Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga M: GKS wygrywa po raz drugi

I liga M: GKS wygrywa po raz drugi

Siatkarze GKS-u Katowice po raz drugi pokonali Espadon Szczecin i od wielkiego finału dzieli ich tylko (albo aż) jeden zwycięski mecz. W drugim spotkaniu półfinałowym katowiczanie, podobnie jak w sobotę, potrzebowali czterech setów, aby pokonać gości ze Szczecina.

Espadon Szczecin, mocno zmotywowany, niedzielne spotkanie rozpoczął w nieco innym składzie, z Łukaszem Pietrzakiem na ataku, ale zmiana, na którą zdecydował się Milan Simojlović, na przestrzeni całego spotkania przyniosła wymierny skutek. GKS ponownie zagrał bez kontuzjowanego Mariańskiego, który wspierał drużynę zza band reklamowych. Siatkarze z województwa zachodniopomorskiego zdecydowanie lepiej prezentowali się w początkowych fazach niedzielnego spotkania (5:3), ale podopieczni Grzegorza Słabego, mimo początkowych problemów, szybko doprowadzili do wyrównania (6:6). Ku uciesze wszystkich zgromadzonych w hali Kolejarza wywiązała się zacięta walka, która z czasem stała się jednostronnym popisem siły. Dzięki punktowym blokom Kalembki, który trzykrotnie zatrzymał na siatce Cedzyńskiego, GKS zaczął budować swoje prowadzenie (12:9), a w kolejnych akcjach zdominował przeciwników mocnymi zagrywkami (17:11). Odważna gra pozwoliła miejscowym na wygraną w premierowej odsłonie do 18.

Do stanu 11:11 w secie drugim trwała względnie wyrównana walka, gdzie obie drużyny miały swoje lepsze i gorsze momenty. Kiedy do głosu doszedł Błoński, sytuacja na boisku zaczynała być coraz bardziej klarowna. GKS w ekspresowym tempie, dzięki własnym umiejętnościom i niewielkiej pomocy gości, zbudował wysokie prowadzenie, którego graczom Espadonu Szczecin w żaden sposób nie udało się przełamać (18:12). Wszystkie elementy siatkarskiego rzemiosła zaczęły przemawiać za miejscowymi, Fijałek dobrze spisał się w polu serwisowym, a skrzydłowi w pełni wykorzystywali swoje umiejętności (20:13) i ostatecznie wygrana przypadła ponownie miejscowym (25:19).

Szczecinianie, podobnie jak w premierowej odsłonie, zdecydowanie lepiej prezentowali się na początku trzeciego seta, z pomocą Orłowskiego i Cedzyńskiego wychodząc na niewielkie prowadzenie (5:2, 8:5). Prowadzenie Espadonu nie trwało jednak długo, bowiem chwilę po pierwszym regulaminowym czasie miejscowi wzięli się za odrabianie strat i po ataku Króla doprowadzili do kolejnego remisu (11:11), który otworzył bardzo zajadłą wymianę ciosów dwóch graczy – z jednej strony rządził Orłowski, zaś z drugiej Kalembka. Podopieczni Milana Simojlovicia dopiero w końcówce na dobre uciekli rywalom, dwukrotnie zatrzymując na siatce Sobańskiego (22:18) i z pomocą Zemlika zakończyli tego seta, wygrywając go do 21. Był to bardzo dobry set w wykonaniu gości, przyjezdni popełnili w nim tylko trzy błędy własne.

Bezkompromisowej wymiany ciosów nie zabrakło również w czwartym secie. I choć ta partia padła łupem GKS-u, to zawodnikom szczecińskiego Espadonu nie można odmówić walki. Wręcz przeciwnie, w okresie między przerwami to oni lepiej prezentowali się na boisku, raz po raz popisując się skutecznymi atakami, jednak w ich grze zabrakło zagrywki, którą kolejni zawodnicy posyłali albo w siatkę, albo w aut (11:10). Przez długą chwilę gospodarze, mimo prowadzenia, bazowali w głównej mierze na błędach rywali. Dopiero mocny atak Błońskiego otworzył miejscowym furtkę do ucieczki (13:11), katowicki przyjmujący znów grał pierwsze skrzypce, rewelacyjnie spisując się nie tylko w ataku, ale i w polu serwisowym (16:12). Ostatnia prosta w wykonaniu GKS-u okazała się mało wyboista, choć nie zabrakło fantastycznej gry w obronie i niesamowitej walki na siatce (20:16). Seta i drugi pojedynek półfinałowy zamknęły dwa punktowe bloki gospodarzy, którzy najpierw zatrzymali Pietruczuka, a następnie Orłowskiego (25:19).