Hamburg Major: Jedna para przebrnęła przez kwalifikacje

Dwie polskie pary stanęły do boju w kwalifikacjach do turnieju World Tour Major Hamburg. By wejść do „main draw”, biało-czerwoni musieli wygrać po dwa spotkania eliminacyjne. Niestety tylko parze Kądzioła/Szałankiewicz udało się dopiąć swego i awansować do turnieju głównego. Duet Kosiak/Rudol musiał uznać wyższość rywali w II rundzie i odpadł ze zmagań.

Miejsce w turnieju głównym w Hamburgu ma zagwarantowane para Grzegorz Fijałek/Mariusz Prudel. Z kolei Piotr Kantor i Bartosz Łosiak wycofali się z turnieju z powodu kontuzji. Dwie inne polskie pary walczą o prawo gry w turnieju głównym w kwalifikacjach.

Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz w pierwszej rundzie kwalifikacji trafili na mało znaną argentyńską parę Santiago Etchegaray/Gabriel Martin Ojeda Dapiaggi. Biało-czerwoni nie mieli żadnych problemów z pokonaniem rywali. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim secie zdecydowanie dominowali, szybko wypracowali sobie bezpieczną przewagę, którą w miarę upływu czasu jeszcze powiększali. Nic więc dziwnego, że nasi siatkarze wysoko wygrali oba sety do 11 i czekają na kolejnego rywala.

Dużo więcej problemów mieli Maciej Kosiak i Maciej Rudol, chociaż pierwszy set ich meczu nie zapowiadał tego. Polacy dość spokojnie wygrali do 15 z Ivanem Zeljkoviciem i Filipem Siliciem z Chorwacji. Dobra gra Polaków i ich przewaga z pierwszego seta zniknęły w partii drugiej. Rywale postawili poprzeczkę o wiele wyżej, walczyli do końca i przyniosło to im efekt. W końcówce wygrali 21:19 i doprowadzili do remisu. O wygranej miał zadecydować tie-break, który również był bardzo wyrównany. W decydującej partii na szczęście to Polacy byli lepsi w końcówce i po wygranej 15:13 awansowali do kolejnej rundy, w której zagrają już bezpośrednio o awans do turnieju głównego.

Jako pierwsi na tym etapie rozgrywek zagrali Kądzioła z Szałankiewiczem. Podbudowani łatwym zwycięstwem z rywalami z Ameryki Południowej Polacy tym razem stanęli naprzeciwko hiszpańskiej pary – Marco/Garcia. Biało-czerwoni ponownie okazali się lepsi od przeciwników i wygrywając 21:17 oraz 21:19, zapewnili sobie awans do głównego turnieju. Niestety sztuka ta nie udała się drugiej naszej polskiej parze, która nie poradziła sobie z Belgami – Koekelkoren/Van Walle. Kosiak z Rudolem od początku nie radzili sobie w decydującym o awansie pojedynku i przegrali pierwszą partię 16:21. W drugiej odsłonie walki było więcej, lecz przy stanie 20:20 dwa punkty z rzędu zdobyli rywale i to oni triumfowali 22:20, meldując się jednocześnie w turnieju głównym, w którym oprócz kwalifikantów – Kądzioły i Szałankiewicza wystąpią świeżo upieczeni brązowi medaliści mistrzostw Europy – Grzegorz Fijałek/Mariusz Prudel.