Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Grzegorz Łomacz: Byliśmy pod ścianą

Grzegorz Łomacz: Byliśmy pod ścianą

Siatkarze polskiej kadry w ostatnim spotkaniu XV Memoriału Huberta Jerzego Wagnera zafundowali kibicom sporą dawkę emocji. Chociaż przegrywali z reprezentacją Rosji już 0:2, to udało im się odwrócić losy meczu i cieszyć się ze zwycięstwa 3:2, wygrywając jednocześnie cały turniej. – Byliśmy już pod ścianą, ale zdołaliśmy wygrać, grając przede wszystkim młodymi chłopakami, co jest bardzo budujące – mówił po spotkaniu rozgrywający Polaków, Grzegorz Łomacz.

Reprezentanci Polski pojedynek decydujący o tym, kto wygra XV Memoriał Huberta Jerzego Wagnera, rozpoczęli od dwóch przegranych setów. W ostatnim dniu rywalizacji szkoleniowiec biało-czerwonych, Ferdinando de Giorgi, do boju postanowił posłać zawodników, którzy wcześniej nie mieli zbyt wielu okazji do gry. – To zwycięstwo smakuje troszeczkę inaczej. Byliśmy już pod ścianą, ale zdołaliśmy wygrać, grając przede wszystkim młodymi chłopakami, co jest bardzo budujące. Cieszę się, że mogłem zadebiutować w roli kapitana i mam nadzieję, że Michał Kubiak teraz będzie wiedział, jak wyprowadzać zespół z opresji (śmiech) – skomentował pojedynek rozgrywający biało-czerwonych, Grzegorz Łomacz, który pod nieobecność w meczowym składzie Michała Kubiaka pełnił rolę kapitana drużyny. Z postawy swoich siatkarzy zadowolony był także selekcjoner Polaków. – Cieszy mnie reakcja zespołu na dwa przegrane sety. To pokazuje zaufanie wśród zawodników – podkreślił Ferdinando de Giorgi. Trener dobrze ocenił również występ polskiej kadry na przestrzeni całego memoriału. – Turniej można ocenić pozytywnie – nie tylko ze względu na wynik. Zadawałem sobie dużo pytań przed mistrzostwami Europy i niewiadomych jest coraz mniej. Co do decyzji odnośnie składu na mistrzostwa Europy potrzebuję jednej nocy na przemyślenia – zapowiedział de Giorgi.

Po dwóch setach, w których Rosjanie świetnie prezentowali się w polu zagrywki, a także w bloku, w dwóch kolejnych odsłonach z o wiele lepszej strony pokazali się polscy siatkarze i to oni odrzucili rywali od siatki – Mecz był dla nas bardzo ciężki. Przede wszystkim w przyjęciu nie szło nam najlepiej, ale poprawimy to do mistrzostw Europy – podsumował kapitan Sbornej, Siergiej Grankin. W trzeciej partii w szeregi rosyjskiej drużyny zaczęło wkradać się o wiele więcej błędów, które wynikały między innymi z lepszej postawy Polaków. Siergiej Szlapnikow, szkoleniowiec Rosjan, krótko podsumował to, co działo się w niedzielę na boisku. – Zaczęliśmy dobrze ten mecz, ale po 10-minutowej przerwie straciliśmy koncentrację i popełnialiśmy coraz więcej błędów – skomentował. Zwycięstwo z Rosją sprawiło, że to Polacy triumfowali w XV Memoriale Huberta Jerzego Wagnera, natomiast reprezentacja Rosji stanęła na ostatnim stopniu podium. Dla obu drużyn turniej był sprawdzianem przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy, w których zespoły mogą się spotkać już w drugiej fazie rywalizacji.