Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Grzegorz Wagner: Jest to ciekawa i wyrównana grupa

Grzegorz Wagner: Jest to ciekawa i wyrównana grupa

fot. archiwum

Siatkarki reprezentacji Polski kadetek rozpoczęły dziesięciodniowe zgrupowanie w Zakopanem, które jest jednym z etapów przygotowań do mistrzostw Europy. Przed podopiecznymi Grzegorza Wagnera trzy mecze sparingowe z rówieśniczkami z Niemiec, a następnie batalia o jak najlepszy wynik w czempionacie Starego Kontynentu.

Siatkarki reprezentacji Polski kadetek rozpoczęły przygotowania do mistrzostw Europy. Podopieczne Grzegorza Wagnera w szesnastoosobowym składzie spotkały się w Zakopanem, gdzie od 13 do 23 marca będą szlifowały formę przed czempionatem Starego Kontynentu. Następnie udadzą się do Niemiec, gdzie rozegrają trzy mecze kontrolne z rówieśniczkami zza zachodniej granicy. Być może sztabowi szkoleniowemu uda się jeszcze znaleźć sparingpartnera, z którym biało-czerwone zmierzą się w Zakopanem. – Próbujemy jeszcze zakontraktować kogoś na sparingi w Zakopanem, ale zobaczymy, co nam z tego wyjdzie. Niemniej jednak kadra oparta jest głównie na zawodniczkach SMS-u. One się znają. Rozegrały cały sezon w II lidze, przygotowując się już do mistrzostw Europy – zaznaczył trener reprezentacji kadetek.Przypomnijmy, że w cuglach wywalczyła ona awans do mistrzostw Europy, wygrywając wszystkie mecze w kwalifikacjach. Zdaniem Grzegorza Wagnera tkwi w niej duży potencjał, a jej sporym atutem jest wyrównany skład. – W tej grupie jest duży potencjał. Uważam, że wyniki w kadeckiej siatkówce nie mają przełożenia na seniorską, niemniej jednak jest to ciekawa, a przede wszystkim szeroka grupa. Jest w niej 16-18 wyrównanych dziewczyn. Dawno nie było takiej rywalizacji, szczególnie na przyjęciu – podkreślił szkoleniowiec, który zadowolony jest z pracy w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku. – Powoli efekty zaczyna przynosić nasza praca w Szczyrku. Mamy tu stworzone bardzo dobre warunki do pracy. Wszystko jest podporządkowane zarówno treningom, jak i szkole. A przy okazji jest to bardzo ciekawy rocznik, który w przyszłości może stanowić o sile reprezentacji seniorek – dodał Wagner.

Od lat reprezentacja Polski w kategoriach młodzieżowych zaliczana jest do ścisłej europejskiej czołówki. W zmaganiach kadetek ma na swoim koncie kilka medali, w tym także te z najcenniejszego kruszcu. Dwukrotnie – w latach 1999 oraz 2013 stanęła na najwyższym stopniu podium. Jednak w czempionacie przed dwoma laty nie udało jej się awansować do strefy medalowej. Tym razem ma być inaczej, choć podstawowym celem dla podopiecznych Grzegorza Wagnera jest wywalczenie przepustek na mistrzostwa świata, które odbędą się w Argentynie. – Naszym celem jest awans na mistrzostwa świata, czyli zajęcie miejsca w pierwszej szóstce. Oczywiście, dziewczyny wyżej zawiesiły sobie poprzeczkę. Chciałyby zdobyć medal. W tej kategorii wiekowej wszystko może się zdarzyć – zaznaczył trener polskich kadetek.

Biało-czerwone trafiły do drugiej grupy, w której zmierzą się z Białorusinkami, Serbkami, Słowenkami, Rumunkami i Greczynkami. Stawka jest w niej bardzo wyrównana, lecz wydaje się, że na głównego faworyta tej grupy wyrasta reprezentacja Białorusi. – Myślę, że głównym pretendentem do złotego medalu jest drużyna Białorusi. W europejskim rankingu jest ona bardzo daleko, niemniej jednak jest to bardzo ciekawy zespół, który wygrał z włoszkami w kwalifikacjach – ocenił Wagner, który nie lekceważy także innych przeciwników. – Słowenia ma dobre wyniki w rozgrywkach młodzieżowych. Serbek nikomu nie trzeba przedstawiać. Rumunia w kwalifikacjach dopiero po tie-breaku przegrała z Rosją. Wychodzi na to, że Grecja teoretycznie będzie najsłabsza w naszej grupie, ale wcale tak być nie musi, bo w rozgrywkach młodzieżowych rocznik rocznikowi nie jest równy. Czasami jedna zawodniczka może stanowić o sile danej reprezentacji – zakończył Wagner.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved