Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga M: Czy ktoś zatrzyma zawodników z Suwałk?

I liga M: Czy ktoś zatrzyma zawodników z Suwałk?

Rozgrywki I ligi nabierają tempa. W środę fotel lidera utrzymali gracze Ślepska Suwałki, którzy kroczą od zwycięstwa do zwycięstwa. Po cenne punkty sięgnęły Warta i Krispol, zaś pierwszą wygraną na koncie zanotował TSV Sanok. To już jednak historia, a w weekend lidera spróbuje powstrzymać Stal. O pierwsze zwycięstwo powalczy wałbrzyska Victoria, a umocnić się w czołówce będą chciały Krispol i Warta.

Wciąż nie ma mocnych na zawodników Ślepska Suwałki, którzy odnieśli piąte zwycięstwo w piątym meczu. Tym razem recepty na ich pokonanie nie znalazł KPS Siedlce. Podopieczni Witolda Chwastyniaka tylko na początku meczu próbowali dobrać się do skóry liderowi, ale im dalej w głąb spotkania, tym mieli coraz mniej siatkarskich argumentów, a coraz częściej inicjatywę na boisku przejmowali przyjezdni, co przełożyło się na ich pewną wygraną w trzech setach. – Chłopcy nie dali pograć najgroźniejszym zawodnikom KPS-u, fantastycznie przyjmowali, bronili piłki, których obrona wydawała się niemożliwa. Pokazali sportową klasę i charaktery walczaków – skomentował na łamach strony klubowej szkoleniowiec suwalskiej ekipy, Dimitrij Skoryj. Ma ona już cztery oczka przewagi nad wiceliderem, ale w kolejnych meczach nie zamierza zwalniać tempa.

Już w sobotę na jej drodze stanie Stal AZS PWSZ Nysa, która jest w I-ligowej czołówce, ale dotychczas rozgrywała same tie-breaki. Wprawdzie pogubiła punkty, lecz kilkukrotnie wychodziła z opresji. Podobnie było w czwartkowym starciu z beniaminkiem z Hajnówki. Podopieczni Pawła Blomberga prowadzili w meczu 2:1, a nie udało im się przypieczętować zwycięstwa ani w czwartym, ani w piątym secie. Widać, że mają siatkarskie umiejętności, ale brakuje im zimnej krwi w kluczowych momentach spotkania. Mają ją za to nysanie, którzy po czterech tie-breakach są, podobnie jak lider, niepokonani. Przed nimi jednak wyzwanie, by zatrzymać Ślepska, bowiem w weekend zagrają w Suwałkach. – Wyjdziemy na parkiet z takim samym nastawieniem jak na każdy inny mecz, bez napinania się na lidera. Musimy zagrać to, co najlepiej potrafimy – zaznaczył środkowy zespołu z Opolszczyzny, Mateusz Nożewski.

Na pozycję wicelidera wskoczył Aluron Virtu Warta Zawiercie, który lekko, łatwo i przyjemnie rozprawił się przed własną publicznością z SMS-em PZPS Spała. Szczególnie w dwóch pierwszych setach młodzi adepci siatkówki mieli niewiele do powiedzenia, w trzecim próbowali dobrać się do skóry faworytom, ale stać ich było jedynie na przekroczenie bariery 20 oczek, w efekcie czego po raz kolejny wrócili do Spały bez wygranej. Jak dotąd na wyjazdach nie wygrali jeszcze ani jednego seta, a jedynie we własnej hali udawało im się punktować. Obecnie plasują się w ósemce, ale w najbliższy weekend swojej pozycji na pewno nie poprawią, bowiem czeka ich pauza w rozgrywkach.

Z kolei podopiecznych Dominika Kwapisiewicza czeka kolejny pojedynek we własnej hali. Tym razem zmierzą się z AGH Kraków. – Każdy rywal jest bardzo wymagający. Oczywiście będzie to starszy i bardziej doświadczony zespół niż ten ze Spały, ale nie zmienia to faktu, że damy z siebie wszystko, żeby walczyć o cenne trzy punkty – podkreślił przyjmujący drużyny z Zawiercia, Kamil Dębski. Jednak zapewne zwycięstwo na swoim koncie będą chcieli zapisać także krakowianie, którzy po dobrym początku sezonu złapali lekką zadyszkę. W środku tygodnia u siebie ulegli APP Krispolowi Września. Wprawdzie po dwóch setach na świetlnej tablicy widniał remis, ale w dwóch kolejnych pękli gospodarze, przez co musieli obejść się smakiem jakiejkolwiek zdobyczy punktowej. – Popełniliśmy za dużo błędów własnych, zwłaszcza na zagrywce. A Krispol to bardzo doświadczony zespół, który mocno kopał nas zagrywką. Mieliśmy problem z dokładnym przyjęciem, przez co musieliśmy grać na wysokiej piłce – opowiadał po meczu atakujący ekipy z Małopolski, Arkadiusz Żakieta, która obecnie plasuje się w środku stawki.

Aż do piątej kolejki na pierwsze zwycięstwo musieli czekać siatkarze beniaminka z Sanoka, którzy w niej wykazali wyższość nad Victorią PWSZ Wałbrzych. Podopieczni Przemysława Michalczyka ponownie nie wykorzystali szansy na odniesienie zwycięstwa, bowiem po raz kolejny prowadzili 2:1, a jednak nie potrafili postawić kropki nad i. To udało się graczom z Podkarpacia. – Potrzebowaliśmy tych punktów jak tlenu. Odetchnęliśmy z ulgą po tym zwycięstwie. Było nam ono bardzo potrzebne – powiedział Damian Wierzbicki, atakujący drużyny z Sanoka, która w kolejnym meczu u siebie podejmie Norwida Częstochowa. Bez wątpienia będzie to starcie za sześć oczek, gdyż obie drużyny w kratkę spisują się od początku rozgrywek, są też sąsiadami w tabeli, a następne punkty są im bardzo potrzebne. Częstochowianie mieli więcej czasu na przygotowanie się do tego starcia, gdyż nie rozgrywali meczu w środku tygodnia. Ale nie ugrali jeszcze seta na wyjeździe, przez co w niewielkim stopniu na faworyta wyrasta TSV. A czy wywiąże się z tej roli?

Jednym z ciekawszych meczów, które zostaną rozegrane w szóstej kolejce, będzie starcie APP Krispolu Września z KPS-em Siedlce. Oba zespoły są sąsiadami w tabeli, a dzieli je zaledwie jedno oczko. Oba musiały też uznać wyższość lidera z Suwałk, a podopieczni Sławomira Gerymskiego dodatkowo przegrali z Wartą. Z kolei KPS ma do rozegrania o jeden mecz więcej, więc jest teoretycznie w lepszej sytuacji, ale jeśli Krispol wykorzysta atut własnego parkietu, może zdystansować siedlczan i na dobre zadomowić się w ligowej czołówce. Nie mniej emocji powinno być w starciu dwóch ekip z dołu tabeli, czyli SKS-u i Victorii. Oba zespoły zamykają I-ligową stawkę. Oba na koncie mają po trzy punkty za trzy rozegrane tie-breaki, więc bezpośrednia konfrontacja sprawi, że w końcu któryś z nich będzie mógł świętować zwycięstwo. Dla jednej z drużyn może być to moment przełomowy, który pozwoli jej złapać wiatr w żagle, ale dopiero czas pokaże, czy tak faktycznie się stanie.