Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga M: Espadon dołączył do grona półfinalistów

I liga M: Espadon dołączył do grona półfinalistów

Siatkarze Espadonu Szczecin jako ostatni zapewnili sobie miejsce w najlepszej czwórce I ligi mężczyzn. Podopieczni Milana Simojlovicia po raz drugi pokonali Krispol Września, ponownie po zaciętej pięciosetowej batalii. Szczecinianie, podobnie jak to było we Wrześni, przegrywali w meczu 1:2, ale odwrócili losy spotkania. Awans do czwórki pozwala Espadonowi wciąż myśleć o grze w PlusLidze, jego półfinałowym rywalem będzie GKS Katowice.

Spotkanie od udanego ataku rozpoczął Maciej Wołosz, ale szybko odpowiedział ze środka Arkadiusz Olczyk. Blok Espadonu i serwis Bartosza Cedzyńskiego dał wynik 4:1 i o czas poprosił trener Gerymski. Dzięki dobrej zagrywce Łukasza Karpiewskiego Krispol zbliżył się na punkt, ale po dobrych atakach Wołosza i Gałązki przegrywał na przerwie technicznej 4:8. Szczecinianie bardzo skutecznie grali w ataku, Krzysztof Antosik wykorzystywał niemal wszystkich kolegów, co pozwoliło utrzymywać przewagę. Kiedy zafunkcjonował blok, Espadon przeważał 12:8 i Sławomir Gerymski poprosił o drugi już czas, ale nic to nie dało. Szczecinianie dalej czujnie grali przy siatce (14:8). Na drugiej przerwie technicznej po autowym ataku rywali gospodarze mieli aż pięć oczek przewagi. Po niej zapunktował wprowadzony chwilę wcześniej Marcin Iglewski, ale Espadon dalej grał bardzo pewnie w ataku, działał także blok i zagrywka, w której dobrze spisał się wprowadzony zadaniowo Patryk Orłowski (20:13). Szczecinianie przeważali w każdym elemencie i pewnie kroczyli po wygraną w tym secie. Krispol nie poddawał się, po ataku Mateusza Jasińskiego zbliżył się na 19:23, ale po chwili gospodarze mieli piłki setowe, a zwycięstwo przypieczętował Leandro.

Druga partia rozpoczęła się od wyrównanej gry (2:2). Dobry, punktowy serwis Bartosza Cedzyńskiego dał Espadonowi dwupunktową przewagę, ale Krispol dzięki kapitalnej zagrywce Iglewskiego nie tylko odrobił straty, ale wyszedł na prowadzenie 8:5. Po przerwie technicznej udanie atakował Bartosz Pietruczuk, a po chwili zadziałał blok (7:8). Do remisu 10:10 doprowadził autowy atak Mateusza Jasińskiego, a kolejny tego typu błąd, tym razem M’Baye’a, dał prowadzenie Espadonowi Szczecin, do tego asa serwisowego dołożył jeszcze Krzysztof Antosik (12:10). Nieudany atak Leandro i udany kontratak Krispolu pozwolił jednak kilka minut później gościom przeważać jednym oczkiem i utrzymali ją także na przerwie technicznej po zepsutej zagrywce rywali. Po niej dobra zagrywka gości, konkretnie Iglewskiego, utrudniała Espadonowi wyprowadzanie akcji (15:18). Kiedy nieskończoną przez Leandro przechodzącą piłkę „dobił” Cedzyński, a następnie kontrę skończył Maciej Wołosz, na tablicy zrobiło się 20:20. Dobra gra w obronie Jakuba Guza pozwoliła Espadonowi wyprowadzać kolejne kontry i wyjść na jednopunktowe prowadzenie. Zaciętą końcówkę lepiej rozwiązali jednak siatkarze Krispolu, wygrywając na przewagi po bloku na Wołoszu.

Początek trzeciej odsłony był wyrównany, po ataku Janusza Gałązki gospodarze przeważali 3:2. Obie ekipy psuły jednak dość sporo zagrywek, a wynik dalej oscylował wokół remisu. Skuteczny blok pary Cedzyński-Wołosz pozwolił gospodarzom prowadzić na przerwie technicznej 8:6, a po niej błąd Krispolu w ataku pozwolił powiększyć przewagę i Sławomir Gerymski zawołał swoich zawodników do siebie. Nic to nie dało, bowiem kontrę skończył Maciej Wołosz (10:6). Krispol robił, co mógł, by odrobić straty i po efektownym bloku na Leandro przegrywał już tylko 11:12, ale pogrążały go własne błędy, do tego doszedł także skuteczny atak Pietruczuka (11:15). Po ataku ze środka Janusza Gałązki było 16:12 dla Espadonu i przerwa techniczna. Po niej gospodarze dłuższy czas utrzymywali prowadzenie i nie zrażali się pojedynczymi nieudanymi akcjami (19:15). Krispol po błędzie Pietruczuka i ataku Iglewskiego zbliżył się na 19:20 i sprawa wyniku wciąż była otwarta. Tym bardziej, że przy zagrywce Marcina Iglewskiego zrobiło się 21:21. Doświadczony atakujący był niewątpliwie liderem swojej ekipy, kończąc także ataki. Jednak to Adam Banasiak wyprowadził swój zespół udanymi zbiciami na 24:22, zagrywkę dołożył także Jasiński. Po zepsutej zagrywce przez Janusza Gałązkę Krispol prowadził w setach 2:1.

Czwartego seta od ataku rozpoczął Maciej Wołosz, ale skuteczny po stronie Krispolu był Adam Banasiak. Gra toczyła się jednak punkt za punkt do momentu ataku Leandro, kiedy to Espadon prowadził jednak 6:4, a po ataku dobrze grającego Pietruczuka było 8:6 i przerwa techniczna. Kilka chwil po niej autowy atak Olczyka pozwolił szczecinianom powiększyć różnicę do trzech oczek (10:7). Rywale nie odpuszczali, po punktowej zagrywce Mateusza Jasińskiego zbliżyli się na punkt, a po autowym ataku Leandro był już remis 13:13. W kolejnej akcji Brazylijczyk szybko się poprawił, dodatkowo zagrywkę dołożył Maciej Wołosz, a rywale mylili się w ataku (16:13). Kilka minut po przerwie technicznej Krispol po ataku Iglewskiego doprowadził do remisu 17:17. Skuteczne ataki Leandro pozwoliły Espadonowi odskoczyć na 20:18, a atak Janusza Gałązki dał wynik 24:22 i piłki setowe dla Espadonu. Do tie-breaka doprowadził kolejnym skutecznym atakiem Pietruczuk.

Od skutecznego bloku na Iglewskim rozpoczęli decydującą partię szczecinianie, a po chwili wynik na 3:0 atakiem z drugiej linii podwyższył Pietruczuk. Pierwszy punkt dla swojej ekipy zdobył Szymeczko. Dobra zagrywka pozwoliła Espadonowi ustawiać szczelny blok (5:1). Krispol zbliżył się na 4:6, a po asie serwisowym Karpiewskiego na 6:7. Jednak po ataku bardzo dobrze dysponowanego Bartosza Pietruczuka to Espadon prowadził przy zmianie stron 8:6. Gra toczyła się punkt za punkt, do momentu kiedy Kamiński punktowym serwisem wyrównał na 10:10. Ataki Wołosza i Gałązki dały wynik 14:12 i piłki meczowe. Autowy atak rywali zakończył mecz już w kolejnej akcji, tym samym Espadon Szczecin mógł cieszyć się z awansu do czołowej czwórki I ligi mężczyzn.

Espadon Szczecin – Krispol Września 3:2
(25:20, 28:30, 23:25, 25:23, 15:12)

Espadon Szczecin: Antosik, Cedzyński, Gałązka, Leandro, Pietruczuk, Wołosz, Guz (libero) oraz Tołoczko (libero), Zemlik, Sladecek i Orłowski
Krispol Września: Karpiewski, Zrajkowski, Jasiński, Banasiak, Olczyk, M’Baye, Matuszak (libero) oraz Szymeczko, Kamiński i Iglewski