mnie najlepszym momentem w życiu, których długo nie zapomnę.

Podczas tak dużej imprezy wszyscy skupiają się na tobie. Większy stres odczuwałeś, będąc zawodnikiem czy trenerem?

– To są dwie różne sytuacje. Kiedy jesteś trenerem, atmosfera igrzysk nie udziela ci się w pełni. Stoisz z boku i możesz dać jedynie wskazówki swoim podopiecznym. Zawodnik natomiast jest w środku wydarzeń, żyje atmosferą i to on decyduje o przebiegu rywalizacji.

Dwukrotnie byłeś również na igrzyskach w roli trenera – w 2008 roku z reprezentacją Włoch, a cztery lata temu na stanowisku drugiego trenera naszej reprezentacji. Z perspektywy lat – dlaczego nie udało nam się zdobyć medalu?

To jest zbyt skomplikowana sytuacja. W 2012 roku graliśmy świetnie, wygraliśmy Ligę Światową i byliśmy faworytami do złota na IO. Turniej w Londynie również zaczęliśmy dobrze. W pewnym momencie jednak zaczęliśmy mieć problemy zdrowotne, a zawodnicy stracili zapał oraz motywację. Taki jest jednak sport…

Wróćmy jednak do teraźniejszości. Przed nami impreza w Rio de Janeiro. Najpierw chciałbym cię zapytać o Włochy, czyli kraj, z którego pochodzisz. Według ciebie na co stać reprezentację Włoch?

– Ciąży na nich duża presja, lecz uważam, że są świetnie przygotowani pod kątem kondycyjnym oraz psychicznym. Są silną reprezentacją i mogą wiele zdziałać na tym turnieju. Uważam, że jest to drużyna, która jest w stanie zdobyć olimpijski medal.

W niedzielę swój pierwszy mecz rozegra nasza reprezentacja. Jak oceniasz szanse Polaków w tym turnieju?

– Wiele czynników musi się złożyć na to, aby reprezentacja Polski zdobyła medal. Wiem, że wszyscy kibice chcieliby złota. Czasami jednak jedna akcja może zadecydować o odpadnięciu z turnieju czy przejściu do kolejnej fazy zawodów. Polacy są mistrzami świata, a zespół jest bardzo silny oraz odpowiednio przygotowany. Według mnie Polska zagra w finale.

Jaki wynik padnie zatem w spotkaniu Polska – Egipt?

– Trudno przewidzieć, jaki będzie dokładny rezultat, ponieważ w sporcie wszystko może się zdarzyć. Osobiście myślę, że Polska wygra 3:0.

źródło: indykpolazs.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2016-08-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved