Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > GS Moskwa: Triumf Holendrów

GS Moskwa: Triumf Holendrów

W finale moskiewskiego Grand Slamu lepsi okazali się Holendrzy Nummerdor/Varenhorst, którzy pokonali Brazylijczyków Alison/Bruno Schmidt 2:1. W spotkaniu półfinałowym to właśnie brazylijska para zwyciężyła z polskim duetem Kantor/Łosiak, który jednak ostatecznie wywalczył w stolicy Rosji brązowy medal.

Pierwszy set od początku toczył się pod dyktando Brazylijczyków, którzy dzięki dobrej grze w ataku i zagrywce szybko wyszli na kilkupunktowe prowadzenie. W pewnym momencie siatkarze z Ameryki Południowej mieli już cztery punkty przewagi. Holendrzy nie odpuszczali, zaczęli grać lepiej w obronie, efektownie, ale było to zbyt mało na dobrze dysponowanych rywali. W pewnym momencie jednak systematyczna praca opłaciła się i zarazem zmusiła przeciwników do błędów. W wyniku tego parze z Holandii udało się zniwelować całą stratę. To była przełomowa chwila, w bloku doskonale zaczął grać Varenhorst, na którego sposobu nie mógł znaleźć z kolei Alison. To wszystko spowodowało, że na tablicy wyników pojawiło się 19:17 dla Holendrów. Seta zakończył Nummerdor i to właśnie duet z Holandii wygrali 21:19.

Drugą partię nerwowo rozpoczęli Brazylijczycy, a w zasadzie Alison, który zaatakował w siatkę. Były to jednak złe dobrego początki, ponieważ w dalszej fazie tego seta to właśnie brazylijski duet wrzucił wyższy bieg i po chwili prowadził już 7:2. Para z Ameryki Południowej bardzo dobrze prezentowała się w zagrywce i w ataku w tym fragmencie meczu, natomiast Holendrzy zupełnie pogubili się, popełniali dużo błędów. W dalszej fazie tego seta niewiele się zmieniło, to Brazylijczycy nadawali tempo gry, pieczętując atakiem wygraną 21:7.

Tie-breaka lepiej rozpoczęli Holendrzy, którzy po skutecznym bloku prowadzili 2:0. Brazylijczycy jednak szybko odrobili stratę i od tego momentu gra toczyła się punkt za punkt. Dopiero blok i atak Alisona spowodował, że to brazylijski duet osiągnął trzypunktowe prowadzenie. Następnie swoją akcję popsuł Nummerdor, a Varenhorst został zablokowany. Później na chwilę jeszcze obudzili się Holendrzy, ale duet Alison/Bruno Schmidt opanował szybko sytuację i znów zaczął nadawać tempo gry. Punkt na wagę zwycięstwa wydawało się, że przy stanie 14:11 zdobył Alison, ale popełnił błąd dotknięcia siatki, co tchnęło wiarę w siatkarzy z Europy, którzy zdołali wyrównać. To był przełomowy moment, siatkarze z Europy odwrócili losy seta, wykorzystali błędy rywali i wygrali 2:1.

Nummerdor/Varenhorst – Alison/Bruno Schmidt 2:1
(21:19, 7:21, 17:15)