Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Igor Kolaković: Reprezentacja Polski to wspaniała drużyna

Igor Kolaković: Reprezentacja Polski to wspaniała drużyna

fot. Katarzyna Antczak

– Myślę, że ten, kto ma Kubiaka w drużynie, ten ma wielką dozę pewności siebie i wysokiej jakości gry w zespole. Również pozostali zawodnicy zasługują na wiele komplementów. A jeśli chodzi o sztab trenerski, to również należą mu się pochwały. Ferdinando de Giorgi pokazał swoją wartość już w krajowych rozgrywkach, wygrywając je dwa razy z rzędu. Teraz trzeba mu tylko czasu, aby osiągać sukcesy z reprezentacją – mówi o biało-czerwonych trener reprezentacji Iranu, Igor Kolaković. – Każda reprezentacja musi teraz przepracować pewien czas, aby wszystko się poukładało i poskładało w dobrze funkcjonującą całość. Polska ma świetne perspektywy z tą drużyną.

Obecnie trenuje pan reprezentację Iranu, która oczywiście nie zagra w mistrzostwach Europy, ale prowadzona przez pana reprezentacja Serbii wygrała ten turniej w 2011 i dwukrotnie zdobywała brązowe medale w 2007 i 2013 roku. Co pan myśli o tej imprezie, która w tym roku odbędzie się w Polsce?Igor Kolaković:Mistrzostwa Europy w Polsce na pewno będą niezwykle ciekawe. Wiele reprezentacji chce walczyć o medale tej imprezy. Oczywiście największy apetyt na mistrzowski tytuł ma Polska, która będąc współorganizatorem tej imprezy w 2011 roku, nie zdołała zakwalifikować się do fazy finałowej ani tym bardziej zdobyć medalu w Danii. Dlatego na pewno oczekiwania w Polsce wobec tej imprezy są olbrzymie, drużyna prowadzona przez Ferdinando de Giorgiego jest oczywiście jednym z głównych faworytów. Trzeba pamiętać jednak i o pozostałych reprezentacjach – przede wszystkim reprezentacjach Francji, Serbii, Włoch i Rosji. Może kogoś pominąłem, ale kandydatów do złota, jak i pozostałych medali na pewno będzie wielu. Turniej na pewno będzie ciekawy i świetnie zorganizowany, jak zresztą wszystkie imprezy w Polsce. To będzie wspaniałe widowisko dla sympatyków siatkówki, jak i samych uczestników mistrzostw, ponieważ wszystko jest tutaj w Polsce na najwyższym poziomie, a hale zawsze są pełne. Na koniec sierpnia kibiców i uczestników czeka przepiękne siatkarskie święto, pełne emocjonujących meczów.

Mistrzostwa Europy rozpoczną się podobnie jak mistrzostwa świata w 2014 roku meczem Polska – Serbia na Stadionie Narodowym. Jak wspomina pan spotkanie sprzed trzech lat?

Byliśmy pod wielkim wrażeniem tego, w jakim otoczeniu przyszło nam zagrać to spotkanie –  przed ponad 60-tysięczną publicznością, na wielkim stadionie piłkarskim. Mogę nawet powiedzieć, że to całe wydarzenie nas wówczas trochę przytłoczyło. Polska w tamtym spotkaniu grała bardzo mądrze, lepiej przystosowała się do warunków, które były odmienne do tych, jakie panują w hali, np. do podmuchów wiatru czy innych elementów. Jej udało się to lepiej niż nam kontrolować, przez co bardzo łatwo nas pokonała. Przyznam, że myślę, że ten mecz Polski z Serbią będzie na pewno zgoła odmienny. Serbia ma teraz dużo więcej doświadczenia, jak radzić sobie z problemami, które nas wtedy dotknęły. Poza tym, że ponownie może mieć znaczenie samo to wydarzenie – mecz otwarcia i to na Stadionie Narodowym – to myślę, że Serbia rozpocznie ten mecz dużo bardziej stabilnie i wszyscy możemy oczekiwać o wiele ciekawszego spotkania, niż miało to miejsce w 2014 roku, kiedy w Warszawie Polska gładko pokonała Serbię.

Wśród faworytów wymienił pan reprezentację Serbii, którą prowadził pan w latach 2006-2014. W ubiegłym roku wygrała Ligę Światową po raz pierwszy w historii, ale nie miała kwalifikacji olimpijskiej.

Serbia jest oczywiście jednym z faworytów do medalu. Myślę, że w tym momencie gra bardzo dobrą siatkówkę. W obecnej drużynie jest wielu zawodników, którzy kiedy ja trenowałem reprezentację, byli młodzi, debiutowali u mnie, ale też byli już wtedy znaczącą częścią drużyny. Teraz grają w czołowych europejskich klubach. Myślę tu przede wszystkich o Urošu Kovačeviciu, Marko Ivoviciu, Aleksandrze Atanasijeviciu – który powinien powrócić do kadry po Lidze Światowej, Srećko Lisinacu i Marko Podraščaninie, którzy w ostatnim czasie grają na najwyższym poziomie w swoich klubach. Reprezentacja Serbii to poważny kandydat do wysokich lokat i spokojnie może sięgnąć w Polsce po medal. Nikomu nie będzie się łatwo z nią grało, ale nikt też nie mówi, że Serbom łatwo będzie wygrywać z innymi. Może i jestem trochę subiektywny, ale oczekuję, że Serbia będzie w kręgu kandydatów do medalu.

Więcej w serwisie pzps.pl

Na co stać biało-czerwonych w mistrzostwach Europy?

zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Mistrzostwa Europy

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-08-24

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved