Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. D: Francja wygrała mecz o życie

ME, gr. D: Francja wygrała mecz o życie

Reprezentacja Francji była już w sporych opałach w pojedynku z Holendrami. Pomarańczowi mieli okazję wygrać 3:1, jednak ostatecznie Trójkolorowi doprowadzili do tie-breaka i zapisali go na swoim koncie, notując tym samym pierwsze zwycięstwo w turnieju.

Drugie spotkanie katowickiej grupy D rozpoczęło się z opóźnieniem. W tym spotkaniu rolę faworyta przypisywano Francuzom. I to właśnie zespół Laurent’a Tillie rozpoczął mocnym akcentem. Jeszcze przed pierwszą regulaminową przerwą w grze Trójkolorowi wypracowali wyższą przewagę. Dobre noty w ataku zbierał Boyer, na skrzydłach sprytnymi zagraniami popisywał się Lyneel, dzięki czemu aktualni mistrzowie Europy mogli pochwalić się czteropunktowym prowadzeniem – 11:7. Holendrzy mieli problemy z przyjęciem, również dogrania z sytuacyjnych piłek lądowały po stronie Francuzów, a tam szalał Clevenot (9:15). Podczas kolejnej przerwy technicznej wciąż sytuację kontrolowali podopieczni trenera Tillie. W końcówce partii Francuzi nie ustrzegli się błędów własnych, po zagraniu Lyneela w aut dystans zaczął się zmniejszać, sytuację uspokoił dopiero Le Goff, kończąc dłuższą wymianę (13:18). Trener Holendrów zdecydował się przerwać grę. Ambitnie walczący siatkarze Oranje zbliżyli się jeszcze do rywali (18:21). Autowy serwis Boyera i zerwany atak Le Goffa doprowadziły do wyrównanej końcówki (20:22). Mimo widowiskowych zagrań Holendrów Francuzi nie oddali przewagi, kropkę nad i postawił Boyer (22:25).

Równie pewnie Trójkolorowi otworzyli odsłonę kolejną. W ataku brylował Clevenot, dobre noty zbierał na środku siatki Le Roux. W tej części spotkania Holendrzy częściej zdobywali punkty po błędach rywali. Przy braku kończącego ataku i nieporozumieniach zawodnicy trenera Vermeulena podczas pierwszej przerwy technicznej tracili do rywali już cztery punkty (4:8). Pojedyncze skuteczne zagrania Nimira niewiele mogły zmienić, niezmiennie drużyną dyktującą warunki pozostawali Francuzi (6:10). Przy nieregularności Boyera spokój swojej drużynie zapewniał Lyneel. Czteropunktowa zaliczka została zniwelowana jeszcze przed kolejną regulaminową przerwą w grze (11:11). Zagranie Abdel-Aziza z lewego skrzydła wyprowadziło Holandię na jednopunktową zaliczkę. Również gra w bloku ekipy Gido Vermeulena podwyższyła dystans (16:14). W końcówce seta po raz kolejny w spotkaniu gra się wyrównała (19:19). Przy grze na styku lepiej reagowali Francuzi, efektownymi zagraniami z drugiej linii popisywał się Lyneel, to właśnie skrzydłowy Francuzów wziął ciężar gry w ataku na siebie (22:23). Blok na Boyerze i kontra w wykonaniu Ter Maata odwróciły sytuację i to Holendrzy mogli cieszyć się z wygranej partii – 25:23.

Wygrana w drugiej odsłonie wyraźnie dodała Holendrom skrzydeł. Sprytnymi zagraniami blok rywali omijał Van Haarlem, na środku siatki bezbłędny był Diefenbach i podczas pierwszej przerwy technicznej Holendrzy prowadzili 8:6. Laurent Tillie zdecydował się jeszcze na zmiany w składzie, na boisku pojawił się Rossard i Francja wyrównała stan na 11:11. Cierpliwa gra Holendrów przyniosła oczekiwane rezultaty, na zagrania rywala odpowiadał Nimir Abdel-Aziz, wyprowadzając swój zespół na prowadzenie 15:13. Kolejny zryw Trójkolorowych przyszedł po ataku i serwisie Lyneela. I tak gra rozpoczęła się praktycznie od nowa. Holendrzy nie odpuszczali, sprytnie z blokiem rywali grał Ter Maat, pomagając swojej drużynie utrzymywać dwupunktową zaliczkę. Identycznie jak w drugim secie w decydującej części partii gra się wyrównała (19:19) i tym razem to trener Vermeulen musiał reagować. Przerwa uspokoiła grę Oranje, niezmiennie Francuzi nie byli w stanie znaleźć sposobu na zatrzymanie Ter Maata. Swojego kolegę w ataku w decydującym momencie wsparł Nimir Abdel-Aziz i przy stanie 24:21 Holandia miała pierwszą piłkę setową. Już pierwszą szansę wykorzystał Nimir (22:25) i sensacyjnie Holendrzy wyszli na prowadzenie.

Szukając zmian, Laurent Tillie zdecydował się rozpocząć czwartego seta z Ngapethem w przyjęciu. Początki tego seta to gra na styku, Holendrzy nie spuścili z tonu (3:3). Siła bloku Oranje pozwoliła im prowadzić 8:6 podczas pierwszej przerwy technicznej. Od ściany rąk rywali odbijał się nie tylko Boyer, kłopoty ze skończeniem ataku miał Earvin Ngapeth. Problemy z przyjęciem po holenderskiej stronie siatki i zagrania Trójkolorowych ze skrzydła pozwoliły Francuzom złapać nieco oddechu i odzyskać zaliczkę punktową (11:9). Dwupunktowy dystans trudno było zniwelować, jednak jeszcze przed drugą przerwą techniczną Holendrzy odzyskali kontakt punktowy, a po efektownej kontrze zwieńczonej atakiem Ter Maata doprowadzili do wyrównania (16:16). Francuzi kilkukrotnie odzyskiwali i tracili przewagę. W kluczowej części seta nie zawodził Nimir i Holendrzy prowadzili 23:21. Francuzi zdołali jeszcze wyjść z opresji, przełamując rywali (26:27). Finalnie więcej zimnej krwi zachowali Francuzi, triumfując na przewagi 30:28.

I tak zebrani w katowickim Spodku kibice byli świadkami drugiego tie-breaka. Od początku decydującego seta toczyła się wymiana ciosów, kiedy typowo siłowe rozwiązania nie przynosiły efektów, Holendrzy zdobywali punkty, plasując za blok (4:4). Grę na styku przerwał punktowy serwis Rossarda (7:4). Po zmianie stron boiska Holendrzy nieco się pogubili, błędami własnymi oddając kolejne punkty rywalom (7:10). Trener Vermeulen przywołał jeszcze swoich podopiecznych do siebie. Mimo walki w końcówce tej straty Oranje już nie odrobili, urywając rywalom tylko jeden punkt w spotkaniu.

Francja – Holandia 3:2
(25:22, 23:25, 21:25, 30:28, 15:12)

Francja: Clevenot (7), Toniutti (2), Lyneel (15), Le Roux (6), Boyer (23), Le Goff (10), Grebennikov (libero) oraz Patry (3), Brizard, Rossard (13) i Chinenyeze (7)
Holandia: Van Haarlem (3), Ter Horst (4), Diefenbach (5), Abdel-Aziz (24), Koelewijn (18), Andringa (11), Sparidans (libero) oraz Keemnik, Rauwerdink (6), Ter Maat (10) i Parkingnson (3)