Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME M, gr. D: Holandia mimo oporu rywali bez straty seta

ME M, gr. D: Holandia mimo oporu rywali bez straty seta

Swój drugi mecz na mistrzostwach Europy wygrali gospodarze. Dla Holendrów spotkanie z Ukrainą nie było jednak łatwe, podopieczni Roberto Piazzy dwa pierwsze sety wygrali na przewagi. W trzeciej odsłonie rywale także postawili trudne warunki. W niedzielę Holendrów czeka mecz z Polską. W drugim sobotnim meczu tej grupy Estonia zagra z Czarnogórą.

Holendrzy szybko ruszyli w inauguracyjnym secie do budowania przewagi. Swoje atuty ukazywał Nimir Abdel-Aziz, który po skończonym ataku dał swej drużynie prowadzenie 5:3, a kilka akcji później zdobył on asa serwisowego (8:4). Ukraińcy nie zamierzali jednak odpuszczać, a dobre zachowanie na siatce Władysława Didienki pozwoliło wyraźnie zmniejszyć stratę (8:10). Podopieczni Ugisa Krastinsa poszli za ciosem, blokując Maartena Van Garderen, dzięki czemu osiągnęli oni rezultat 12:11. Od tego momentu drużyny długo prowadziły walkę punkt za punkt i dopiero as serwisowy Thijsa Ter Horsta oraz skończona kontra w wykonaniu Sjoerda Hoogendoorna przywróciła gospodarzy na prowadzenie (18:16). Zespół Ukrainy i tym razem szybko doprowadził do remisu (18:18), od jakiego ponownie doszło do wyrównanej rywalizacji, zakończonej zwycięstwem faworytów spotkania po grze na przewagi.

Podczas następnej odsłony formacje bardzo długo rywalizowały punkt za punkt (7:7). Impas przerwali w końcu siatkarze z Holandii, blokując Dmytro Wjeckiego. Ponadto w następnej akcji pomylił się Oleh Płotnicki, a oprócz tego kolejny dobry atak wykonał Ter Horst (11:7). Holendrzy długo utrzymywali swoje prowadzenie, lecz nagle ich gra kompletnie się zacięła. Taki stan rzeczy wykorzystała Ukraina, zaczynając pogoń za przeciwnikiem, a dobre zagrywki Jana Jereszczenki wydatnie pomogły jego zespołowi wyjść nawet na prowadzenie (18:16). Gospodarze wrócili do gry, dzięki czemu kibice raz jeszcze otrzymali twardą walkę na parkiecie, nastawioną głównie na atak i zagrywkę, co ponownie doprowadziło do stanu 24:24. W drugiej grze na przewagi ponownie lepsza okazała się Holandia, stawiając duży krok w stronę zwycięstwa w meczu.

Wydawało się, że „Pomarańczowi” w trzecim secie szybko opanują sytuację, gdyż po ataku Ter Horsta prowadzili oni 4:1. Błąd na zagrywce Fabiana Plaka oraz atak w wykonaniu Jereszczenki dał jednak Ukraińcom remis 5:5. Obie formacje grały dość spokojną siatkówkę, toteż żadna z ekip nie mogła osiągnąć przewagi (11:11). Z czasem prym w zespole Holandii przejął Ter Horst, który oprócz ataków dołożył także asa serwisowego, dzięki czemu podopieczni Roberto Piazzy odskoczyli przeciwnikom (17:14). Kolejny punkt do przewagi dołożył Plak, łapiąc pojedynczym blokiem Jereszczenkę (21:17). Tym razem gospodarze nie pozwolili sobie na stratę przewagi, zamykając mecz w trzech setach.

Ukraina –  Holandia 0:3
(26:28, 27:29, 21:25)

Ukraina: Wijeckij (11), Plotnycki (13), Teromienko (6), Semeniuk (8), Didenko (1), Jereszenko (11) Browa (libero) oraz Poluian (1), Kowalczuk (2), Tomyn i Fomin (libero)
Holandia: Van Garderen (5), The Horst (16), Plak (6), Abdel-Aziz (21), Van Solkema (1), Parkinson (7), Andringa (libero) oraz Keemink, Jorna (2), Hoogendoorn (2) i Dronkers (libero)