Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga M: W starciu beniaminków GKS górą

I liga M: W starciu beniaminków GKS górą

W ramach 11. kolejki rozgrywek I ligi mężczyzn w Katowicach odbył się pojedynek dwóch beniaminków zaplecza PlusLigi. W meczu bez straty seta triumfował zespół GKS-u, który w każdym secie rozkręcał się przez jakiś czas, a następnie wyraźnie przejmował inicjatywę. W końcówkach goście nie mieli wiele do powiedzenia.

Krakowska drużyna przystąpiła do meczu osłabiona przez kontuzje i choroby. Kamil Maruszczyk i Dominik Miarka zmagają się z urazami, a Piotr Adamski i Łukasz Ciupa z anginą. Stąd skład wyjściowy Hutnika wyglądał inaczej niż zazwyczaj – Adamskiego zastąpił Kiwior, a Maruszczyka, mimo choroby, Ciupa.

Mecz rozpoczął się od długich wymian. Żadna z drużyn nie mogła zdobyć punktu w pierwszej akcji (2:2), co zdradzało ich początkową niepewność w grze. Wyrównany wynik zmienił się po chwili w prowadzenie GKS-u, który osiągnął to za sprawą dwóch udanych bloków (6:3). Katowiczanie jednak psuli zagrywki i popełniali błędy, co pozwoliło naszej drużynie doprowadzić do remisu (8:8). Od tego momentu walka toczyła się punkt za punkt (10:10, 13:13). Wymiana mocnych ataków trwała, dopóki katowiczanie ponownie skutecznie zablokowali Golca (15:13). Pozwoliło to im przełamać się i z większym zdecydowaniem odbijać piłkę. Przy stanie 17:14 o czas poprosił trener Matras. Tuż po nim gospodarzom mocno ręce obił Ferek, ale szybko ze środka odpowiedział Kalembka. W decydujących momentach seta hutnicy popełnili serię błędów, co zaowocowało powiększającą się przewagą katowiczan (18:15, 20:15, 23:16). Gospodarze wykorzystali sytuację i doprowadzili tę partię do końca, zapisując ją na swoim koncie (25:18).

W drugiej odsłonie na boisku pozostał Adamski, który pod koniec pierwszego seta zmienił Kiwiora. Do gry dołączył także Bachmatiuk, który wszedł za Sokołowskiego. Set ten bardzo dobrze rozpoczął się dla Hutnika. Przy stanie 2:2 Ciupa zaserwował asa, po czym goście zdobyli punkt blokiem. Przeciwnicy szybko odrobili przewagę, ale krakowski zespół wreszcie wydawał się być na dobrych torach (4:4). Do pierwszej przerwy technicznej mogliśmy obserwować wyrównaną walkę punkt za punkt. Tuż po niej to katowiczanie wyszli na dwupunktowe prowadzenie (9:7), ale rywale nie pozwalali im odetchnąć. Wymiany piłek pomiędzy zespołami znowu się wydłużały, ale częściej na swoją korzyść kończyli je katowiczanie (14:11). Od momentu gdy Hutnicy nie mogli zdobyć punktu, a wszystkie piłki podbijała drużyna przeciwna, GKS zaczął dominować. Sprawiło to, że gospodarze zdobyli w serii 6 punktów (20:12). Trener Matras wykorzystał dwie przerwy dla drużyny, Kiwior zmienił Adamskiego, ale hutnicy nie mogli wrócić do gry z początku seta. Katowiczanie zakończyli tę partię na swoją korzyść, wygrywając ją 25:15.

W trzecim secie katowiczanie osiągnęli przewagę już na początku seta (3:1), ale krakowianie wcale nie zamierzali odpuszczać meczu. Przyjezdny zespół doprowadził do remisu (4:4). Ferek popisał się asem serwisowym, a Golec pojedynczym blokiem, wciąż nie pozwalając katowiczanom na objęcie dowodzenia. GKS chciał jednak szybko zakończyć ten mecz. Scenariusz tego seta do bólu zaczął przypominać dwa poprzednie. Początkowo dobra gra Hutnika przemieniła się w przestój spowodowany brakiem skuteczności. Katowiczanie podbijali wszystkie piłki po swojej stronie, zamieniając je na punkty. Dystans punktowy się powiększał (15:12, 19:12), a goście wciąż poszukiwali rozwiązania dla tej sytuacji. Krakowskiej drużynie udało się zmniejszyć prowadzenie katowiczan do czterech punktów (22:18), ale gospodarze nie pozwolili na więcej. Wygrali tę partię 25:20 i cały mecz 3:0.

MVP: Michał Błoński

GKS Katowice – Hutnik Kraków 3:0
(25:18, 25:15, 25:20)

GKS: Fijałek, Kalembka, Przystał, Sobański, Błoński, Król, Mariański (libero); trener: Grzegorz Słaby
Hutnik: Kiwior, Dudziński, Sokołowski Ciupa, Golec, Ferek, Galiński (libero) oraz Adamski i Bachmatiuk